Visual C# — Hasło do programu

commission_neon_purify_by_ultimateultimate-d5a21iw

 

Tak sobie pomyślałem, że można by jeszcze w jakiś dziwny prosty sposób zabezpieczyć nasz program przed uruchomieniem.  I tu Cisharpia  podpowiada by uczynić to nie jak kiedyś omawialiśmy czasowe uruchamianie i kod zdejmujący klątwę, a zrobić po prostu na hasło ….

W sumie pomysł nie głupi i przy okazji omówimy używanie haseł w C# a więc dwie pieczenie na jednym ogniu. No więc dobrze…

Zrobimy więc taki mały programik który będzie działał dość sprytnie, mianowicie będzie na głównym formularzu zastosowane okno z pytaniem o hasło czy też kod, co kto woli :) Np. niech wygląda tak :

Przechwytywani2No to ładnie i fajnie, teraz ważne zachowanie naszego programu bo jakoś się musi zachować w wyniku interakcji z użytkownikiem :)  Tak więc sprawa będzie prosta bowiem po co komplikować niepotrzebnie sprawę prawda ??

Więc tak … po uruchomieniu naszego programu ukaże się widoczne wyżej okienko z pytaniem o hasło/kod  do aplikacji … Użytkownik wprowadza hasło i klika na przycisk uruchom, jeśli jest prawidłowe aplikacja zostanie uruchomiona, a okienko „Protekta” zamknięte, natomiast jeśli złe to wyświetlona zostanie informacja o złym haśle  i program poprosi znów o hasło.  Natomiast przycisk Anuluj zamyka aplikację.

Proste prawda :) No tak ale jak to zrobić ??

To zasadniczo też jest proste :) Mamy formę „Protektora” czas napisać/przygotować resztę naszej aplikacji :)  Z racji tego, że w sumie nasza aplikacja nie będzie robiła nic wielkiego tworzymy sobie Formularz (Form1) i coś tam sobie umieszczamy, np tak:

Przechwytywani3

 

 

Totalna bzdura, ale przecież niema znaczenia co , a jak :)  No dobra zatem przechodzimy do edytora, kodu na naszym oknie (Form1). Tu musimy napisać sobie obsługę zdarzeń naszego hasła.

Dzięki temu mamy zapewnioną obsługę zdarzeń na poziomie ładowania formularza (okienka), kod jest na tyle prosty, że większe tłumaczenie jest zbędne :) I to wszystko??

Tak i nie. Teraz wracamy na nasze „Okienko”  Protektora i ….

W zdarzeniu Click dla przycisku Uruchom wpisujemy:

Jak widzicie jest to bardzo prosta metoda zabezpieczenia uruchomienia hasłem, hasło jest przechowywane niejako jawnie jako string  i w naszym przypadku brzmi SunDuino, (istotne są rozmiary znaków). Gdy zostanie wprowadzone do TextBoxa tekst jest zgodny, Okno zostanie zamknięte a program przejdzie do ładowania Form1 naszej Aplikacji , w przeciwnym zaś wypadku wyświetli komunikat o złym haśle …

Przechwyty5nie

a TextBOX zostanie wyczyszczony :)  i to wszystko tak na szybko i prosto :) Hasło podczas wprowadzania jest ukryte  XXXX  dzięki ustawieniu pola właściwości textBoxa o nazwie Pasword Char, gdzie możemy sobie ustalić dowolny znak maskujący wpisywany text do textboxa:

Przechwytywanie

A tak to sobie działa :

Miłej zabawy z hasłami ….