Wyświetlacz EPCRM15xDB5

SS105853Często  trafia się nam dziwaczny LCD który leży jakiś czas aż przychodzi i na niego kryska. Tak też było z prezentowanym EPCRM15xDB5 – 040401C …

Wyświetlacz ten pochodzi z kasy fiskalnej i w zasadzie jest dosyć ciekawy gdyż potrafi wyświetlić 6 znaków alfanumerycznych  i  8 cyfr  oraz kilka strzałeczek …   Ponadto LCD ma zielone podświetlenie i jest całkiem wyraźny. Wszystkie potrzebne sygnały znajdziemy na złączu Taśmowym ….

SS105852

Ale co gdzie jest ??   otóż niema problemu , po kilku minutach poszukiwań natrafiłem na  schemat modułu :

Schemate

Dzięki temu dowiadujemy się jakie ma sygnały i gdzie oraz jaki jest kontroler na płytce modułu którym jest  hmm…  98L50/DICE1

Przechwytywanie

Zerknijmy zatem na naszą płytkę modułu Wyświetlacza , ja się tu posłużę szkicem z Dokumentacji:

Przechwytywanie

Nas interesują szczególnie złącza CN1 i CN2 .  Ale o nich za chwile …  Tymczasem nasz moduł LCD jest zasilany 5V  posiada też sterowanie podświetleniem przez tranzystor, Zworkę umożliwiającą wykrycie podłączonego LCD  i  przelotowe złącze do następnego LCD – CN3

ZATEM LECIMY ….


 

CN1

To 10 pinowe złącze z dolutowaną taśmą połączeniową FFC 10,90 z rastrem 1mm łączącą lcd z płytą główną którą dostarczamy potrzebne sygnały sterujące i zasilanie do modułu.

 

Przechwytywanie

Zworka J2 (pozwala nas włączenie detekcji LCD. Sygnały sa jasno opisane ale nas interesują nie wszystkie a tylko :

  • Pin 1   – GND
  • Pin 3   – +5V

No wiadomo zasilanie :)  Ponadto do sterowania i wysyłania danych do LCD:

  • Pin 2  – HTLCDCD   — czyli po prostu sygnał CS
  • Pin 4  – LCDWKUP
  • Pin 6  – DATA
  • Pin 7  – SCLK

No i oczywiście Pin 8  – LIGHT  na który podanie stanu HI włącza podświetlenie ….

Przechwytywanie

Ja częściowo wykorzystałem złącze CN2  gdzie podlutowane mam zasilanie i sterowanie podświetleniem LCD … Tu uwaga bo piny są inaczej wyprowadzone niż na złączu FFC:

Przechwytywanie

UFF mamy już spokój z gniazdami i sygnałami :)( możemy się bawić dalej … Jak zawsze muszę więc coś namotać, a że pod ręką jest A3BU więc postanowiłem LCD odpalić na Xmedze.

No dobrze …..

Zatem podajemy stan LO na piny  6, 9,  Mamy tu Interfejs SPI wiec niema większego kłopotu z uruchomieniem … po kilku minutach błądzenia z sygnałem zegarowym CLK  oraz  w jakim zboczu nadawać DANE … <nie znalazłem opisu i timingów> udało mi się uruchomić wyświetlacz :

SS105000849

Kod jest jaki jest wiec nie będę go prezentował na tą chwilę , ale LCD zdaje się pracować prawidłowo i reagować na to co się chce od niego :) więc czas pomyśleć nad adaptacją  dla ARM i pomyśleć do czego się może przydać taka kombinacja :)

W sumie to teraz każdy może sobie taki LCD uruchomić :) Kod jak uznam za ukończony przedstawię dla Xmegi i megi w formie statycznej biblioteki :)

Ładnie wygląda bez lampy :)

SS105848

 

Miłego kombinowania :)

 

 

 

3 myśli w temacie “Wyświetlacz EPCRM15xDB5

  1. Dzięki za opisik ;) pewnie kiedyś się przyda jak wszystko z twojej strony ;)

  2. Czy jest jakaś możliwość kontaktu z autorem? Mam pytanie odnośnie wcześniejszego zagadnienia, a nie ma nigdzie żadnego e-maila ani nic z tych rzeczy :(

Możliwość komentowania jest wyłączona.