Xmega-A3BU jako analizator SPI

 

biedra

Skoro już mamy Xmegę i to z LCD jak to na Xplained przystało trzeba by pomyśleć o czymś przydatnym co można by na niej  zrobić i to tak w miarę szybko i prosto :) Więc na pierwszy ogienek poszedł pomysł analizatora magistrali SPI….

No to do roboty …..

Inkludujemy sobie biblioteki nam potrzebne do obsługi naszego wyświetlacza czyli ST7565R, na którym będziemy wyęwietlać  przebiegi  z linii SPI czyli

SS, SCK, MISO i MOSI  ot tak jak widać poniżej :)

 

Przechwytywanie11

 

 

a kod odpowiedzialny za wyświetlanie ekranu opisowego wygląda następująco:

 

Wyzwalanie pomiaru realizujemy poprzez przyciśnięcie przycisku SW2, natomiast wejścia pomiarowe mamy na porcie B  czyli na złączu J2 piny 1 – 4 :) za co odpowiada następujący kod:

Jak widzicie na pinie E5  mamy przycisk SW0  na F1 SW1 i SW2 na R0 LED i oczywiście na porcie B nasze wejścia pomiarowe :)

Pomiar jest wyjątkowo prosty – oczekujemy na sygnał LO na wejściu SS po czym zapala się dioda LED0 sygnalizująca logowanie zmian na SPI , i  następuje rysowanie przebiegów bitów … Całość może się prezentować np. TAK :)

Przechwytywanie

 

Nie jest to może rewelacja , ale taki sobie prosty kawałek analizatorek, który może się przydać w poszukiwaniu błędów transmisji na SPI.  Cały main.c  wygląda następująco:

Jak więc widać nic skomplikowanego. Kompilacji dokonujemy w AtmelStudio 6.1  i wsad hex wgrywamy  przy pomocy bootloadera DFU lub programatorem …

Gotowy hex dla naszej  XMEGA-A3BU Xplained tutaj:

https://www.dropbox.com/s/8ra335q4ntw2pq5/SPI_Analizer.zip

Miłego analizowania …..

 

3 myśli w temacie “Xmega-A3BU jako analizator SPI

  1. Witam
    mam pytanie
    czy temat mikroprocesorów XMega
    będzie jeszcze kontynuowany ?
    czy odchodzi w otchłań :)

Możliwość komentowania jest wyłączona.