Warsztat —> Lutownice

Przechwytywanie

Dotarliśmy do miejsca gdzie zdaje się powinno się dotrzeć , czyli do najważniejszego w sumie elementu warsztatu ….  O ile ważny jest miernik, analizator, programator  bo bez nich nie możemy pracować nad projektem , o tyle żeby wszystko było jak ma być i nasze układy dobrze pracowały musimy mieć je czym polutować ….

Lutownice i stacje lutownicze 

Tak …  to zagadnienie jest bardzo istotne , stacje i lutownice są różne , proste i tanie po profesjonalne kombajny. Nie będę tu się rozpisywał która jest najlepsza na świecie , bowiem niema takiej , ale  …  każdy powinien sobie dobrać sprzęt do własnych potrzeb.

b858e82b44c054c6f2c2e0b5e921988e

Stacja jaką wybierzemy powinna się charakteryzować :

  • Zwartą i ciężką obudową – tak by nam nie jeździła po stole
  • Przejrzystą prezentacją nastaw temperatury
  • Szybkim  nagrzewaniem
  • Wystarczająca mocą by pozwolić na sprawne podgrzewanie
  • lekką i poręczną kolbą
  • dużą różnorodnością dostępnych grotów

W prawdzie używam Elwika i sprzętu HAKKO  niemniej w domowym zaciszu miejsca mało a pod ręką należy mieć coś przydatnego. Jako że lubuję się w minimalizmie i cenię sobie wygodę wybrałem.

Niedrogą stację Lutowniczą  FixPoint  EP5 .

41VDLXgEkNL

Stacja jest zawarta i o nisko profilowanej obudowie , dość wygodnie rozmieszczona, Duży i czytelny wyświetlacz LCD oraz wygodne ustawienie temperatury 2ma przyciskami, Alarm uszkodzenia kolby i denerwujące niebieskie podświetlenie LCD :)

Ale .. lubię mieć wygodny dostęp do stacji i nie zajmować sobie miejsca na stole wiec niski profil jest idealny.  Na stację mam półeczkę pod blatem i bardzo wygodny dostęp , a przy okazji nie drażni mnie niebieski LCD :)

SS105866

Do tej stacji jest sporo dostępnych grotów w niskiej cenie , na co niektórzy malkontenci marudzą że mają niską jakość, nic z tych rzeczy … jak się dba tak się długo grocik ma :) Kolejną sprawa jest łatwa dostępność kolb , dzięki czemu np ja mam 4 kolby które wymieniam zależnie od prac gdyż zamiast zmieniać groty wygodniej zmienić kolbę :)

53f67e71e3238_Punte-saldatore-Fixpoint-EP5

Grot-lutowniczy-4szt-do-Stacji-f_[12333]_1200

Typowa kolba do tej stacji ma nieco mała moc bo raptem 48W , ale układ toleruje do 60W  mocy kolby. Nie jest dostępny do tej stacji grot minifala , ale za to jest kopytko działające podobnie ..  osobiście nie przepadam za tym typem grotów.

Kolejną podręczną lutownicą  której czasem używam to coś dziwnego firmy BAKU, kupiłem w sumie dla hecy to maleństwo :) Jest to BAKU Mini Solder 938. To coś ciężko nazwać stacją lutowniczą. Regulacja temperatury w sumie nie warto na nią zwracać uwagi … tylko ustawić kawałek przed MAX :)

2015-New-Mini-Soldering-Station-Baku-BK-938-Welding-Equipment-Soldering-iron-solder-tool-Machine-free

Moc jest niewielka raptem 18W , teoretycznie regulowana :)  Niemniej niewielkie rozmiary i cienka kolba bardzo się przydaje podczas lutowania elementów o rozmiarach 205 i mniej,  np podczas napraw niektórych urządzeń.

SS105867

Obie służą mi już długo i mogę powiedzieć że stosunek jakość cena są dobre i warto polecić do domowego warsztaciku.


 

HOTAIR

stacja-lutownicza-wep-992da-720w-hotair-grotowa-wyciag-oparow-zapamietywanie-ustawien

Tu różnie niektórzy patrzą , przede wszystkim należy się samego siebie zapytać czy jest nam potrzebny … dlatego że urządzenie to służy głównie do wylutowywania układów z płytek. By lutować trzeba nabrać wprawy bo łatwo przegrzać i uszkodzić elementy.  Dodatkowo spora grupa poleca urządzenia 2 lub 3 w jednym , popularne są też małe dziwolągi Firmy W.E.P, które nazywam suszarkami, i mimo że są tanie nie przypadły mi do gustu bowiem raczka jest za wielka i za mało poręczna przez umieszczenie nadmuchu właśnie w niej ….  Osobiście zdecydowałem się na AYOUE PT-852 , która jest spora ciężka i hałaśliwa, ale nie używamy jej przecież non stop :) Zaletą jest to że jest to tylko HOT i ma wydajną pompę tłokową.

SS105800

W moim układzie roboczego stanowiska jest ona umieszczona nad monitorem przez co dostęp jest również wygodny zarówno do nastaw jak i samej  kolby.  Owszem stacja wymaga przyzwyczajenia się gdyż przez to że pompa jest w obudowie rączka ma dośc gruby i sztywny przewód doprowadzający zarówno zasilanie do grzałki jak i powietrze ..

url

Nie mniej po przyzwyczajeniu się jest to naprawdę użyteczne i wygodne narzędzie do rewokingu elementów SMD :)

kolba-hot-air-do-stacji-aoyue-2702-968-852-2703-pt-2301432

Do naszej grzałki dostępne jest sporo dysz na każdą okazję pozwalających na lutowanie i wylutowywanie wielu elementów :)

dysze-sop

dysze-okragle

Podstawowe dysze dostajemy wraz ze stacją , ale można dodatkowe dokupić w wielu miejscach i sklepach:)


 

Lutownica transformatorowa

lutownica-transform-lutola-odsysacz-cyny-gratis-2301423

To stary typ lutownicy kiedyś jedynie słuszny dla elektronika i podstawowe narzędzie. Dziś dostepnych jest wiele transformatorówek różnych dziwnych firm i szczerze są one nic nie warte ….

Ale ja posiadam staruszkę z czasów PRL jaką jest LUTOLA  najlepsza polska lutownica transformatorowa i warto taką sobie zdobyć.

SS105868

lutownica zdz45-75

Moja ma 2 zakresy pracy 75 i 45W  przełączane przełącznikiem , czasem się przydaje gdzy trzeba coś grubszego polutować , stygnie i nagrzewa się błyskawicznie. Popularne modele to:

  • LT75 / 45
  • Lutola 4A
  • Lutola 6B
  • Lutola 6C

I to by było na tyle … Lutownic i stacji jest zatrzęsienie , w przedziale cenowym nie rujnującym budżetu znajdziemy sporo i każdy sobie coś dopasuje , Pamiętajcie o najważniejszej sprawie:

Nie jest istotne co kto wam powie o lutownicy czy stacji , bo każdy ma inne preferencje , ważne jest to że to wy będziecie na to patrzeć i tym pracować i dla was ma być tanie i wygodne.

Groty się niszczą zwłaszcza jak się nie umie używać czyścików , ale jak się dba o grot to służy długo i dobrze :)

Miłego lutowania ….