Terminal znakowy z emulacją VT100 / TEC + PLOT

decbox

W życiu każdego elektronika terminal to jeden z ważniejszych sprzętów. Obecnie nie jest tak fajnie i zdobycie któregokolwiek z terminali serii VT  firmy Digital, co zmusza nas do używania emulatorów programowych ….

Oczywiście terminale takie jak Putty czy Tera TERM zdają egzamin , ale nie zawsze chcemy korzystać z emulacji i tu ja się np lubuję w odpowiednich sprzętach a podręczny terminal z własnym ekranem jest zbawieniem i spora radością …..

W moim wypadku rolę monitora pełni mały TV 5″ LCD jakiejś tam byle jakiej firmy FIRST

SS105791

TO małe niepozorne maleństwo idealanie nadaje się do tego celu , jest zasilane z 12V i ma wejście CVBS oraz jest możliwość podłączenia RGB na płycie głównej.  Dzięki takim walorom będzie w pełni przenośne i  uzyskana rozdzielczość będzie zadowalająca gdyż nasz terminal ma być terminalem znakowym ANSI i więcej tu nie potrzebujemy :)

Podstawowe parametry:

Komunikację zapewnią porty:

  • RS232
  • UART TTL 5/3,3V

Rozdzielczość ekranu

  • W trybie znakowym  25 wierszy po 80znaków
  • praca w 3-ch trybach koloru:   B/W  / Green / Amber

Wprowadzanie znaków :

  • Klawiatura PS/2

Cały projekt został oparty o ASCII VIDEO TERMINAL autorstwa Geoff Graham’s dostępny na stronce : Geoff’s Projects.  W zasadzie wielkich zmian niema poza tym że użyty mikrokontroler jest w obudowie SSOP28 , gdyż całość miała zostać zmieszczona w oryginalnej obudowie telewizorka :)

Schemat jest bardzo prosty w wykonaniu Geoff’a :

SchematicSmall

poza prockiem i kształtem płytki , zworki do konfiguracji zastąpiłem dip swithami , Wyjście RGB/VGA  również ma u mnie DP  i jest podlutowane na stałe przewodem ekranowanym do płytki TV.  Wyprowadziłem tylko CVBS  umożliwiając podłączenie się do większego TV.

Serial jest wyprowadzony w formie gniazda żeńskiego DB9  w standardzie RS232 oraz złącza szpilkowego TTL z możliwością pracy w sygnałach 3,3 i 5V . W zasadzie to wszystko gdyż firmware jak i cała reszta jest dostępna na stronie GEOFF,a .

A tak działa mój :)

SS105792

Miłej zabawy z terminalem sprzętowym …

3 myśli w temacie “Terminal znakowy z emulacją VT100 / TEC + PLOT

    • A zastanawiałem się co zrobić z tym TV i jako że lubię terminale , staram się zdobyć nie wyjarany latami wyświetlania tego samego kineskop do VT240 to poszukując części przypadkiem trafiłem na ten projekt i zrobiłem to to coś ….. z tego co się walało w podręcznym zlewie … :)
      Ma zaletę że jest osobnym sprzętem i oczywiście bardzo użytecznym no i pozbawiony problemów z puttego :)

Możliwość komentowania jest wyłączona.