Warsztat —> pozostałe narzędzia

Przechwytywanie

Warsztat elektronika programisty to nie tylko lutownice , mierniki , i oscyloskopy oraz programatory. Nie zawsze się tylko programuje,  często trzeba wykonywać prace mechaniczne i tu przyda się nam szereg narzędzi ….

Tak to są procesy które są pracochłonne i wymagające uwagi i skupienia …. ale dzięki sumienności i dokładności można tworzyć cuda :)

2011-12-25 17.32.00Zatem do dzieła ….


Obróbka materiałów:

Wprawdzie pisałem już o obróbce akrylu , który stosuje najczęściej podczas wykonywania różnych obudów , ale i nie tylko … nie mniej warto wspomnieć szerzej o przydatnych narzędziach. Cały artykuł jest tutaj:

Obróbka materiałów — akryl , pleksa ….

 

ale zobaczmy co to nam jest potrzebne :


Obróbka zgrubna i precyzyjna materiałów :)

Na pewno przydadzą się nam różne pilniki:

pilniki-iglaki-kpl-12-sz_540

Pilniki iglaki

yt-6145

pilniki kształtowniki

Podstawową grupą są pilniki precyzyjne tzw . Iglaki , zwykłe i diamentowe oraz kształtowniki, poza nimi przyda się tez komplet gładzików o większym rozmiarze np typowe ślusarskie 2-jki:

Img

pilniki slusarskie – tzw dwójki

Pozwolą one dopracować kształty i otwory oraz rózne ozdobne elementy naszych obudów — ale kosztem oczywiście czasu , gdyż jest to pracochłonne i czasochłonne zajęcie :)  Oczywiście do do szlifowania szczegółów przyda nam się zapas papieru ściernego 600 do 2400 , płytka z grubego szkła , uchwyt na papier.

papier-scierny-1000_7332imgresf-flexipads-uchwyt-miekki-twardy-z-rzepem-do-papieru-sciernego-70-x-125mm-56005Dzięki temu doprowadzimy do perfekcji każdy element …   oczywiście to nie wszystko czymś trzeba przytrzymać i dociąć materiał i tu potrzebne nam będą :


Uchwyty i piły:

Moje ulubione narzędzia do wycinania to oczywiście piłki włosowe i brzeszczoty :) w przypadku tworzyw sztucznych najlepiej się spisują te drobne do metalu:

3ec4b34376d58236

watro też mieć brzeszczot w uchwycie ręcznym np taki :

i20353

choć są też tańsze wersje :)

63279_0_f

i również się spisują dobrze zwłaszcza tam gdzie niema możliwości podejść z tradycyjną piłką w uchwycie :)  Do trzymania materiału dobrze mieć zestaw imadeł :P

stonfo-kaiman-vise-sidontapenkki

KUKKO_TURNUS_imadla_B

11

To takie podstawowe …  szczególnie lubię precyzyjne i kulowe:)


Do wiercenia otworów przydają się wiertła frezy i takie tam — to wiecie …  tu warto mieć małą szlifierkę precyzyjną  np  zachwalane  Proxony i Dremele  — do których mam pecha wiec omijam szerokim łukiem :)

narz28

Po tym jak sobie od leżenia padł zachwalany Proxonek , kupiłem tani szrot w Hipermarkecie  taki jak widać wyżej …  miał posłużyć góra kilka razy bo cóż to za jakość może być za niecałe 100pln  ….   okazało się że jest lepiej niż się wydaje służy już kilka lat , dostaje w kość , ale nic nie chrupie , śmierdzi i niema bić na uchwycie jak to miało miejsce po kilku użyciach na proxonie …  Oczywiście ważne by był wałek giętki w zestawie gdyż znacznie poprawia wygodę użytkowania.  Dodatkowo przydaje się też mniejsza wersja zasilana z zasilacza :

vthd02_detail

i mozna praktycznie wszystko powiercić i dociąc czy doszlifować … wystarczy poświęcić chwilę czasu :)   Oczywiście do wiercenia przyda się wiertarka stołowa lub dostęp do niej ew odpowiedni uchwyt do narzędzi uniwersalnych. Ja używam wiertareczki modelarskiej AD12 wraz ze statywem:

mini-wiertarka-ad-12-ze-stojakiem

Nie jest droga i się dobrze spisuje ,  choć nie wygląda.. owszem jest to plastik i ma swoje wady , np. gubi się sprężynka podnosząca , ramię do opuszczania jest za krótkie … ale to tylko mała wiertareczka :) za psie pieniądze więc jest jaka jest … nie mniej jak się umie posługiwać narzędziami to służy dobrze :)

Oczywiście przyda się czasem coś większego :

Zdjęcie(8)

I tu mam taką modelarską mocniejszą wiertałkę :) Tu widać  wygodę pracy :) na zakupionej w Lidlu firmy Parkside :

2_53107_Wiertarka_stolowa_692

Oczywiście można sobie zakupić statyw do proxxona czy dremela , ale taniej i duzo lepiej zarówno jakościowo jak też i wygonie  było zakupić w/w wiertałkę :) Przynajmniej się nie rozsypie jak plastikowe zębatki w proxxonie :)


Narzędzia precyzyjne:

Następną sprawą są nożyki i rysiki do trasowania. Tu szczególnie lubię skalpele chirurgiczne :) Kiedyś były problematyczne , ale obecnie są łatwo dostępne wraz z rączkami:

ostrza_18-36

ostrza_6-40

Przydają się nie tylko do cięcia ale i do precyzyjnych operacji na płytkach naszych obwodów drukowanych gdzie można bardzo łatwo i precyzyjnie np pozbyć się mikro zwarcia :

skalpel4500_450

Rączkę powinien każdy do skalpela każdy musi sobie dobrac do ręki ja używam PRLowskiego bo jest dobrze wyważony ciężki i wygodny :)

12bec8800a5ff9e82e0a57fe2926046f

Są też dostępne tanie nożyki modelarskie również warto je mieć pod ręką lub zamiast skalpeli …


UWAGA !!!

Należy przy ich używaniu zachować szczególną ostrożność gdyż łatwo się skaleczyć , są bardzo ostre i wykonują głębokie oraz bolesne i trudno się gojące cięcia ….


Przy elektronice przyda się też dobry zestaw pęset , tu sprawa jest poważna bo ciężko znaleźć dobre pęsety ja używam głównie chirurgicznych i stomatologicznych :)

c018

ramka_7409

Np moja ulubiona pęseta mikrochirurgiczna :

peseta-mikrochirurgiczna-z-oczkiem

Przydatne są też dobre pęsety precyzyjne samo zaciskowe :

precyzyjna_pinceta_biologiczna

oczywiście można zakupić całkiem fajny i niedrogi zestaw pęset  bo w sumie niespełna naście złotych i są bardzo fajnie wykonane z dobrej stali

pr_15345

Idąc tym tropem dużo pracujemy z SMD o ile pęsetą samozaciskową poradzimy sobie z rezystorami , kondkami i innymi o tyle do układów scalonych dobrze mieć chwytak podciśnieniowy. Tu sprawa jest trudna ..  ręczne podstawowe są beznadziejne , a automatyczne drogie … ale są dobre rozwiązania :

pr_T7236

Ja mam taki zestaw … dobrze trzyma układy i doskonale pozwala nimi manewrować podczas pozycjonowania na płytce , sprawdza się z układami i choć kosztuje (oryginał – ~50 pln) to warto zainwestować , tanie wersje są do kitu …

SS100007

Drugim sposobem jest wykonanie chwytaka podciśnieniowego z pompy podciśnieniowej np od Hotaira .. ,  lub pompki akwariowej …


Śrubokręty:

Tu przydają się różne od małych zegarmistrzowskich po torxy i inne precyzyjne zestawy jest tego dużo na rynku więc nie będę się specjalnie rozpisywał, a każdy sobie sam coś wybierze :)

wkretak-precyzyjny-32-koncowki-2992-379105

To jeden z moich ulubionych zestawów :P , ale jak każdy mam ich wiele i na różne okazje mniejsze i większe nasadki , klucze, torxy i imbusy :)


Obcążki i obcinaczki :

Tak też się przydają i to bardzo …

1907-2458-fullsize

foto_add-4605

Tu wręcz tez się opłaca zakupić różne zestawy gdyż wychodzą taniej od sztuk pojedynczych :)

2_1064723633_45

Najważniejsze są w sumie obcinaczki boczne precyzyjne ,  Tu mam kilka od tanich CN-19 po moje ulubione firmy Wiha , ale każdy sobie powinien dopasować do swojej ręki :)

302004.1

Oczywiście przyda się ściągacz do izolacji , choć ja to robię obcinaczkami lub nożykiem :) Zaciskarka do konektorków i BLSów też dobrze mieć pod ręką :)

Ja używam Cimco 101906 :

SS100008

Naprawdę wiele BLSów nimi zacisnąłem i jeszcze zacisnę :) Narzędzia cimco są dobrej jakości i bardzo wytrzymałe warto mieć większe od miniaturek właśnie tej firmy , przy okazji nie rujnują budżetu :)


Nożyce do blachy: 

Tu doskonałe są nożyce proste do cięcia laminatu, tu zdecydowanie nożyce proste i do cięcia blach trapezowych , gdyż nie zaginają laminatu a cięcie jest proste i wygodne :

Nozyce_do_blachy_Stanley_Maxsteel_proste_ze_sprezyna-255707-62504 8b43f4682815929596ccf3294eea34d5


Na koniec też przydatne , ale nie każdy umie pracować  z tymi przyrządami :)

są to LUPY , mikroskopy do pcb  oraz systemy 3cia ręka czy chwytaki montażowe do PCB , urządzenia te są dostępne tanio i w sumie można je mieć bo wiele pomagają podczas prac :)

Dobra lampa z lupą przydaje się do montażu SMD ,  Mikroskop cyfrowy przyda się do przeglądu wlutowanego układu czy jest dobrze i niema zwarć , a chwytaki wspomagają montaż płytek :

url

Takiego Powerfixa można dostać w marketach za grosze , a jest bardzo wygodny i ma sporą podświetlaną lupę. Do montażu płytek pomaga taki dostepny np w Hotairze  uchwyt obrotowy do PCB …

Podstawka_monta__5379ec40a71d8

big_UCHWYT_ZD-11E-1

Wierzcie mi to bardzo usprawnia lutowanie i demontaż oraz lokalizowanie uszkodzeń ….  dlatego warto nabyć lub nawet podobne zrobić sobie samemu :)

Mikroskop USB już nie jest czymś drogim i niedostępnym , wprawdzie używam  osobiście Delty Optical Smart 5 MP PRO bo zależało mi na statywie :

big_Mikroskop_cyfrowy_DO_Smart_5_MP_PRO_002

To jednakowoż dostępne na Taniocha Markt w cenach do ~100 pln też są dobre i zdają egzamin :

5289007601_2

Bo przecież zależy nam na przeglądzie płytki pod kątem uszkodzeń ścieżek po trawieniu i zwarć po lutowaniu lub zimnych lutów , a do tego są idealne, ba  nawet pozwala zidentyfikować element gdy nie możemy odczytać z obudowy … dlatego warto rozważyć posiadanie takiego sprzętu.


Magazynowanie: 

Z czasem przybywa nam elementów i różnych rzeczy , trzeba nad tym jakoś panować. Tu są też dostępne różne rozwiązania w postaci szafeczek , szufladek  i organizerów

28238

Szafki są stosunkowo drogim rozwiązaniem , ale są też tanie pojemniki i organizery:

9325700f9352af6b9ab9c9747bc8fe59organizer_19_3

Dodatkowo można sobie robić samemu jak za starych czasów z pudełek po zapałkach :)

7_1243064188

ale … z czasem, jest tego dużo … i nad tym systemem magazynowania też warto panować , by nie sprawdzać wszystkiego ile jest i czy w ogóle mamy takie czy inne elementy potrzebne nam do projektu …

Tu z pomocą przychodzą nam różne programy wspomagające katalogowanie podzespołów elektronicznych i zapewne każdy znajdzie coś dla siebie , ja używam napisanego przez siebie programu SunMAG , gdyż inne nie spełniały moich potrzeb.

Przechwytywanie2

Program rozwija się sukcesywnie , a dostępna jest wersja demo na stronie , opis znajdziecie tutaj:

SunMAG2 2.41

dzięki czemu mam pełną kontrolę nad elementami które mam pod ręką :) zawsze wiem ile i gdzie ich jest , i mogę szybko zrobić zestawienia braków i uzupełnić zapasy :) Oczywiście nikogo nie namawiam do używania płatnego SM2. Programów jest tego typu dużo i sami sobie coś wybierzcie wystarczy poszperać w googlach … :)

 


I to by w sumie było wszystko w podręcznym warsztaciku , pomijam już rózne akcesoria na przewodach , chwytaki, haczyki , krokodylki , szpilki  pomiarowe czy zestawy przewodów połączeniowych gdyż są to oczywiste rzeczy które zawsze trzeba mieć :)

Miłej Pracy ….

 

4 myśli w temacie “Warsztat —> pozostałe narzędzia

  1. Mam w większości takie narzędzia :), i to za sugestią zasłyszaną od Ciebie na forum Atnel…
    Brakuje chyba jeszcze jeśli nie przeoczyłem, zestawu wytrawiającego i walcownicy gdzieniegdzie zwaną laminatorką :)

    • No tak … , ale o tym będzie może osobny art … a może nie bo pełno tego wszędzie i technik trawiennych wiele … choć może Ty byś napisał :) bo masz łapę do żelazka :)

Możliwość komentowania jest wyłączona.