TrueStudio… powrót do łask ?

atollic_logotype_medium

Atollic  TrueStudio , zasadniczo genialne środowisko dla ARM oparte o Edytor Eclipse,  po tym jak go uśmierciłem ze względu na wprowadzone ograniczenia.  Swego czasu pisałem o nim już na stronie gdy wychodziło pierwsze Discovery czyli VL zwane dziś DiscoveryF1  wtedy było dostępne TrueStudio Lite dla STM32  które nie miało żadnych ograniczeń , poza kilkoma dodatkami i ilością breakpointów w Debugu. Zatem dlaczego wracam do niego ??

O True Studio pisałem tutaj :

Świetnie się w nim pisało kod i ładnie działało z naszym discovery VL , ale Atollic zmienił politykę i w wersji 3.2  wprowadzili wiele zmian. Po za tym tylko True Studio posiadało Server GDB dla ST-Linka , zresztą swój autorski atollica , który jest świetny . Najważniejszą było to, że znikła wersja for stm32,  i pozostała już tylko for ARM,  ale to nie wszystko , w tej wersji wprowadzono też ograniczenia w kodzie do 32K … i tak trwało to i trwało ….

Postanowiłem wtedy przesiąść się na CoIDE,  które z czasem też się okazało że ma swoje wady i obecnie używam VisualStudio 2015 Community z wtyczką VisualGDB, jest wygodnie i fajnie , ale Atollic wuysłał mi newsletter , w którym dostałem miłą informację iż powrócono do korzeni i TrueStudio Lite for ARM  ma zniesiony limit kodu ….  to doskonała informacja bo lubiłem TrueStudio…  zatem pobieramy :

Link bezpośredni  do  pliku :  TrueSTUDIO_for_ARM_win32_v5.4.0_20151109-1237.exe  trochę trzeba poczekać gdyż waży on prawie 1 GB, no ale myślę że warto wytrzymać te niecałe 3 min :)

Instalacja nie różni się wiele od dawnych wersji … po drodze warto przeczytać stado licencji i je zaakceptować …

Przechwytywanie

Po drodze wybieramy sterowniki dla debugerów , mamy do wyboru:

 1. ST-Link
 2. J-Link
 3. PE micro

Z tego ostatniego rezygnujemy gdyż nawet w moich ulubionych płytkach FRDM  z Freescale , od razu lepiej zmienić firmware PE-Micro OpenSDA,  na J-Link OpenSDA,  które jest wydajniejsze i przyjemniejsze w użytkowaniu.  I dalej oczekując na koniec instalacji  idziemy sobie zrobić kawę :)

Zatem ja odpalam :

i w między czasie zobaczmy co takiego mamy dostępnego i wyciętego z wersji LITE TrueStudio dla ARM:

Więc Atollic zapewnia nas marketingowym jazgotem że Dostajemy NAJLEPSZE DARMOWE NARZĘDZIE DEVELOPERSKIE NA PLANECIE :)  w sumie było świetne wiec można zerknąć czy jest lepiej ….

W ramach darmowej wersji Lite otrzymujemy.

 • Narzędzia do zarządzania projektami
 • Dostęp do przykładowych programów
 • Narzędzia do Edycji , Kompilacji i Debugowania
 • Narzędzia do pracy zespołowej
 • I najważniejsze NIEOGRANICZONĄ WIELKOŚĆ KODU

jedyne czego niema w wersji Lite  to:

 • Narzędzia do analizy statycznej kodu
 • Zaawansowanych funkcji debugowania
 • Pomocy technicznej

co możemy sobie wykupić za  49 euro lub 59 USD / miesiąc …. choć wydaje mi się że z tego powodu płakał nikt nie będzie …. no może 2 lub 3 osoby które znam :)  Dodatkowo TrueStudio obecnie obsługuje :

26 rdzeni ARM co się przekłada na 2511 mikrokontrolerów ,  obsługuje 160 płytek ewaluacyjnych dostarczanych przez producentów krzemu.

Przechwytywanie

I udostępnia nam 1500 przykładowych projektów, które pozwolą początkującym zapoznać się z kodem :)

Warto też się zarejestrować i pobrać swój WhitePaper, z którego można wiele się dowiedzieć o pracy , debugowaniu i edycji kodu w środowisku Atollic TrueStudio.

ARM_development_and_debugging2

 

Warto też odwiedzać blog Atollica :

TruePERSPECTIVES_blog_bolt

Tym czasem instalacja się ukończyła … o dziwo nie było nieco irytującej rejestracji i oczekiwania na licencje jak to miało miejsce kiedyś …. Warto też się zapoznać z dokumentem ATOLLIC TRUESTUDIO® FOR ARM® QUICK START GUIDE. Po odpaleniu widzimy to co zawsze w przypadku eclipse mimo że został zbrandowany :)

Przechwytywanie

I oczywiście jak za dawnych lat wszystko działa sprawnie szybko i bez zająknięcia …

Przechwytywanie

Bez sprzecznie dostępne są 2 świetne środowiska.

 • Keil uVision
 • Atollic True Studio

Polecam zatem wielbicielom Eclipse , oraz wszystkim innym amatorom korzystanie z Atollic TrueStudio Lite  for ARM  — znów bez limitów kodu …

Miłego Developingu…

3 myśli w temacie “TrueStudio… powrót do łask ?

 1. To bardzo dobra wiadomość. Ty to zawsze coś wiesz więcej i opiszesz. Dzięki za trud przekazywania wiedzy. True Studio już zainstalowane i działa pięknie z ST-linkiem z Nucleo i Discovery F3 .

 2. I fajnie, jak dla mnie, że działa na starym ,poczciwym XP. A swoją drogą nie potrafiłem się doszukać wymagań systemowych.

Możliwość komentowania jest wyłączona.