Zestaw ATB 1.04 by ATNEL

atb_rev102_zd05_LCD_Blue

Jakoś tak wyszło, że dawno nie opisywałem żadnego zestawu uruchomieniowego dla różnych mikrokontrolerów AVR. Tymczasem wpadł mi w łapki zestaw ATB 1.04 firmy ATNEL. Jeden z nielicznych zestawów który mogę śmiało polecić, płytka jest zgrabna, wykonana starannie z dbałością  o szczegóły. Chociaż moją zmasakrowana ZL3 też miło wspominam. To jednak ….

 

Zestaw ATB 1.04  firmy ATNEL jest o niebo lepiej przemyślany i dużo bogaciej wyposażony jak na takie maleństwo bowiem rozmiarem do kolosów nie należy :)

Na jej pokładzie znajdziemy :

 • — LCD 16×2 HD44780
 • — 4 cyfrowy 7 segmentowy LED
 • — 8 diod do wykorzystania
 • — 5 przycisków
 • — RTC PCF8583
 • — 8 wyjść darlingtonowych ULN2803
 • — Dual H-Bridge L293D
 • — Konwerter USB/UART  i programator w jednym  oparte o FT232RL
 • — SLOT SD Card
 • — EEPROM 24C04
 • — TSOP do odbioru z pilotów RC5 36Khz
 • — RS485

i wiele innych udogodnień które są opisane na stronie produktu :

http://www.sklep.atnel.pl/pl/i/Zestaw-ATB-rev1.02/5

Do każdej płytki dołączany jest też pakiet programów wspomagających:

MkAvrCalc-Bootloader-ATBmanager Płytka jest warta tego by ją posiadać  i właśnie na niej rozpocząć swoją przygodę z mikrokontrolerami AVR , ale też nie tylko ze względu na doskonałe wykonanie, a głównie ze względu na wsparcie jakie jest do dyspozycji klientów firmy ATNEL.

logo

Ja oczywiście jak to „zwyczajowo” mam w zwyczaju :P swoją  lekko zmodyfikowałem, tu możecie zobaczyć fotki mojego egzemplarza:

Wyżej widać moduł ETH oparty o ENC28J60

Specjalne podstawki znacząco ułatwiają pracę i prezentację układów.

Widok z góry poniżej  …. Wyświetlacze 7seg też zastosowałem inne niż w oryginale :)

Zamiast PowerCAP zastosowana u mnie została podstawka dla CR1216 :) Oczywiście złącze KANDA w kolorze żółtym, i zamiast przetwornicy ATB-Power :

ATB_PWR3_01

, którą polecam zakupić i z niej zasilać płytkę ATB zamiast LDO (7805)  zastosowałem przejściówkę do Gniazda PowerJACK  6mm  z włącznikiem, gdyż zasilam ATB z zasilacza 5V 1,5A.

2012-02-04 09.32.57

 

Na prawym boku dodałem gniazdo dla Ibuttonów Dallasa , widać też głośniczek od wewnątrz, który się przydaje do zabaw z generowaniem dźwięku na PWM , i uzupełnia wbudowany buzzerek z generatorem.

SS103645

z dalszych modyfikacji  to dodany moduł BTM222 i dodatkowe swithe na kawałku przydatnej płytki uniwersalnej,  i oczywiście z przodu dodatkowe wyjścia/wejścia  SPI do komunikacji z urządzeniami – patrząc od lewej

 1. SPI  w standardzie SUN  – pasuje do wszystkich moich modułów
 2. Przełączniki  DIP SW przełączające piny na listwie pod SPI  ( I/O , PWR 1.2V, 3.3V, 5V, GND)
 3. SPI w standardzie KAMAMI  – pasuje do modułów f-my KAMAMI
 4. Przełączniki zasilania dla złącz SPI  (3.3V , OFF, 5V)

od tyłu ponadto dodane jest gniazdo DB9 z konwerterem MAX232 dla portu COM oraz 2x CHINCH  gdzie można podłączyć separowane sygnały  analogowe przez Wzmacniacz operacyjny lub wyprowadzić sygnał Composite VIDEO 2bity.

Pomijam fakt iż mój zestaw ATB pracuje częściej z mikrokontrolerami ARM na osobnych modułach jak też na Dedykowanym Shieldzie z mikrokontrolerem STM32F103xx :

2012-01-16 09.29.14

Co tylko świadczy na korzyść zestawu ATB jako w pełni uniwersalnego multiplatformowego środowiska uruchomieniowego  dla każdego elektronika-programisty embeded. Dla arduinowców dopowiem że również świetnie się sprawdza jako sprzętowe środowisko dla arduino choć trochę brakuje możliwości korzystania ze sprzętowych rozwiązań shield dla tej  platformy, ale może się to zmieni …

Niniejszym śmiało mogę polecić ten zestaw zarówno początkującym jak i zaawansowanym koderom :)

Z racji dużej wygody i funkcjonalności oraz przemyślanych rozwiązań, bogactwo dostępnych peryferii na pokładzie, oraz wielu istniejącym już rozwiązaniom sprzętowym dla ATB…  to naprawdę udany produkt i co ważniejsze nasz polski.

ATB_SHIELD_M128_zd13

atb_shield_IO_zd05

Konwerter_tiny

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

POLECAM …..

Więcej informacji na stronach producenta :

http://www.atnel.pl/elektronika.html