SunRTL DevBOARD — część 2

Tym razem przedstawi się nam opisana poprzednio z grubsza płytka SunRTL DevBOARD , która to być może niebawem trafi do produkcji. Zajmiemy się też porównaniem możliwości RTL-00 i bliźniaczego niemal ESP-12E ….

SunRTL DevBOARD v1.0  to myślę ciekawa płytka developerska dla modułów RTL-00 z układem RTL8710AF  na jej pokładzie można znaleźć :

 • Gniazdo zasilania i konwerter USB-UART  ze złączem MicroUSB
 • Gniazdo zasilania z pakietów modelarskich  o napięciu nie wyższym od 5,5V
 • przełącznik S1 przełączający zasilanie  USB/LiPO
 • przełącznik S3 przełączający zasilanie  VREG/AAA
 • przełącznik S2 przełączający UART    LOG 9600bps /  HI SPEED
 • slot kart MicoSD
 • przyciski:  RESET , ERROR ,  USER
 • złącze programowania  JTAG w standardzie 10pin
 • wyprowadzone na gniazda  sygnały PWM0 , PWM1 i PWM2
 • wyprowadzona na złącze GoldPIN  magistrala I2C
 • wyprowadzony na złącze Goldpin  UART  –>  dla możliwości użytkowania z innymi urządzeniami
 • na spodniej stronie płytki , możliwość osadzenia 2ch pojedynczych koszyków umożliwiających zasilanie płytki 2ma bateriami AAA
 • 2 diody LED informujące o obecności zasilania  5V  i 3,3V
 • wyprowadzone wszystkie piny modułu RTL-00  na złącza goldpin
 • możliwość użytkowania modułów (niektórych) zgodnych ze standardem ATB MicroPORT

ufff….  sporo sporo , zwłaszcza ciekawie wygląda złącze MicroPORTU  co powinno zdecydowanie podnosi walory sprzętu, oczywiście tu się zastanawiałem czy nie lepiej umieścić złącze MicroBUS firmy Microelectronika

które to dysponuje sporym parkiem modułów i rozwiązań :

Jednak zdecydowałem się wpierać naszą myśl technologiczną i tym samym wybrałem ATB MicroPORT, który znajdziemy na zestawie ATB 1.05

Na razie wiele na to młode złącze niema rozwiązań , ale rozwija się i mam nadzieję że pójdzie dobrą drogą i stanie się swego rodzaju standardem jak ma to miejsce w przypadku MicroBUSA. Oczywiście jednym z dostępnych na ATB-MicroPORT urządzeniem jest mój SunBEE :

ale raczej nie wydaje mi się by stosowne było,  choć może się mylę, używanie go w tym  zestawieniu….

Na SunRTL DevBOARD v1.0  zdecydowałem się osadzić moduł RTL-00  oparty o układ RTL8710A  który to napędza potężny rdzeń ARM Cortex-M3. Moduł nie jest specjalnie urodziwy , ale dysponuje sporymi zasobami.

Ciekawostką zapewne jest fakt iż moduł jest do złudzenia bliski konkurencyjnemu ESP-12E, tak tak moi drodzy mają te same rozmiary , dodatkowo mają sporo podobieństw , ale o tym już za chwilkę.


DWA WIFI-KI  RING  WOLNY


Zarówno RTL-00 jak i ESP-12E  posiadają 32 bitowe rdzenie i podobne ilości pamięci dostępnej jak też i możliwości ale są też i różnice :

Już w zasadzie na 1 rzut oka widać, ze moduły da się osadzać na tych samych płytkach pcb.   W przypadku  RTL-00  sygnały UART są odpowiednio:

 • TXD0 – GB0
 • RXD0 – GB1

Piny zasilania jak też Chip EN są również w tych samych miejscach  na obu modułach, które okazują się praktycznie bliźniacze. W przypadku RTL8710 jest możliwość pracy z NFC , ale nie testowałem jeszcze i zdaje się iż nie wyprowadzono pinów Anteny dla NFC z modułu.


PAMIĘCI

—————– ESP8266 ————- RTL8710A

RAM ———  38K                          512K  (48K)

FLASH ——- 512K -16MB            1024K

 

Jak widzicie bardzo podobnie , oczywiście ESP nie posiada własnej pamieci FLASH wiec wypada tu lepiej  bo korzysta z zewnętrznego układu SPI  i maksymalnie może obsłużyć 16MB pamięci FLASH na SPI, ale równoważy się to przerośniętymi aplikacjami w LUA  gdzie proste blinki zajmują sporo zasobów:)

W przypadku RAM  ESP8266 ma tylko 38K  zaś RTL8710 ma jej 512K jednak większość zdaje się być poza zasięgiem użytkownika dla którego pozostaje jej 48K.


Programowanie i środowiska.

ESP8266Ex  — jest wsparty  dobrym SDK , jak też i przez ARDUINO oraz LUA. Programowanie odbywa się przez port UART za pomocą bootloadera, To wygodne rozwiązanie jednak nie pozwalające na debugowanie oprogramowania. Dodatkowo rdzeń TENSILIC jest mało wygodny w użytkowaniu i zasadniczo gdyby nie POrt Arduino i Lua dla LX6  to układ byłby tylko Adapterem UART-WIFI  pracującym w oparciu o komendy AT.

RTL8710AF — tu sytuacja wygląda korzystniej , rdzeń Cortex-M3 jest popularny dobrze udokumentowany i ma sporo dobrych API, dodatkowo możliwość programowania przez Interfejs SWD jak też i JTAG  są lepszą alternatywą,  Dodatkowo oczywiście jest port Arduino za sprawą AMEBY.  Istnieje tania alternatywa J-Linka umożliwiająca wygodne programowanie/debugowanie  czyli CMSIS-DAP.


Zapotrzebowanie energetyczne :

Tu również istnieją spore podobieństwa dlatego też przytoczę tabelki z Dokumentacji :

ESP8266 (ESP12E)

Oba w trybie pełnego uśpienia (hibernacji) pobierają ok 5uA …


Podsumowanie …


Tak więc jak widać oba moduły są warte uwagi i mają bardzo zbliżone walory użytkowe, ja spojrzałem przychylnie w kierunku obu tych modułów , i nie widzę żadnego zagrożenia dla którejś z firm gdyż oba znajdą swoje miejsce i swoich zwolenników , oczywiście wielu będzie też narzekać , a niektórych speców oba pokonają i przerosną. Wielu też poza AT command nie będzie w stanie inaczej ich użyć i docenić.

Który  moduł wybierzecie  to wasza decyzja i wasze potrzeby, nie słuchajcie głosu pseudo speców czy modnych ostatnio geeków wszelkiej maści , a wybierzcie ten który spełnia wasze oczekiwania.

Ja wybrałem oba bo każdy ma to coś … :)

Dla waszej wygody  opracowałem już kilka płytek dla WIFIków  , głównie bazujących na ESP32 czyli mocniejszym bo 2 rdzeniowym Esspresifie , ale  niebawem być może w wasze ręce trafi nowy SunRTL DevBOARD

Oczywiście będzie też coś dla braci Atnelowskiej czyli RTL00 board na ATB MicroPORT , Ba dla waszej wygody powstaje też dedykowany dla prezentowanej Przedprodukcyjnej wersji SunRTL  JTAG/SWD  czyli  CMSIS-DAP  . o czym nieco później ….

 


DOKUMENTACJE

W tym miejscu możecie sami ocenić co wam bardziej pasuje  ….

RTL8710 Wifi Module Specification
RTL8710 Wifi Module Specification
RTL8710-wifi-module-specification.pdf
588.6 KiB
33 Downloads
Szczegóły
Esp-12e
Esp-12e
esp-12e.pdf
719.4 KiB
21 Downloads
Szczegóły

 

Miłego wifikowania , oraz dużych transferów i zasięgu…

 

 

1 myśl w temacie “SunRTL DevBOARD — część 2

 1. A płytki będą dostępne gdzie ?
  U Ciebie , czy w elty, bo widzę, że współpracujecie :)

Możliwość komentowania jest wyłączona.