XMEGA-A3BU XplaineD

xmega_title1 Tak się jakoś ciekawie zdarzyło, że w moje łapki wpadła nowa płytka ATMELA o nazwie XMEGA-A3BU Xplained. Zatem oglądnijmy to cudeńko ….

Płytkę można zakupić w dobrej cenie :

http://kamami.pl/index.php?ukey=product&productID=188016

Jak widać trwa akcja dostarczania dla amatorów i hobbystów oraz specjalistów coraz to lepszych zestawów experymentalno-demonstracyjnych w przystępnych cenach, choć może Atmel również powinien iść za duchem czasu i obniżyć ceny produktów wzorem innych producentów, ale już i tak nie jest źle bowiem jest w zasięgu i to bliskiego.

Jest to ciekawy twór w rodzinie Xplained zawiera dosyć potężny mikrokontroler

ATXmega256A3BU , który jest bogato wyposażony:

256k Flash, 16K SRAM, 4K EEPROM, USB, 47I/O, 6*USART,

12bit ADC, DAC, 4 komparatory analogowe, SPI, TWI,

4 kanały DMA, moduł crypto AES/DES,

RTC, BOD, JTAG, PDI, TQFP64, Ucc 1,6V-3,6V do 32MHz, -40 +85zt.C

To tylko podstawowe parametry i zainteresowanych szczegółami odsyłam do strony producenta:http://www.atmel.com/devices/atxmega256a3bu.aspx

ale wróćmy do naszej płytki ….

W niewielkim pudełeczku jak na ATMEL przystało kolorowym i zgrabnym, w sporej ilości gąbki antystatycznej umieszczona jest niewielka płytka:

Znajdziemy na niej też ciekawe wyposażenie :

 • Port mini USB służący do zasilania i programowania przy użyciu bootloadera DFU
 • 4 przyciski w tym jeden w technologi QTouch
 • 4 diody LED
 • Light Sensor
 • czujnik temperatury NTC
 • wyświetlacz graficzny COG 128×32
 • Złącze JTAG/PDI
 • oraz porty rozszerzeń J1,J2,J3 i J4 gdzie znajdziemy wyprowadzone piny mikrokontrolera oraz interfejsy i magistrale
 • RTC z podtrzymaniem bateryjnym
 • pamięć Data Flash AT45D8
Szczegółowe informacje oczywiście na stronie producenta:
Mikrokontrolery Xmega są dostępne już od jakiegoś czasu na rynku i z rozpędu powstałego po udanej rodzinie Mega atakują świat. Sukces rodziny MEGA wpływa poniekąd na rodzinę Xmega, gdyż są one bezpośrednimi można powiedzieć następcami. Siłą jest evolucja doskonałego rdzenia AVR.
Szkoda tylko że producent nie pozostawił starego interfejsu programowania ISP, a zastąpił go nowym PDI, który wymusza na nas zmianę programatora i przez to zabawa staje się droższa dla amatorów programowania.
Niemniej mikrokontrolery XMega są wyposażone w Bootloader DFU  umożliwiający wgranie firmware przez USB ale … o tym dalej.

PODŁĄCZAMY ….

Po podłączeniu naszej płytki do komputera kablem Mini USB oczom naszym ukazuje się oprogramowanie demonstracyjne wgrane przez producenta płytki  oraz instalują sterowniki wirtualnego portu COM.

Oprogramowanie demonstruje działanie ciekawszych elementów zestawu, a więc znajdziemy tam :

Termometr :

Miernik natężenia światła :

Zegarek:

wszystko ładnie obsługiwane przyciskami na zestawie.


Programowanie


Najlepiej w tym celu pobrać ze strony producenta najnowszą wersję Atmel Studio 6 wraz z Toolchainem 3.4.xxx. Między innymi dostaniemy też pakiet demonstracyjny ASF 3.7, w którym znajdziemy przykładowe programy dla naszej płytki, oraz biblioteki  dla dostępnych akcesoriów. Samo programowanie nie odbiega niczym od pisania w C dla ATMEGA.

Do pobrania tutaj :  http://www.atmel.com/tools/ATMELSTUDIO.aspx

Przyda się nam też program FLIP 3.4.7 , który współpracuje z naszym bootloaderem DFU przez USB.

Do pobrania tutaj : http://www.atmel.com/tools/FLIP.aspx

No i oczywiście sterowniki :

CDC: https://www.dropbox.com/s/8lvjybsp8jpysul/XMEGA_A3BU_XPLAINED_Vitrual_COM.7z

Bootloader: https://www.dropbox.com/s/irys6hs9nl5a8ie/usb_atXmega256.7z

Testujemy FLIPA

W celu przejścia do trybu bootloadera naciskamy przycisk SW0 i podłączamy przewód USB do płytki. Po chwilce zainstaluje się w systemie jako urządzenie libUSB32  nasza ATxmega256 – jak nie korzystamy ze sterownika wyżej. Teraz uruchamiamy Flipa i sprawdzamy połączenie:

Klikamy na pierwszej ikonce z LEWEJ i w okienku które się pojawi:

Wybieramy nasz procesor z listy czyli  ATxmega256A3BU i klikamy OK , następnie klikamy na drugą ikonkę po LEWEJ czyli rysunek kabelka i w okienku które się wyświetli wybieramy USB :

klikamy na OPEN  i jeśli wszystko się udało zobaczymy połączenie z naszym procesorem :

Skoro jesteśmy podłączeni to sprawdźmy czy coś działa ??  W tym celu posłużymy się gotowym plikiem HEX, ktory jest do pobrania tutaj: https://www.dropbox.com/s/35ob7genh3221fv/Pozdrowienia.7z

Następnie  klikamy na ikonkę :

Otwartej książki, którą zaznaczyłem wyżej i w oknie dialogowym wybieramy nasz plik hex (pozdrowienia.hex) po załadowaniu pliku do bufora. Klikamy na ikonce RUN na DOLE po lewej stronie:

Po kilku chwilkach program zostanie załadowany do mikrokontrolera, a zielone kropki informują nas o prawidłowym przebiegu całego procesu.  Teraz klikamy na przycisk po prawej stronie Start Application . Nasza płytka się zresetuje i opuści tryb bootloadera jednocześnie uruchamiając program, który się prezentuje następująco:

Jak widzicie można sobie łatwo okiełznać tę małą płyteczkę, ale ….

No właśnie jest małe ale …. praca z bootloaderem wprawdzie pozwala nam rozpocząć pracę z Xmegą jednak jest to utrapienie, które nie do końca jest wygodne, stale trzeba płytkę przepinać by wejść w tryb bootloadera co powoduje szybkie zniechęcenie się do zabaw z tym ciekawym narzędziem.  Dlatego dla własnej wygody  powinniśmy się zaopatrzyć w jakiś programator który współpracuje z Xmegą w trybie JTAG lub PDI, a są to niestety koszty.

Wielu nie będzie więc mogło sobie pozwolić na zmianę usbASP na  JTAG ICE2  lub JTAG ICE3 czy też AVR ONE, rozsądnym rozwiązaniem może być zakup Dragona, klonów w sumie nie polecam bo czasem proteza nic nie wnosi.

Tak więc miłego bootloaderowania …….

9 myśli w temacie “XMEGA-A3BU XplaineD

 1. Czy nowa płytka jest już z wgranym bootloaderem? Niestety nie mogę przetestować flipa według twojego opisu bo nie instalują sie sterowniki i mam w mendzerze urządzeń DFU ATXMEGA256A3BU bez sterownika i nie jest to widoczne we Flipie

 2. Jednak udało się :) rozpakowałem jeszcze pliki z twojego linku o nazwie bootloader i tam były potrzebne sterowniki.

 3. Mam pytanie odnośnie programowania poprzez AVRISP mkII (oryginalny Atmela) – normalnie używam go z 6 pinowym złączem i ewentualnie przejściówka z 6 pin na 10 pin (standard według Atmela). Czy w tym module aby podłączyć ten programator trzeba zastosować jakąś inną przejściówkę? Bo widze ze sygnały sa chyba nieco inaczej rozłożone.

 4. Poprzednie pytanie wynikało z lenistwa, juz sobie przejściówke zrobiłem miedzy AVRISP mkII, a XMEGA-A3BU XplaineD

 5. Cieszę się że się udało rozwiązać problemy :)
  Tak fabrycznie jest wgrany bootloader do Xmegi, no i trzeba zrobić sobie adapterek do avrISP mk2

 6. Adapterek zrobiony, poźniej będą próby. Dzięki za fajne artykuły.

 7. Tak na wszelki wypadek w celu sprawdzenia
  Adapterek między płytką a programatorem AVRISPmkII ze złaczem 6 pin
  złacze JTAG pin2 do AVRISPmkII pin6
  złacze JTAG pin3 do AVRISPmkII pin1
  złacze JTAG pin4 do AVRISPmkII pin2
  złacze JTAG pin6 do AVRISPmkII pin5
  moze ktoś to zweryfikuje?

 8. Jakie zabiegi trzeba wykonać na tym module (jeszcze nie przeprogramowywanym w żaden sposób) aby był widoczny dla AVRISPmkII pod AVRStudio 6.1 Mnie nie odczytuje poprzez programator parametrów procesora.

  • Sam sobie odpowiem :) – Ehh zamiast zadawać głupie pytania trzeba czytać dokumentację czyli „XMEGA-A3BU Xplained Hardware User Guide” – rozdział 4.1. Trzeba przeciąć zworkę na odwrotnej stronie pcb modułu aby rozłączyć sygnały JTAG TDO i PDI DATA.

Możliwość komentowania jest wyłączona.