Visual C# – StatusBar dla każdego

imgres

StatusBar w VisualStudio 2010 gdzieś przepadł i już nie jest dostępny, ale zastępuje go kontrolka StatusStrip, jednakowoż jakoś mi się on osobiście nie widzi. Na nasze szczęście  jednak  klasa StatusBar  jest dostępna dlatego też zrobimy sobie nasz StatusBAR  bez większych problemów :)

Oczywiście warto poznać kontrolkę StatusStrip, która oferuje wiele i znacznie nam ułatwia życie ze statusami, niemniej w tym miejscu zajmiemy naszym klasycznym StatusBar-em.

StatusBar typowo powinien się znajdować w dolnej części okna i stanowi połączenie paneli  gdzie każdy z nich może wyświetlać różne informacje jak choćby :

  • stan klawiszy funkcyjnych
  • stan połączeń
  • datę i godzinę
  • paski postępu  realizowanych zadań

i wiele wiele innych przydatnych informacji.  Jak więc widać jest on bardzo pożyteczny dlatego też zajmijmy się stworzeniem naszego StatusBar-a.

Na początek stwórzmy sobie czysty formularz windows i przejdźmy do kodu:

Teraz bez klikania zamieszamy w kodzie i stworzymy nasz pasek statusu :) Teoretyzując sprawa jest banalna wystarczy że korzystając z dostępnej klasy StatusBar stworzymy panel statusowy:

a w nim dwa panele , jeden dla informacji statusowych a w drugim wyświetlimy sobie zegar i datę :

Teraz wypadało by opisać nasze panel tak by jakoś miały ręce i nogi :)

Ufff … jakoś poszło  nawet zgrabnie. Wiec teraz się upewnimy tylko czy nasz panel działa wiec do własności ShowPanels wpisujemy prawdę.

Oczywiście na koniec musimy dodać nasz panel do formularza windows co też czynimy:

I to na tyle … nasz pasek statusu po kompilacji wygląda np:

Przechwytywanie

Ma to sens prawda i całkiem zmyślnie nam wyszło :) Cały kod wygląda następująco:

Oczywiście łatwo dodać i inne informacje  oraz obsługę różnych zdarzeń do naszego panelu. Np. Gdybyśmy chcieli  wyświetlić stan checkBoxa ??  nic prostszego dodajemy tylko w metodzie CheckedChanged  kod:

podobnie postępujemy z innymi elementami np z przyciskiem :)

Prawda że proste :)  możemy zatem spróbować czegoś trudniejszego :)   np. Pokażemy koordynaty myszki w naszym oknie :) wiecie już jak ??  nie ??

– a tak :P

 

Przechwytywanie

Pobawcie się sami :) Miłej zabawy …