RSHI to nic innego jak Rozproszony System Home Inteligence. Czyli mówiąc po prostu sterowanie funkcjami użytkowymi w zakresie komfortu i kontroli obiektu mieszkalnego. W tym miejscu zastanowimy się jak to cudo ogarnąć, a może lepiej użyć gotowych systemów SMART HOUSE ??
Gotowe rozwiązania bywają bardzo skomplikowane zarówno pod względem obsługi jak też i adaptacji ich w danym obiekcie. Typową konstrukcję widać na screenie niżej:
heh … no tak … może jednak coś prostszego i tańszego ?? coś co może być w naszym zasięgu ?? jest i takie rozwiązanie dostępne na rynku YingXin to uproszczony model systemu SMART oparty o WIFI, którego schemat blokowo-funkcyjny przedstawia się następująco:
Co prawda rozwiązanie jest w miarę korzystne cenowo to jednak …. no właśnie, jednak my jesteśmy przecież konstruktorami elektronikami i dlatego też postaramy się zbudować własny System, znacznie prostszy ale też i funkcjonalnie dopasowany do naszych potrzeb z możliwością łatwej rozbudowy.
Tymczasem trzeba by się zastanowić jak by miał nasz system wyglądać i na czym się opierać oraz jakie spełniać funkcje.. Zasadniczo sprawa jest prosta, zobaczmy …:
Funkcje spełniane przez RSHI:
- dostęp i kontrola z poziomu internetu przez przeglądarkę
- sterowanie oświetleniem
- sterowanie ogrzewaniem
- sterowanie roletami
- kontrola bezpieczeństwa (wizja, czujniki PW, PP itd..)
Jak widać będzie prosto … Teraz potrzebujemy model komunikacyjny, zakładam że użycie przewodów mija się z celem i nikomu się nie chce kuć w ścianach w celu doprowadzenia wiązek. Dlatego też zastosujemy komunikacje bezprzewodową. Jednym z lepszych rozwiązań w tego typu systemach jest zastosowanie izolowanej sieci PAN opartej o stos ZigBEE , ale jest to dosyć kosztowne rozwiązanie …. I tu z pomocą mogą nam przyjść moduły ESP8266, które w naszym zastosowaniu będą wręcz idealne, nie tylko ze względu na cenę, ale też z powodu prostoty użycia. Dobrze, zatem wybraliśmy model komunikacyjny czas wypisać założenia konstrukcyjne :
Założenia konstrukcyjne:
- System bazowy z dostępem ETH
- Komunikacja bezprzewodowa z czujnikami i modułami wykonawczymi
- Kontrola i odczyt parametrów za pomocą :
- komputera (przeglądarka dla zewnętrznej kontroli , dedykowana aplikacja dla LAN
- możliwość sterowania i kontroli z panelu lub pilota (również telefonu, tableta)
- Kontrola ręczna każdego modułu
Nie powinno stanowić to problemu więc w tym wypadku należy się zatem skupić na warstwie sprzętowej naszego systemu i dobrać elementy robocze – na pierwszy ogień zatem pójdzie:
System Bazowy (Comunication and Control CENTER) — K64F
Jako bazę postanowiłem wykorzystać dostępne rozwiązania czyli zestawy ułatwiające. Zastanawiałem się nad użyciem w roli Centera RaspbberyPi , ale ma zbyt wiele wad by się nadawało, dlatego też System BAZOWY zostanie oparty o płytkę FRDM K64F , który zawiera większość potrzebnego osprzętu i media komunikacyjne.
Moduły wykonawcze i kontrolne powstaną w oparciu o popularne xxxduino ze względu na niską cenę i łatwość dostępu. Oprogramowanie dedykowane na PC będzie napisane w C# i będzie również dostępne dla rozwiązań mobilnych — nie będzie dostępne dla Androida gdyż nie mam takiej potrzeby bowiem zarówno Tablet jak i telefon bazuje na systemie Windows 8.1 co zdecydowanie ułatwia zadanie i obniża koszty.
Niniejszym bez modelu Scrum opanowaliśmy podstawowe założenia, dla naszego RSHI i możemy przystąpić do budowy … W tym celu będziemy omawiać kolejne moduły od strony sprzętowej i programowej na stronie … Jednakowoż nie będą udostępniane i prezentowane programy wyjściowe, a jedynie omówione będą kluczowe elementy.
I tym razem było by to wszystko…
P.S projekt jest całkowicie amatorski, nie jest robiony pod klienta , ani w celach handlowych, forma jest otwarta dla chętnych do zbudowania sobie ale z szeregiem ograniczeń i zastrzeżeń …