fretj rdes

Jak gotować na parze ryż, mięso, ryby i warzywa?

15 marca, 2022 0 Comments

Gotowanie na parze jest prawdopodobnie najdelikatniejszą metodą obróbki cieplnej. Produkt jest równomiernie podgrzewany wilgotną parą, a składniki odżywcze i naturalny smak zostają w jak największym stopniu zachowane w potrawie. A jak gotować na parze ryż, mięso, ryby i warzywa? Doradzimy.

Niewielką ilość wody wlewa się do dowolnego garnka o odpowiedniej wielkości. Z reguły nie więcej niż jedna czwarta objętości, ale nie mniej niż 250 ml. Następnie naczynia są podpalane, woda doprowadzana do wrzenia. A potem na patelnię kładzie się banalny metalowy durszlak lub to samo sito, na którym leży przygotowany do obróbki cieplnej produkt – umyty, obrany, posiekany, przyprawiony, a nawet zawinięty w folię spożywczą. Przykryj patelnię durszlakiem z pokrywką – to w rzeczywistości wszystko. Wygląda na to. W rzeczywistości wszystko nie jest takie proste. Gotowanie na parze zawsze trwa dłużej niż jedzenie płynne. Długi czas gotowania daje szefowi złudzenie, że produktu nie da się w ten sposób rozgotować. Więcej jak to możliwe. Porozmawiajmy więc o wszystkim w porządku.

Podobnie jak większość urządzeń kuchennych i metod przetwarzania żywności, gotowanie na parze zostało wynalezione przez Chińczyków. I oczywiście nie używają żadnych metalowych durszlaków. Każdy, kto widział film z chińskiego życia, w którym nie tylko walczą, ale i jedzą, musiał zauważyć charakterystyczne kosze ze słomy, ustawione jeden na drugim. To jest chiński parowiec. Wyplataj takie kosze ze słomy bambusowej. Dolną umieszczamy na patelni wok z wrzącą wodą, a resztę – jedną na drugiej. Wypukłe dno patelni pozwala na umieszczenie parowarów o różnych rozmiarach, a dzięki ściętym krawędziom w razie potrzeby łatwo dodać trochę więcej wody. Możesz więc ugotować kilka różnych potraw lub ugotować jedno.

Parowary elektryczne należy ustawić tak, aby wrząca woda znajdowała się 2-3 cm poniżej jego dna, a gotowany produkt nie bliżej niż 2-3 cm od jego ścian. Jeśli produkt jest soczysty, należy go ugotować na głębokim talerzu, aby smak i aromat nie zniknęły. Jeśli nie wygaśnie wraz z sokami, możesz włożyć go bezpośrednio do podwójnego kotła. Gotowanie na więcej niż dwóch poziomach bambusowego parowaru nie jest tego warte. W trzecim, górnym poziomie para nie jest wystarczająco gorąca do gotowania, nadaje się tylko do podgrzewania potraw. Nawiasem mówiąc, podgrzewanie jedzenia w podwójnym kotle jest wygodne i prawidłowe, ponieważ w tym przypadku jedzenie nigdy nie wysycha.

Warzywa, z wyjątkiem bakłażana, nie są w Chinach zwyczajowo gotowane na parze (nawiasem mówiąc, na próżno). Ale świeżo złowione ryby są zazwyczaj gotowane wyłącznie dla pary. A jednak – różne chińskie pierogi.

Gotowanie na parze odbywa się na małym ogniu

Możesz położyć kilka monet na dnie pojemnika na wodę; tak długo, jak będzie wystarczająca ilość wody, będą dzwonić; zachodząca cisza powie Ci, że czas dodać wrzątku.

Główną niedogodnością korzystania z bambusowych parowarów jest konieczność upewnienia się, że krawędzie dolnego kosza w kontakcie z gorącym wokiem nie są przypalone. Dbanie o chiński wynalazek jest proste: po użyciu należy go natychmiast umyć gorącą wodą i wytrzeć do sucha. A ponieważ bambusowe parowary są zwykle bardzo piękne, czasami dania są podawane do stołu bezpośrednio w nich.

Z praktycznego punktu widzenia o wiele bardziej interesujące jest zastosowanie środkowoazjatyckiej modyfikacji podwójnego kotła. Wykonany jest z reguły z aluminium i nie może się spalić. Oprócz manti możesz w nim ugotować wszystko. Produkt, który należy mocniej podgrzać – mięso, ryby – umieszczamy na dolnej kondygnacji, a słabiej nagrzewane danie – np. warzywa – na górnej.