RSHI – czyli projekt na miarę czasów

smart-home-graphics-nobg

RSHI  to nic innego jak Rozproszony System Home Inteligence. Czyli mówiąc po prostu sterowanie funkcjami użytkowymi w zakresie komfortu i kontroli obiektu mieszkalnego. W tym miejscu zastanowimy się jak to cudo ogarnąć, a może lepiej użyć gotowych systemów  SMART HOUSE ??

Gotowe rozwiązania bywają bardzo skomplikowane zarówno pod względem obsługi jak też i adaptacji ich w danym obiekcie.  Typową konstrukcję widać na screenie niżej:

155535_figura-general  heh … no tak … może jednak coś prostszego i tańszego ?? coś co może być w naszym zasięgu ??   jest i takie rozwiązanie dostępne na rynku  YingXin to uproszczony model systemu SMART oparty o WIFI, którego schemat blokowo-funkcyjny przedstawia się następująco:

Intelligent-Home-Monitor-System

Co prawda rozwiązanie jest w miarę korzystne cenowo to jednak …. no właśnie, jednak my jesteśmy przecież konstruktorami elektronikami i dlatego też postaramy się zbudować własny System,  znacznie prostszy ale też i funkcjonalnie dopasowany do naszych potrzeb z możliwością łatwej rozbudowy.

Tymczasem trzeba by się zastanowić jak by miał nasz system wyglądać i na czym się opierać oraz jakie spełniać funkcje.. Zasadniczo sprawa jest prosta, zobaczmy …:

Funkcje spełniane przez RSHI:

 • dostęp i kontrola z poziomu internetu przez przeglądarkę
 • sterowanie oświetleniem
 • sterowanie ogrzewaniem
 • sterowanie roletami
 • kontrola bezpieczeństwa (wizja, czujniki PW,  PP itd..)

Jak widać będzie prosto …  Teraz potrzebujemy model komunikacyjny, zakładam że użycie przewodów mija się z celem i nikomu się nie chce kuć w ścianach w celu doprowadzenia wiązek. Dlatego też zastosujemy komunikacje bezprzewodową. Jednym z lepszych rozwiązań w tego typu systemach jest zastosowanie izolowanej sieci PAN opartej o stos ZigBEE , ale jest to dosyć kosztowne rozwiązanie …. I tu z pomocą mogą nam przyjść moduły ESP8266, które w naszym zastosowaniu będą wręcz idealne, nie tylko ze względu na cenę, ale też z powodu prostoty użycia. Dobrze,  zatem wybraliśmy model komunikacyjny czas wypisać założenia konstrukcyjne :

Założenia konstrukcyjne:

 • System bazowy z dostępem ETH
 • Komunikacja bezprzewodowa z czujnikami i modułami wykonawczymi
 • Kontrola i odczyt parametrów za pomocą :
  • komputera (przeglądarka dla zewnętrznej kontroli , dedykowana aplikacja dla LAN
  • możliwość sterowania i kontroli z panelu lub pilota (również telefonu, tableta)
 • Kontrola ręczna każdego modułu

Nie powinno stanowić to problemu więc w tym wypadku  należy się zatem skupić na warstwie sprzętowej naszego systemu i dobrać elementy robocze – na pierwszy ogień zatem pójdzie:

System Bazowy (Comunication and Control CENTER)  — K64F

Jako bazę  postanowiłem wykorzystać dostępne  rozwiązania czyli  zestawy ułatwiające. Zastanawiałem się nad użyciem w roli Centera RaspbberyPi , ale ma zbyt wiele wad by się nadawało, dlatego też  System BAZOWY  zostanie oparty o płytkę  FRDM K64F , który zawiera większość potrzebnego osprzętu i media komunikacyjne.

Moduły wykonawcze i kontrolne  powstaną w oparciu o popularne xxxduino  ze względu na niską cenę i łatwość dostępu.   Oprogramowanie  dedykowane na PC będzie napisane w C#  i będzie  również dostępne dla rozwiązań mobilnych — nie będzie dostępne dla Androida  gdyż nie mam takiej potrzeby bowiem zarówno Tablet jak i telefon bazuje na systemie Windows 8.1 co  zdecydowanie ułatwia zadanie i obniża koszty.

Niniejszym bez modelu Scrum  opanowaliśmy podstawowe założenia,  dla naszego RSHI i możemy przystąpić do budowy … W tym celu będziemy omawiać kolejne moduły od strony sprzętowej i programowej na stronie … Jednakowoż  nie będą udostępniane i prezentowane programy wyjściowe, a jedynie omówione będą kluczowe elementy.

I tym razem było by to wszystko…

P.S  projekt jest całkowicie amatorski,  nie jest robiony pod klienta , ani w celach handlowych, forma jest otwarta dla chętnych do zbudowania sobie ale z szeregiem ograniczeń i zastrzeżeń …