AVRISP mkII – czyli remedium na atmegową czkawkę

2009603-2

USBasp zagościł na naszych stołach w warsztatach na dobre, można powiedzieć że pamięta czasy pierwszych portów USB i Atmegi kopane ….jest na pewno dobrym i tanim programatorem , ale mimo starań ….

jest mocno już przestarzały i już nie rozwijany, a co gorsza nie wspiera tak dobrze nowych protokołów jak TPI i PDI. Żeby nie było — owszem są łatki i można sobie poradzić i z TPI i PDI , ale to tak jak łatana  opona ….

SS105754

USBasp by SunRiver :) W białym akrylu już sfatygowany ale nadal spisujący się :) Na żywo wygląda lepiej światło jest bardzo miękkie i bez rozbłysków okala całą obudowę.

Przychodzi więc czas by pomyśleć o czymś nowocześniejszym  na pierwszy rzut przychodzi nam właśnie AVRISP mkII. I słusznie to szybki i nowoczesny programator pozwalający na pracę z nowymi protokołami  zarówno w ATmel Studio, jak też i pod kontrolą AVRDUDE.

Na rynku mamy wiele klonów opartych o  projekt LUFA,  i wybór właściwego nie jest łatwy, sam sprawdziłem kilak klonów <gdzieś pisałem o nich na stronie> i każdy był ni jaki i zmuszał mnie do używania staruszka USBasp co było irytujące ciągłe przepinanie i takie tam … znacie to …. w sumie to wyglądało tak:

 • Atmel Studio    —   tu używałem tylko AVRISP mkII  zarówno do Atmeg (ISP),  do Xmeg(PDI) i Tiny(TPI)  — > bo nie chciało mi się  zmieniać firmware i przepinać sterowników
 • Eclipse, Bascom,   — tu używałem tylko USBasp

Trwało to wiele za długo … na szczęście pies się zaopiekował klonem ISP mkII i jako że nie chciało mi się robić nowego postanowiłem się rozglądnąć za czymś gotowym. Znalazłem wiele rozwiązań , ale każde miało w sobie coś co mnie odpychało …. choćby wspomnienie punktów powyższych …

Aż .przypadkowo rzucił mi się w oczy niepozorny klonik:

<link może być nieaktywny ze względu na zakończenie aukcji, ale warto sprawdzać co jest dostępne w Eltronics>

link do aukcji MKII AVR CLONE rev .1.0 i5995771819

5995771819

Myślę sobie co mi szkodzi ….  Produkt polski nie china , wiec powinno być przynajmniej jak wcześniej, ale tak czytam opis i coraz bardziej zaczyna mnie ciekawić to maleństwo aż mnie urzekło i postanowiłem zakupić i przetestować ….

975774253741

Co takiego ??

 • małe rozmiary  całe 32x70mm
 • dwa gniazda usb  — to bardzo dobry pomysł umieszczenia obu gniazd mini i mikro usb zawsze się kabelek znajdzie pod ręką …
 • Wygodne rozmieszczenie gniazd  na bokach dla PDI i TPI  oraz czołowo standardowa KANDA
 • zbudowany z użyciem układu GTL2003 wiec nie będzie sprawiał kłopotów jak te wszystkie popularne protezy na naszym Taniocha Markt :)

Ale przede wszystkim pstryczek do przełączania firmware tak to małe niepozorne coś :)

Gdy już się znalazł na moim biurku zaczęły się dokładne oględziny — bardzo dokładne:P

Przechwytywanie

Programator wygląda dość niepozornie więc:

 • Niebieska dwustronna płytka drukowana jest dobrze wykonana i niema tu żadnych uchybień jakościowych, a opisy są umieszczone w przemyślany sposób i czytelne
 • Jakość montażu elementów również nie budzi zastrzeżeń jakościowych.
 • Złącza KANDA/ISP , PDI i TPI  są zamontowane poprzez nasunięcie na płytkę w wyfrezowane miejsce , a ich rozmieszczenie również jest komfortowe.
 • mikro przełączniki są całkiem wygodne w przełączaniu (w odróżnieniu od zworek u innych konstrukcji) są ich 3 (teraz nie będę opisywał)
 • 2 gniazda usb  mini i micro zamontowane po obu stronach płytki ( duży plus — to niesamowita wygoda użytkowania , a kabel taki czy taki zawsze jest pod ręką)
 • Bufor GTL2003  — no i tak ma być pozwala na pracę już od 1,8V i nie stroi Focha jak układy Maxima czy popularne z rodziny 74LV
 • Dobrze widoczne i czytelne Diody LED informujące o stanie urządzenia  —- Tu bym jednak coś zmienił  — mianowicie dioda EXT PWR jest 2 kolorowa wiec można by sygnalizować nią załączenie EXT-POWER jak jest na czerwono  i wyłączenie na Zielono zamiast zgaszenia diody (tak wiem  lubię świecidełka zwłaszcza prześwietlające biały akryl:))
 • Przycisk przełączający miedzy sterownikami  Jungo a  libUSB32    <mega wypas prosto szybko i bezboleśnie pstryk działa pod mkcalkiem , pstryk i mam go z powrotem pod Atmel Studio    —- MEGA PLUS >

A teraz mała galeria zdjęć :

Przechwytywanie11Przechwytywanie444

SS105758

SS105759

SS105761SS105762

Jak widać nic dodać nic ująć , po prostu cacuszko ….  oczywiście warto wspomnieć że za te 40pln  otrzymujemy w zestawie nie tylko super programator , ale też  :

 • przewód miniUSB
 • IDC 10pin
 • ICD 6pin
 • Adapter KANDA 10pin to 6pin ISP

Dodatkowo dostępna jest też instrukcja obsługi która  dokładnie opisuje programator i jego użytkowanie. Pozwalam ją sobie zamieścić tutaj gdyż ma ona również kluczowe znaczenie nie tylko przy wyborze:

INSTRUKCJA OBSŁUGI PROGRAMATORA 2 (2)
INSTRUKCJA OBSŁUGI PROGRAMATORA 2 (2)
INSTRUKCJA-OBSLUGI-PROGRAMATORA_2-2.pdf
928.5 KiB
207 Downloads
Szczegóły

No dobrze oględziny wypadły bardzo pomyślnie jest tu wiele przemyślanych rozwiązań , konstrukcja jest zgrabna i ładnie skomponowana – wizualnie jest jak najbardziej OK  czas wiec podłączyć do komputera i zrobić testy:

Sterowniki instalujemy w kolejności :

 • JUNGO   Przechwytywanie

Naciskamy przycisk mode i instalujemy sterowniki:

 • libusb32

Przechwytywanie

I to wszystko :)  od tej pory przyciśnięcie przycisku MODE  zasygnalizuje miganie żółtej diody i sterownik zostanie zmieniony na wybrany :)  Prawda że świetna sprawa ??

Programator przetestowałem z MkCalkulatorem — działa bezbłędnie i szybko również z ATB :)

Przechwytywanie

SS105763

SS105718

Oraz Atmel Studio 6.2 i 7 efekty są zadowalające …

W AS7 v 7.0.790  programator nie pracuje prawidłowo , ale to jest problem firmware LUFA , związany ze zmianą sterowników przez ATMEL i rozszerzeniem protokołu. Ale prace nad usprawnieniem już trwają wiec niema się czym przejmować.

W Atmel Studio 6.2 działa prawidłowo w tym również z płytką Xplained XMega-A3BU:

SC3663636

Udostępnia nam wszelkie opcje i to najważniejsze , programowanie przez PDI przebiega szybko i praca z tym programatorem to czysta przyjemność .

SS105742

SS105745SS105748

Powstaje na niej drobny projekcik który będzie opisany na stronce :)


 

ŻEBY NIE BYŁO BYŁY TEŻ WPADKI !!

Tak zdarzył się incydent niewielki z programatorem , ale nic poważnego i tu muszę również pochwalić SUPPORT  reakcja była szybka i skuteczna :) Tak więc nie jak w przypadku innych klonów mkII zostajecie sami, a on czasem działa.. tu suport działa tak jak powinien .


 

Na zakończenie…

Z tym świetnym produktem XMega , Tiny i ATmega nie będą wam straszne ani w Eclipse/Bascomie ani pod AtmelStudio.

Polecam każdemu amatorowi programowania ten niedrogi i świetny programator, który powstał na bazie projektu LUFA w polskiej firmie :

Eltronics z Tczewa 

naglowek_logo

Warto, naprawdę warto iść w nowe i zamienić starego USBasp’a na AVRISP mkII :)

 


 

UPDATE !!!   — 08.03.2016 

Zrobiłem mały downgrade Atmel Studio z wersji 7.0.790  do 7.0.594  czyli z przed update AS7. I oczywiście miłe zaskoczenie ….

Przechwytywanie77

I tu oczywiście nasz klonik jest widoczny ale też co ważniejsze bardzo ładnie działa :)

Przechwytywanie87689678

Przechwytywanie2

Przechwytywanie

Dla chętnych używania AS7 zamieszczam link do wersji 7.0.594

Atmel Studio 7
Atmel Studio 7
as-installer-7.0.594-full.exe
Version: 7.0.594
726.7 MiB
100 Downloads
Szczegóły

 

Miłego używania …

 

12 myśli w temacie “AVRISP mkII – czyli remedium na atmegową czkawkę

 1. Ja już zakupiłem i czekam na przesyłkę ;) jestem ciekaw czy jest dobry jak piszesz ;)

  • Ja jestem zadowolony z działania programatora, dlatego też postanowiłem o nim napisać :) Jak chcesz go używać z płytkami Xplained to oczywiście pamiętaj o tym że do pinu PDI_Data jest podpięty TDO Jtaga … oczywiście można to łatwo załatwić poprzez rozcięcie zworki od spodu , lub przez wyłączenie JTAGA w Fusach :)
   Ale to wszyscy wiedzą .. Niemniej wspominam żeby nie było że coś nie działa :)

  • Spokojnie Sun, na razie nie mam nic z serii Xplained ale biorąc pod uwagę że te zestawy są dość fajne być może takowy zakupię ;) Na razie czekam na programator i będę chciał go trochę po testować na różnych prockach :)

 2. Tymczasem zrobiłem mały update wpisu gdyż przywróciłem sobie wersję 7.0.594 Atmel Studio i tu nasz klonik śmiga co widać wyżej … zaś w najnowszej wersji 7.0.790 ze względu na zmianę sterowników i rozszerzenie protokołu kaprysi … niemniej autorzy projektu nad tym pracują. Screeny wyżej.

  • Właśnie działam pod AS7 zważywszy na to iż bawię się assemblerem ;) na razie jako external tool podpiąłem USBaspa ale to taka proteza trochę :)

   • Zasadniczo to używałem 6.2 no i 7 wrzuciłem dla ciekawostki ale rzadziej go używałem
    nio jak pisałem coś pod Arduino (Visual Micro). Niemniej jak widzisz pod 7 też działa
    starszym bo starszym , ale działa :)

 3. Właśnie się nim bawię dzisiaj ;) bardzo fajny jest ;) i meeega szybki :)

 4. Niestety, pod ATmel studio nie działa mi ze sterownikami Jungo. Zadigiem podmieniłem pod libusb32 i z atmel studio działa ale wtedy nie działa pod avrdude. trochę lipa…

  • 1. Sprawdź wersję Atmel Studio naprawdę działą na sterownikach JUNGO
   2. na sterownikach lib usb działa z AVRDUDE ba nawet z mkCalkiem

   wystarczy przełączyć guziczkiem
   sprawdź wersję sterowników Jungo

   sprawdź czy masz wersje dokładnie takie jak trzeba sterowników, u mnie na W10 obeszło się bez zadiga, i działa to bezproblemowo.

   Wyżej zrobiłem update dałem screeny … więc widzisz :)

   jak dioda żółta mrugnie 2 razy masz sterowniki JUNGO – dla Atmel Studio (nie działa na nich pod Avrdude
   jak mignie 4 razy to masz libusb32 i na tych driverach działa z avrdude

   dodatkowo ja czasem mam tak że mam wpięta xmegę w PDI i piszę pod ATmel Studio , ale w kanda mam wpięty ATB z atmegą i bez rozpinania kabli przełaczam na programatorze sterownik i pod eclipse sobie wgrywam do ATmegi , naciskam i wgrywam do xmegi z pod Atmel Studio

   tu mała uwaga czasem atmel studio kaprysi mała wada — jest trochę ociężałe i czasem długo myśli
   zdarzyło się 2 razy że napisał że niema programatora :)

   P.S na sterownikach Jungo jak masz projekt klikasz na TOOL obok wybranego paska i tam wybierasz programator dopiero mozesz przejść do programing i potwierdzić wybór programatora … niemam pojęcia po co to zrobili , ale tak niestety jest od wersji 5 Atmel Studio

 5. Próbował ktoś może na wirtualnej maszynie z linuksowym (Debian) hostem i Win10? Spodziewać się problemów?

  • niestety nie próbowałem , ale jak nie ma problemów ze sterownikami libusb32
   to powinien ruszyć bez problemów.

Możliwość komentowania jest wyłączona.