Wytrawiarka PCB

Wytrawiarka to bardzo przydatne urządzenie w pracowni elektronicznej. Oczywiście można bawić się ręcznie mieszając roztwór w kuwecie, ale postanowiłem proces trawienia nieco uprzyjemnić i zautomatyzować i tak narodził się pomysł zbudowania wytrawiarki.

Sterownik oparłem o procesor ATMEL ATMega8 z taktowaniem 8Mhz oraz cyfrowy czujnik temperatury DALLAS DS18B20, który steruje pracą grzałki.

Do prezentacji informacji zastosowałem wyświetlacz LCD 2×16 znaków na którym wyświetlane są informacje o temperaturze roztworu trawiącego B327, stanie grzałki i pompki napowietrzającej. Sterowanie pompką jest ręczne przy pomocy jednego klawisza ON/OFF, oprogramowanie napisane w AVRGCC.

Główną rolę wytrawiarki pełni akwarium specjalnie zaprojektowane do tego celu o wymiarach 250x150x25mm i pojemności ok 1 litra, w którym została umieszczona grzałka akwarystyczna 80W, piaskowiec akwarystyczny, oraz czujnik temperatury.

Po uruchomieniu urządzenia zostaje zmierzona temperatura roztworu i w razie potrzeby włączona grzałka, która zagrzewa go do temp. 55 st po czym jest wyłączana, włączenie ponowne następuje po spadku temperatury roztworu o 10 st, tak więc utrzymywana jest na poziomie 50 st.

Włączenie pompki następuje po naciśnieciu przycisku  bąbelki powodują ruch roztworu co ułatwia i przyspiesza trawienie płytek.

Wytrawiarka spisuje się znakomicie :)  W planach udoskonalenie oprogramowania poprzez dodanie nowych funkcji takich jak :

– sygnalizacja dźwiękowa osiągniecia temperatury 50 st    — zrealizowane

– ustawianie temperatury z poziomu menu                            — zrealizowane

– sterowanie intensywności natleniania poprzez PWM     — zrealizowane

– uruchamianie pompki co zadany czas tak by nie pracowała cały czas 

– wykrywanie końca trawienia płytek czujnikiem optycznym

– automatyczne spuszczenie roztworu trawiącego po zakończeniu trawienia

 

Potrzebne do zbudowania pliki i program:

[dm]7[/dm]

Istnieje możliwość wykonania sterownika wytrawiarki na zamówienie:

Kilka fotek z testów :

dscf9825 dscf9826d