VisualStudio 2019 Community – lepszy wymiar programowania

W zasadzie VS2019 już jest jakiś czas dostępna, ale jakoś tak Preview  mnie nie napawał optymizmem. Dlatego chętnie wracałem do starego  2010 i 2015 , tak bowiem każde następne było coraz jakby cięższe i coraz wolniej wszystko działało. Tym razem jednak wreszcie coś nowego …

Po tych wszystkich dziwnych tworach jak VSCode czy VS2017 straciłem już nadzieję na lekkie i poręczne środowisko programistyczne od Microsoft …  ktoś powie no jak VSCode .. tak może i jest lekkie , ale denerwujące i i strasznie nieprzyjemne i nieprzyjazne dla mnie …  zaś VS2017 to taki ciężki że działa jak krew z nosa ….  Najprzyjemniej się pracowało w VS do 2015 ….    Zainstalowałem wiec 2019 PREVIEW  i no jest lżej , i jakoś tak bardziej przyjaźnie , ale nie do końca był stabilny i kilka moich ulubionych pluginów nie chciało współpracować za dobrze ….

Pomyślałem sobie … poczekamy na RELEASE i zobaczymy jak to będzie ….  W końcu przyszedł czas na to by się przemóc i zainstalować VisualStudio 2019 Community.

Instalacja jak to zwykle bywa w tworach MS jest banalna , ale i dłuuugotrwała … jednakże da się z tym żyć … i w miarę szybko się pobierają pakiety oprogramowania. Po czym środowisko uruchamiamy …. co o dziwo jest rozsądnie szybkie, a całość jest dość przejrzysta…  Chwilę jeszcze trwało zainstalowanie rozszerzeń ….

 • — VisualGDB
 • — SunTerm

I można przystąpić do pracy w jednym wygodnym środowisku :)  z wrażeń ogólnych VS2019C  jest zdecydowanie lżejszy od swoich poprzedników, Całość komponuje się dość przyjemnie, nawet standardowy temat jest niedenerwujący i dość przyjemny dla oka.

wreszcie pozbyto się też belki programu przez co mamy nieco więcej miejsca oraz zniknął cały zbędny śmietnik … pasujący do pseudo śpeców gdzie to 2tyś ikonek dookoła bo wygląda profesjonalnie , z których 2 są używane :P  Tak teraz jest tak bardziej minimalistycznie i przyjemniej, nawet rozszerzenia jakby działają lepiej …

Piszę się wygodnie , jest szybki podgląd i wiele nowych funkcji , jak choćby Live Share umożliwiające jednoczesną pracę nad kodem do 5 osób …

Tak więc dla kogoś kto nie lubi eclipse i lubi wygodę , to VS2019 Community jest dla niego..   Moim zdaniem jeśli używacie VS2017 to warto przejść na przyjemniejsze VS2019 i tym samym pracować w cywilizowany i wygodny sposób jaki lubicie..

Reszta Eclipsowców i wielbicieli pornografi w stylu vi , mono czy pn , a nawet edlina niech nie odbierze tego wpisu jako namawiania na MS VS2019  bo nikogo nie namawiam uważam że każdy powinien pracować jak lubi choćby wykuwać kod w krzemie dłutem … jego sprawa :) … sam czasem pisuję w vi, edlinie żeby nie zapomnieć i swobodnie się przemieszczać w nagości shella czy to w win czy lin …  bowiem kiedyś przydać się może  gdy historia zatoczy koło ….

 

Miłego programowania … !!!

4 myśli w temacie “VisualStudio 2019 Community – lepszy wymiar programowania

 1. Czy można w tym środowisku pisać bez problemu programy na AVR i STM32 ?
  Można ewentualnie prosto skonfigurować?

  • Można bez problemu programować w Visual Studio:
   – ARM
   – MSP
   – AVR
   – Arduino,
   – ESP8266
   – ESP32

   i wiele innych , konfiguracja jest banalna , sprowadza się do zakupienia i zainstalowania wtyczki VisualGDB z firmy SysProg ; tu znajdziesz wszystkie informacje https://visualgdb.com/

   trochę kosztuje , ale jest wart swej ceny .

   • Ale po co programować AVRy w VS z płatną wtyczką, skoro można mieć darmowe Atmel Studio?

    Wbrew pozorom zdarzają się osoby, którym Eclipse nie leży :)

    • może dlatego że mamy jedno sprawne środowisko do wszystkiego , zamiast 30 różnych :) mi AS nie leży bo coś zepsuli i jest masakrycznie ociężały np w stosunku do samego VS community :)

Możliwość komentowania jest wyłączona.