SunDUDEK — v.1.0


SunSoft1

 

Tak więc stało się faktem SunDUDEK v 1.0  testowy już jest przystosowany do testów, ale wymaga kilku słów wyjaśnienia …

logo-dudek

 

Programik nic odkrywczego nie wnosi dla AVR działa jak wiele GUI dla AVRDUDE i tu wiele się wymyślić nowego nie uda ot kolejne GUI …..  Przy uruchamianiu jesteśmy informowani o fakcie  używania wersji testowej (ważna przez 15 dni)  po tym czasie program przestanie działać ale możliwe jest zdjęcie  ” 15 dniowej klątwy ” . W każdym razie  mamy do wyboru 2 opcje :

Przechwytywanie11

 •  TAK  – umożliwia zdjęcie „klątwy”
 •  NIE   – uruchamia z „klątwą”

Po czym zobaczymy splasha i program się uruchomi :) Aby jednak działał należy skopiować do folderu programu 2 pliki:

 • avrdude.exe
 • avrdude.conf

Program się uruchomi na zakładce o programie:

Przechwytywanie1

Niektóre rzeczy jeszcze nie działają ale to wersja wczesna TESTOWA więc wybaczcie  i cierpliwie czekajcie na aktualizacje :)  Jak widać zmieniły się też ikonki, które do tej pory były kulkowate, a tu płaskie :) Są dobrze opisane, ale wyjaśnię działanie ich:

 • KONSOLA  – otwiera i chowa konsole AVRDUDE
 • TRAY – Chowa program do Traya (na razie nie aktywna)
 • USB SW – Tu będzie okienko z opcjami sterującymi przełącznikiem  programatorów, który zaprojektował kolega XBary i mam nadzieję iż uda się go przedstawić na sunduino.pl
 • ZAMKNIJ  – wyłącza program :P

U góry widać też zakładki :  AVR , STM32 , PIC  w chwili obecnej 2 ostatnie nie są aktywne jeszcze , ale już tłumacze ich istnienie  –  celem powstania programu było zintegrowanie  3ch narzędzi dla 3 różnych środowisk. Tak więc SunDUDEK  będzie potrafił działać z AVRDUDE dla AVR , ST-Linkiem dla STM32 i PICKIt2 dla PIC. Z czasem może dodam tez możliwość pracy z bootloaderami.

Po kliknięciu na AVR zobaczymy typowe okienko dla GUI pod Duda gdzie mozemy wybrac Programator  i Mikrokontroler z listy obsługiwanych przez  AVRDUDE :

Przechwytywanie2

Ponadto mamy możliwość wybrania opcji dodatkowych dla AVRDUDE przez “zaptaszkowanie” odpowiedniej opcji  – z nietypowych dostępnych w GUI jest :

 • -F – wymuszająca sprawdzenie sygnatury
 • -t  – umożliwiająca połączenie terminalowe SPI z mikrokontrolerem
 • -n – czyli symulacja działania avrdude , bez zapisu do mikrokontrolera

Dodatkowo po prawej pojawiają się na zielonym tle 3 ikonki :)

 • WYKRYJ  – po prostu odczytuje sygnaturę i identyfikuje mikrokontroler podłączony do programatora.
 • Stop DUDE – Kilka razy mi się zawiesiło/zablokowało AVRDUDE w trakcie testów dlatego też postanowiłem dodać opcję, umożliwiającą uśmiercenie tasku AVRDUDE.
 • Program!  – Ten przycisk uruchamia AVRDUDE z wybranymi opcjami zapisując pliki HEX i/lub EPP do pamięci flash/eeprom

Oczywiście dostępne są też ustawienia portów programatora, szybkość transmisji i to co dość przydatne czyli szybkość SPI.

Kolejnym krokiem jest zakładka  Flash/EEPROM :

Przechwytywanie3

 

Okna chyba nie trzeba opisywać :) Napisze tylko że można wgrać wsad i eeprom  przyciskami  WYKONAJ , oraz  Klikając na Program!  ponadto jest taki mały paseczek obrazujący zajętość pamięci, a w konsoli pokazana jest wartość %.

Przechwytywanie4

Do konsoli są kierowane wszelkie informacje i komunikaty AVRDUDE :)

Kolejnym miejscem w sekcji AVR jest zakładeczka FUSE Bity :

Przechwytywanie5

Nie jest to jeszcze dopracowane miejsce i dlatego zalecam szczególną ostrożność przy jego używaniu gdyż może skutkować zablokowaniem i uszkodzeniem mikrokontrolera. Niemniej znajdziemy to podstawowe funkcje  odczytu i zapisu  zarówno FUSEBitów jak i LOCKBitów  , na dole widać też jeszcze nie aktywne opcje na skróty  gdzie będzie można na szybko wybrać przyciskiem wartości FUSEBitów oraz Klawisz  TYLKO DLA ORŁÓW gdzie naprawdę trzeba bardzo uważać. Zakładka Ustawienia podobnie jak i STM32 i PIC świecą pustkami , ale to etap przejściowy i wkrótce mam nadzieję że się pojawią w pełnej funkcjonalności.

Tymczasem program można pobierać:

1 myśl w temacie “SunDUDEK — v.1.0

Możliwość komentowania jest wyłączona.