TESTY – bojowe AVR Programmer MkII PRO

WP_20160808_19_33_41_Pro

Programator jest jednym z najważniejszych urządzeń w warsztacie elektronika programisty embeded … pisałem już o tym w innym arcie nie mniej nadmienię tylko że programatorowi musimy ufać to bowiem on wgrywa nasze programy do pamięci mikrokontrolera.

W tym artykule skupimy się na programatorze najpopularniejszych mikrokontrolerów na naszym rynku czyli rodzinie z Rdzeniem AVR  produkowanymi onegdaj przez firmę ATMEL.

300_0_productGfx_a1f0dc44245a678b427370035cab2391Przechwytywanie

Długi czas używałem własnej roboty USBasp-a, któremu ufam bo został dobrze zrobiony i zaprogramowany pewnym i świetnym programatorem USBasp z firmy ATNEL,który jest niewątpliwie esencją tego projektu i najlepszy w swojej klasie,

ale niestety USBasp mimo iż jest dobrym programatorem jest jednak konstrukcją mocno przestarzałą i nie nadąża za nowymi prockami. Używany w USBaspie protokół transmisji oparty na V-USB nie jest wydajny  przez co programator jest stosunkowo powolny.  No ale V-USB mimo iż działa to jednak jest tylko protezą …

1468007914logoProgramator z firmy Eltronics oparty jest o nowoczesny i szybki procesor AT90USB162, który posiada szybkie sprzętowe USB dzięki czemu pracuje szybko i stabilnie , a co ważniejsze obsługuje wszystkie mikrokontrolery AVR  do programowania których potrzebujemy nie tylko ISP  (choć tu mamy do dyspozycji i w formie IDC10 standardu KANDA jak też i IDC6  ISP)  ale też PDI dla najnowszej rodziny AVR czyli Xmega oraz TPI dla najmniejszych ATiny. Dodatkowo programator współpracuje z AVRDUDE i Atmel Studio. Stanowi klon AVR ISP mkII i jest oparty o stale rozwijane oprogramowanie z projektu LUFA co decyduje też o jego świetności i poniekąd nowoczesności.

Przechwytywanie242424

Już 1 wersja tego programatora była doskonała …  o czym pisałem ….  Nowa wersja działa w ten sam sposób ale , ….   jest jednak doskonalsza i wygodniejsza ,  sterowniki są identyczne jak dla wersji poprzedniej  co zostało opisane tutaj:

AVRISP mkII — Atmel Studio 7 build 790 — DZIAŁA

dlatego teraz przejdziemy do właściwego testu …


TESTY BOJOWE  Nowego  —  AVRISP mkII  PRO 


Zestaw testowy został wybrany tak by sprawiał masę problemów programatorowi …

SS100208

Jak widzicie trafił się problematyczny zestaw ATmega128SK , który ma specyficzne wymagania jeśli chodzi o programator , np czas utrzymania sygnału reset , jego ciągłość gdyż musi przełączyć multiplexer między programatorem a FT232R.

SS100210

Kolejna idealna do testowania jest niewątpliwie mała , ale też sporo mogąca płytka XMEGA-A3BU Xplained.

SS100209

Z oprogramowania oczywiście  MK AVR Calculator i Atmel Studio 7

Przechwytywanie11111

Oczywiście niema najmniejszego problemu z działaniem z MK AVR Calkulatorem ..  ładnie też przełącza multiplexer i wykrywa m128 zawartą na płytce ATmega128SK.

Programowanie całej pamięci flash .. no prawie bo tylko 121K  przebiega szybko i sprawnie, czasu nie będę pisał bo takie porównania nie mają sensu  – takie jest moje zdanie …  Kasowanie i Veryfikacja bezproblemowa ..

Przechwytywanie

W przypadku AS praca również jest bezproblemowa i wszystko przebiega sprawnie i szybko zarówno z ATmega128 jak i Xmega A3BU  i zasadniczo nie mam co tu pisać więcej gdyż wszystko ładnie współpracuje ze sobą , jednym przyciskiem zmieniamy tryb pracy.

SS100211

Podobnie jak poprzednio praca jest możliwa z dwoma płytkami na raz oczywiście wiadomo że każdy używa jednego środowiska i jednej płytki … ale dla testu robimy masakrę i lecimy na 2ch naraz :)

SS100212

Programator wygodnie leży na biurku i i bardzo dobrze się spisuje , jest też ładny przy okazji.

Dodatkowe zabezpieczenie linii programujących doskonale zabezpiecza wejścia układu GTL2003 nawet podczas „przypadkowych zwarć” (które były całkowicie przypadkowe :P ) podczas destrukcyjnych testów … jakim było też bezczelne używanie programatora przełączonego na Logikę TTL 3,3V z układami o sygnałach TTL 5V.  Nie udało mi się go uszkodzić .. i nie wykazywał żadnych problemów podczas działania.

Sprawne działanie i łatwość użycia z mikrokontrolerami AVR każdej maści jest tu nie bez znaczenia gdyż wystarczy nam tylko on by ogarnąć programowanie z każdej strony.  PRojekt jest rozwijany zarówno od strony sprzętowej co widać jak też i programowej  – Projekt LUFA  wiec niema obawy że zostaniemy z zabytkowym sprzętem który sobie jakoś radzi … , ale są tez WADY …. o których muszę napisać :(

SS100212

Oczywiście wady nie są poważne ale znaczące :

 1.  Przydał by się w zestawie taki przewodzik jak widzicie wyżej na fotce gdyż nie wszyscy — zwłaszcza ATMEL szanują standard gniazd programujących …
 2. Obudowa ładna jest ale jest bardzo podatna na zarysowania – przydały by się małe nóżki , które by zapewniły nie przesuwanie sie po blacie i co za tym idzie rysowanie ładnej obudowy , która po kilkunastu użyciach będzie wyglądać okropnie.

Ja w moim egzemplarzu dodałem sobie ów nóżki …

SS100216

gdyż w porę zauważyłem matowienie obudowy , a szkoda by było ….

Reasumując  v2 PRO jest doskonałą wersją doskonałego programatora który jest godny polecenia każdemu kto chce  mieć dobry i pewny sprzęt na którym się nie oszczędza i patrzy w przyszłość , a co za tym idzie chce mieć możliwość programowania nie tylko przez ISP ale i nowszych procków z PDI i TPI. Programator który Ładnie wygląda jest estetyczny i trudny do wykończenia przez dziwaczne pomysły programującego , czy też zwykłe roztargnienie.


 

A teraz niespodziewajka , którą obiecałem  —->

Mianowicie …   20 szczęśliwców którzy w komentarzach napiszą krótko i zwięźle dlaczego chcieli by zakupić ten programator …. otrzyma specjalne hasło umożliwiające uzyskanie 20% rabatu na jego zakup.

— oczywiście nie biorę pod uwagę postów z narzekaniem na  ogólnie przyjętą sytuację finansową, itd …  elektronika to kosztowne hobby i niestety w sprzęt trzeba zainwestować bo to podpora  do nauki i rozwoju.

Szczegóły promocji niebawem ….

16 myśli w temacie “TESTY – bojowe AVR Programmer MkII PRO

 1. Co tu wiele pisać. Lubię te cudeńka które nie dość, że ładnie wyglądają to jeszcze są doskonałe skonstruowane i niesamowicie użyteczne. Zresztą Sun, Twoja opinia jest dla mnie ostateczna. Zakupiłem już trochę sprzeciwów które opisujesz, polecasz i nigdy się nie zawiodłem.
  Pozdrawiam

 2. Cóż chciałbym mieć taki programator bo jeszcze tak sprytnie rozwiązanego wyboru pomiędzy avr dude i atmel studio nie udało mi si uświadczyć w innym programatorze.
  Poza tym ma obudowę co czasami bardzo ważne i ma wszystko czego pragnę ;)

 3. Tylko szkoda, że obudowa nie została wykonana przez samego mistrza białego akrylu, Sun’a. To by była dopiero perełka :)

 4. Potrzebuję sprzętu uniwersalnego, niezawodnego i stabilnego, umożliwiającego programowanie mikrokontrolerów ze stajni Atmel’a, zarówno Mega jaki Xmega, a w przyszłości nawet ARM Atmela. A poza tym ten design robi dobrą robotę :)

  Pozdrawiam

 5. No , po prostu J-Link Atmegi nie zaprogramuje, trzeba mieć ten programator. Pomimo ze w sumie to już profesjonalne narzędzie to w warsztacie takiego amatora jak ja powinno się znaleźć, tym bardziej że nie idzie popsuć tak łatwo…

 6. Biały przycisk resetuje
  Program w procka się ładuje

  Czy to tiny czy xmega
  Gładko idzie jak atmega

  Projekt Lufa w nowym ciele
  Nie uświadczysz takich wiele…

  Eltronixa to zasługa
  Bo sam stworzył takie cuda

 7. ten programatorek mega mi sie podoba :) do tej pory wystarczał chiński klon USBasp za 10 zł, z wygiętym USB, bo współlokator na nim usiadł :/ ale, już niedługo przestanie mi wystarczać ponieważ w przyszłym miesiącu czas rozkminić Xmegi :) a więc standard PDI

 8. Chciałbym coś lepszego niż USBasp, od którego zacząłem. Poza tym ciekaw jestem co to za cudeńko z tego programatora.
  Mam nadzieję, że działą z najnowszym buildem AtmelStudio.

 9. Chciałbym go również dlatego, że to polski wyrób. Trzeba wspierać naszych producentów.

 10. Panowie, tak po żołniersku. Krótko i na temat. Straciliśmy dobrego i oddanego
  wojownika avrispmkII. Walcząc po raz kolejny z atxmega32E5 wyzioną ducha
  i niestety z układów jego uszedł magiczny dym. Ale dowódca ze ztabugeneralnego eltronics.pl, za pośrednictwem majora SunRivera obiecał nam pomoc. Jest szansa, że otrzymamy jeszcze lepszego bardziej doposażonego, odpornego i wszechstronnego PROGRAMMERA. Drżyjcie attiny, atmegi oraz wszelkiej maści xmegi. Z przetwornicą DC-DC na pokładzie, oraz z najnowszą technologią jaką jest obsługa magistrali PDI,TPI,ISP na jednym wyprowadzeniu 2x3Pin, opancerzeniu zewnętrznym w postaci przeźroczystej obudowy i wewnętrznych abezpieczeniach chociażby bufora GTL2003 będzie trudny do ubicia. A więc bądźmy dobrej myśli…..

 11. Użytkuję amatorsko USBasp. Szukam obecnie programatora dla Atmel Studio 7. Programator AVRISP mkII PRO – wydaje się strzałem w dziesiątkę i mistrzem stosunku możliwości do ceny urządzenia. Chciałbym poznać możliwości nowego programatora i wykorzystać go w amatorskich projektach dla rodziny AVR ATMega.

Możliwość komentowania jest wyłączona.