SunSOFT SunCC253x Tools

 

Przechwytywanie

Jak wiecie lubuję się w modułach CoreCC2530 gdyż są oparte o mój ulubiony układzik z radyjkiem jakim jest właśnie układ sOc CC2530 firmy Texas Instruments, które na swoim pokładzie zawierają niesamowity i ponadczasowy rdzeń 8051 , 256 kb Flasha i co ważniejsze transceiver 2.4GHz pracujący pod kontrolą stosu ZigBEE ….

Oczywiście same moduły to nie wszystko …. Trzeba sobie umieć z nimi radzić, a wielu tak banalna sprawa jak zestawienie połączenia przerasta dlatego też i w sumie dla siebie bo nie chce mi się czasem wklepywać komend z ręki , postanowiłem napisać programik ułatwiający konfigurowanie i testowanie modułów zigBEE opartych o układy CC253x i używających firmware który udostępniłem w poprzednim arcie :)

SunCC253x Tools

Tak nazwałem program którego napisanie zajęło dość dużo czasu dla takiego amatora jak ja, przyjaciele zdążyli mnie wykląć , a najbliżsi mieli ochotę zrobić mi krzywdę …. tak moi drodzy pisanie zajęło całe 30 min….  to dużo czasu na dodatek straconego … :)

Przechwytywanie3

jak widać program prezencji niema żadnej i jest zakręcony jak chata ślimaka na zimę , ale spełnia swoją rolę czyli ułatwia testowanie i ustawianie modułów CoreCC2530 :) Jak więc to okropieństwo działa ??  To Proste :)

Wystarczy posiadać 2 moduły CoreCC2530 , dowolny konwerter USB<->UART , lub dla własnej wygody zestaw ATB i ZB600

Przechwytywanie

Zamiast ZB600 może być też ZB502, Oczywiście dobrze jest też posiadać CCDebuger

Przechwytywanie

Wszystkie elementy można zakupić na elTy.pl ,  Firmware do modułów znajdziecie zaś w artykule : CC2530 łączcie się .  Gdy już uruchomimy oba moduły i zobaczymy :

Przechwytywanie

Warto sprawdzić komunikację , trasowanie i dostosować ustawienia do naszych potrzeb i właśnie tutaj z pomocą przychodzi SunCC2530 Tools :)

Przechwytywanie

Program pozwala na komunikację w trybie terminala z modułem oraz używanioa komend AT+ które pozwalają na diagnostykę i konfigurację modułu w sposób prosty i intuicyjny.

Program po uruchomieniu oczekuje połączenia z modułem CC2530 , standardowo jest to port COM (nr musicie ustalić u siebie) u mnie COM6 dla ZB600.  (co widać niżej)

Przechwytywanie

Ustawienia połączenia ZB600

 

Następnie po połączeniu  możemy użyć sekcji Read DEVICE (na screenie widać efekt działania przycisku All Info).

Przechwytywanie1

 

INSTRUKCJA ??


 

Przechwytywanie

Sekcja Read DEVICE

 • All Info  —> odczytuję Informacje o ustawieniach i adresach modułu CC2530
 • Serial Info —> odczytuje ustawienia portu UART  :   38400 0
 • Signal CH —> odczytuje ustawienia kanału i częstotliwości modułu RF : CHANNEL=11/2405MHz 
 • Self PANID —> odczytuje identyfikator PANID sieci ustalony przez Coordynator : PANID=0x1F25 (wartość zmienna)
 • Self Short ADDR —> odczytuje adres naszego urządzenia : ADDR=0x7723
 • Parent Short ADDR —> odczytuje adres dostępnych urządzeń nadrzędnych w moim przypadku Coordynator  :  ADDR=0x0000  (zawsze ma adres zerowy)
 • Self IEEE ADDR  i Parent IEEE ADDR  —> podobnie jak wyżej tyle, że zwraca 64 bitowe adresy urządzeń :                                                                                       —  Ruter :  IEEE=99 A3 37 06 00 4B 12 00                                                               —  Coordynator : IEEE=4A 04 E9 04 00 4B 12 00                                                     gdyż tylko takie mam w tej chwili urządzenia połączone w sieci.

 

Przechwytywanie

W tej sekcji w zasadzie niema co tłumaczyć :)   Chociaż ….

 • Default Setings  –> przywraca ustawienia defaultowe modułu
 • RESET Device —> Resetuje urządzenie , bez resetu połączenia
 • RESTART Device —> Restartuje urządzenie wraz z MCU i RADIEM

Przechwytywanie

Ta sekcja pozwala na konfigurację naszego modułu , niema tego aż tak wiele , ale  jest kilka rzeczy na jakie możemy mieć wpływ .

—-> SET SERIAL :    ustawia serial port , na podstawie parametrów :

 • Serial CH  :  tu wybieramy UART dostępny w naszym układzie 0,1 lub 2  defaultowo jest to UART 0
 • BPS :  Bytes Per Second  czyli szybkość naszego portu  w zakresie  9600bps do 115200bps  — defaultowo 38400
 • Flow CTRL : tu włączamy lub wyłączamy kontrolę przepływu  gdzie :  0 = bez , 1 z kontrolą . Ustawienie defaultowe to 0 bez kontroli przepływu.

—-> SET SIGNAL CH :  ustawia kanał nadawania, do dyspozycji mamy 16 kanałów mieszczących się w zakresie 11 do 26 co wybieramy w comboboxie Signal CH. ustawienie defaultowe to: kanał 11 / 2405MHz

—-> SET PANID:  to ostatnia rzecz jaką możemy ustawić i jest nią identyfikator sieci PAN ID, zasadniczo jest on ustawiany automatycznie przez COORDYNATOR , ale mamy mozliwość wybrania własnego PAN ID.  ID naszej sieci musi się mieścić w zakresie 0x0000 do 0x3FFE.


 

To na tyle tych istotniejszych rzeczy, oczywiście mamy tez 2 okna :

 • Receive DATA  — > które wyświetla odebrane informacje
 • Send DATA  —> które pozwala wysyłać informacje i komendy po kliknięciu przycisku Send DATA

dodatkowo znajdziemy tu też przycisk CLEAR, który czyści okno Odebranych Danych i 2 check boxy oznaczone TEXT i HEX . One jednakowoż wymagają nieco omówienia.

 • TEXT  —: gdy jest zaznaczony program odbiera dane textowe i wyświetla je normalnie w trybie ASCII:)
 • HEX  —: gdy jest wybrany  wszystko co otrzymuje program jest wyświetlane jako ciąg liczb szesnastkowych  (hex)  — niekiedy się przydaje

Przechwytywanie

Kolejna sekcja zawiera  przycisk uruchamiający przełącznik USB  oparty o  MCP2200, który opisywałem na stronie, a służy u mnie do przełączania UARTU między 8 urządzeniami. Klawisze  oznaczone jako [S] [U] [N]  zawierają komendy które działają tylko w firmware dla urządzeń które jest w moich urządzeniach, a działanie jednego z nich jest widoczne tutaj:

Przechwytywanie

Ostatnie już ikonki to to do czego już się większość przyzwyczaiła czyli kuleczki :)

Przechwytywanie

Od lewej:

 • INFO  –> zawiera opis komend AT+
 • TRAY –> ukrywa program na Trayu
 • ABOUT –> informacje o programie i kontakt
 • ZAMKNIJ  –> zamyka program

Mam nadzieję że programik przyda się komuś , może wielbicielowi CC2530 i ZIgBEE , a może innych z serii CC253x … bo jest też BT w tych układach :)  Program nie musi działać idealnie , może zawierać błędy,  powstał na szybko więc wiele  jest możliwości niepoprawnego działania.  Za co przepraszam , i liczę na wasze opinie.  Programik można tez używać jako terminal taki mały i prosty :)


 

Mała aktualizacja do wersji 1.5, Dodano wysyłanie wiadomości spersonalizowanych i kilka małych usprawnień:

Przechwytywanie

SunCC253x Tools1.5
SunCC253x Tools1.5
SunCC253x_Tools1.5.7z
1.4 MiB
51 Downloads
Szczegóły