Tak to prawda urządzenia typu Wearable zagościły już na dobre w elektronice jednym z nich jest całkiem ciekawy zestawik ….
Zestaw ten składa się z niewielkiej płytki drukowanej w kolorze niebieskim , przewodu zawierającego 3 klipsy Red, Black, White i torebki z żelowymi elektrodami .. cóż to takiego ??
Tak to taki podręczny zestaw do monitorowania pracy serca , pracujący bezprzewodowo przez BLE wysyłając dane do smartfona … zestaw ten o nazwie BL18 ECG Maven jest produkcji firmy Itead studio i został zbudowany w oparciu o układ nRF51822 który jest dosyć interesująca jednostką ale o tym za chwilę.
Na niewielkiej w sumie płytce bo mającej 45mmX50mmX16mm zmieszczono całkiem sporo mamy tu :
- most USB – UART na układzie SILABS CP2102,
- obwód zasilania z bateri wraz z ładowaniem ,
- nRF51822 wraz z wyprowadzonymi wszystkimi pinami
- BL1860INF czytnik sond ECG …
Demonstracyjny program wgrany do układu współpracuje z aplikacją nRF TOOL firmy NORDIC i w zasadzie można się pobawić układem ….
No dobrze zatem … zerknijmy na fotki zestawu który się pojawił na stole operacyjnym :
Na początek wybrałem zasilanie USB … a sprawność i poprawność podłączenia sond sprawdzałem na SunDebunalu (wystarczy przełączyć pstryczek) i dogadać się z nim poprzez komendy AT
Komendy AT Opis:
- AT — test poprawności pracy UART-u odpowiedź OK
- ATdataTypeR – ustawia sposób wysyłania danych na ROW prawidłowe wykonanie to odpowiedź : Type: R , OK
- ATdataTypeH – ustawia dane na Heart RATE prawidłowe przełączenie to odpowiedź : Type: H , OK
- ATdataType? – Zwraca bierząco ustawiony Typ danych
- ATtestCON – pozwala przetestować przewód EKG — zwraca OK jeśli wszystko jest prawidłowo lub ERROR gdy nie rozpoznaje sond , lub niema połaczenia.
- ATstartRead – uruchamia pomiar i transfer danych — zwraca ERROR gdy jest coś nie tak z przewodami lub OK gdy jest wszystko w porządku a następnie są przesyłane dane … Wartości dla obu typów R i H są 8bitowe i są przesyłane w postaci HEX
- ATstopRead – zatrzymuje odczyt parametrów , zwracając OK
na terminalu wiec tylko jesteśmy zasypani wartościami HEX dlatego odpalamy aplikację Nordica i przełączamy nasz BL18 na BLE … supcio :)
— owszem nie jest tak hop siup … żeby wszystko działało nie możemy sparować urządzeń … tak tak … aplikacja sobie wykryje dostępne urządzenie BLE i się z nim połączy. Dodatkowo sondy muszą być w odpowiednim miejscu ciała przyklejone żeby pokazywały właściwe wartości. Rozmieszczenie ich nie jest przypadkowe … zwłaszcza ze nasz zestaw jest 3 elektrodowym zestawem unipolarnym, to dosyć istotne gdyż łatwo zafałszować i otrzymać złe wyniki pomiaru.
Jak wspomniałem nasz układ jest bipolarny więc elektrody muszą być w tzw trójkącie co pokazuje w/w obrazek …
Tak więc mamy 3 sondy :
- czerwona – LL
- czarna – LA
- biała – RA
ich prawidłowe rozmieszczenie jest następujące :
Po takim rozmieszczeniu sond odczyt jest dosyć stabilny i prawidłowy
Owszem mój wynik nie jest do końca prawidłowy bowiem sprawdzałem tętno równolegle innym urządzeniem z atestem … ale przecież wiadomo, że BL18 to zestaw demonstracyjny bez ATESTÓW i BADAŃ co go nie czyni urządzeniem medycznym :)
No cóż testy testami , ale musiałem je robić na sobie gdyż Jaglasty wystraszył mi potencjalnych królików doświadczalnych … przez mały incydencik ze zwęgleniem się jednego :)
Ok pomiary są nawet w normie (jak na mnie) teraz zasilanie …. na kabelku jest ok ale zobaczmy jak reaguje przy jakiś ruchach itd … i tu podłączyłem pakiecik Lion310mAh
również prawidłowo reagował i działa przez całe 17h dobry wynik zwłaszcza że pakiety były w połowie naładowane :)
Ogólnie muszę powiedzieć że całkiem ciekawy devel dla BLE z Nordica z Armem na pokładzie , wyprowadzenie wszystkich pinów pozwoli na dołączenie innych czujników biometrycznych i są spore szanse na ciekawy sprzęcik nap dla sportowców itd … pozwalający kontrolować zmiany w organizmie oraz jego obciążenie, niemniej na tym etapie można traktować układ jako ciekawostkę i informację dla siebie samego niż sugerować się wynikiem…
Jako że w układzie zastosowany jest SoC czyli ARM z radiem BLE można powalczyć i wiele osiągnąć co niebawem zademonstruję…
Dokumentacje do modułu:
- BL18_ECG_Maven-dimension
- BL18_ECG_Maven-schematic
- nRF51822 Multiprotocol Bluetooth® low energy/2.4 GHz RF SoC
- nRFToolbox.apk aplikacja na Smarkfona z Androidem i BLE
Niestety nie znalazłem dokumentacji układu BL18 …
Miłej zabawy i pomiarów z tym jakże ciekawym jednak układem :)