Wearable bluetooth ecg ??

Tak to prawda urządzenia typu Wearable zagościły już na dobre w elektronice jednym z nich jest całkiem ciekawy zestawik ….

Zestaw ten składa się z niewielkiej płytki drukowanej w kolorze niebieskim , przewodu zawierającego 3 klipsy Red, Black, White i torebki z żelowymi elektrodami .. cóż to takiego ??

Tak to taki podręczny zestaw do monitorowania pracy serca , pracujący bezprzewodowo przez BLE wysyłając dane do smartfona …  zestaw ten o nazwie BL18 ECG Maven  jest  produkcji firmy Itead studio  i został zbudowany w oparciu o układ nRF51822 który jest dosyć interesująca jednostką  ale o tym za chwilę.

Na niewielkiej w sumie płytce  bo mającej 45mmX50mmX16mm zmieszczono całkiem sporo mamy tu :

 • most USB – UART na układzie SILABS CP2102,
 • obwód zasilania z bateri wraz z ładowaniem ,
 • nRF51822 wraz z wyprowadzonymi wszystkimi pinami
 • BL1860INF  czytnik sond ECG …

Demonstracyjny program wgrany do układu współpracuje z aplikacją nRF TOOL firmy NORDIC  i w zasadzie można się pobawić układem ….

No dobrze zatem …  zerknijmy na fotki zestawu który się pojawił na stole operacyjnym :

Na początek wybrałem zasilanie USB … a sprawność i poprawność podłączenia sond sprawdzałem na SunDebunalu (wystarczy przełączyć pstryczek) i dogadać się z nim poprzez komendy AT

Komendy AT  Opis:

 1.  AT   —  test poprawności pracy UART-u   odpowiedź OK
 2.  ATdataTypeR  – ustawia sposób wysyłania danych na ROW  prawidłowe wykonanie to odpowiedź :  Type: R  , OK
 3. ATdataTypeH  – ustawia dane na Heart RATE  prawidłowe przełączenie  to odpowiedź : Type: H , OK
 4. ATdataType?  –  Zwraca bierząco ustawiony Typ danych
 5. ATtestCON  –  pozwala przetestować przewód EKG   — zwraca OK jeśli wszystko jest prawidłowo  lub ERROR gdy nie rozpoznaje sond , lub niema połaczenia.
 6. ATstartRead  –  uruchamia pomiar i transfer danych — zwraca ERROR gdy jest coś nie tak z przewodami lub OK gdy jest wszystko w porządku a następnie są przesyłane dane  …    Wartości dla obu typów R i H są 8bitowe i są przesyłane w postaci HEX
 7. ATstopRead  – zatrzymuje odczyt parametrów , zwracając OK

na terminalu wiec tylko jesteśmy zasypani wartościami HEX  dlatego odpalamy aplikację Nordica i przełączamy nasz BL18  na BLE …  supcio :)

— owszem nie jest tak hop siup … żeby wszystko działało nie możemy sparować urządzeń … tak tak …  aplikacja sobie wykryje dostępne urządzenie BLE i się z nim połączy.  Dodatkowo sondy muszą być w odpowiednim miejscu ciała przyklejone żeby pokazywały właściwe wartości. Rozmieszczenie ich nie jest przypadkowe … zwłaszcza ze nasz zestaw jest 3 elektrodowym zestawem unipolarnym, to dosyć istotne gdyż łatwo zafałszować i otrzymać złe wyniki pomiaru.

Jak wspomniałem nasz układ jest bipolarny więc elektrody muszą być w tzw trójkącie co pokazuje w/w obrazek …

Tak więc mamy  3 sondy  :

 • czerwona  –  LL
 • czarna  –  LA
 • biała – RA

ich prawidłowe rozmieszczenie jest następujące :

Po takim rozmieszczeniu sond odczyt jest dosyć stabilny i prawidłowy 

Owszem mój wynik nie jest do końca prawidłowy bowiem sprawdzałem tętno równolegle innym urządzeniem z atestem … ale przecież wiadomo, że BL18 to zestaw demonstracyjny bez ATESTÓW i BADAŃ co go nie czyni urządzeniem medycznym :)

No cóż testy testami , ale musiałem je robić na sobie gdyż Jaglasty wystraszył mi potencjalnych królików doświadczalnych …  przez mały incydencik ze zwęgleniem się jednego :)

Ok pomiary są nawet w normie (jak na mnie)  teraz zasilanie ….  na kabelku jest ok ale zobaczmy jak reaguje przy jakiś ruchach itd … i tu podłączyłem pakiecik Lion310mAh

również prawidłowo reagował i działa przez całe 17h  dobry wynik zwłaszcza że pakiety były w połowie naładowane :)

Ogólnie muszę powiedzieć że całkiem ciekawy devel dla  BLE z Nordica z Armem na pokładzie , wyprowadzenie wszystkich pinów pozwoli na dołączenie innych czujników biometrycznych i są spore szanse na ciekawy sprzęcik nap dla sportowców itd … pozwalający kontrolować zmiany w organizmie  oraz jego obciążenie, niemniej na tym etapie można traktować układ jako ciekawostkę  i informację dla siebie samego niż sugerować się wynikiem…

Jako że w układzie zastosowany jest SoC czyli  ARM z radiem BLE można powalczyć i wiele osiągnąć co niebawem zademonstruję…

Dokumentacje do modułu:


 1. BL18_ECG_Maven-dimension
 2. BL18_ECG_Maven-schematic
 3. nRF51822 Multiprotocol Bluetooth® low energy/2.4 GHz RF SoC
 4. nRFToolbox.apk  aplikacja na Smarkfona z Androidem i BLE

Niestety nie znalazłem dokumentacji układu BL18 …

Miłej zabawy i pomiarów z tym jakże ciekawym jednak układem :)