Już po Nowym ROKU. Niemniej na sylwestra wystrzałowa zabawa być musiała i oczywiście nie obeszło się bez systemu sterującego odpalaniem fajerwerków, w sumie nic wielkiego program na PC komunikacja UART z układem wykonawczym opartym o i tu was zaskoczę — ….
opisywane wcześniej STM32F030 BieduVERY :) Tak ten mały potworek do naszego celu jest idealny :) Ale tu zaprezentuję tylko w sumie program na PC, a w miarę możliwości i czasu przedstawię też konstrukcję sprzętową wraz z firmware …
Program w sumie jest prosty i jak zawsze napisany w VS C#
Okno główne pozwala na połączenie się z modułem sprzętowym na wybranym porcie COM. Prędkość transmisji jest ustalona na sztywno na 19200bps, a informacja o połączeniu z modułem pokazuje się poniżej wraz z wersją firmware.
Układ dysponuje 8 kanałami wykonawczymi bowiem nasze BieduVery i obejmuje PORTA na pinach PA0 do PA7 . Poniżej sekcji połączenia widzimy TIMER :
umożliwia on zdalną pracę układu według ustawień w oknie /INFO/ , pole Sekwencji zapłonu umożliwia sterowanie wyjściami podobnie jak w sequencerach, czyli widzimy tam matryce 8×8 pól która jest czytana od lewej i każda kolumna jest po wczytaniu wystawiana na wyjście układu wykonawczego :
co po uruchomieniu widać w sekcji Zapalniki … Sekwencję zapłonu możemy zapisać na dysku lub wyczyścić wszystkie wybrane pola. Po kliknięciu na Wyczyść pojawia się też możliwość wczytania sekwencji. Natomiast w sekcji Zapalniki możemy sprawdzić ich stan i jednocześnie ustawić wszystkie na „0” Off .. w oknie dialogowym .
Całość odpalała fajerwerki , ale może też pracować jako 8 kanałowy sterownik laserów lub oświetlenia na małych imprezach.
Poniżej widzimy przyciski :
/AKTYWUJ WYJŚCIA/ oraz START , jest tu małe zabezpieczenie które uniemożliwia przypadkowe uruchomienie układu klawiszem START bez wcześniejszej AKTYWACJI WYJŚĆ. Start działa na 2 sposoby, uruchamia ustawioną sekwencję lub pozwala na ręczne sterowanie wyjściami lub pracę czasową (wg TIMERA) co wybieramy w oknie dialogowym po wciśnięciu klawisza. SEQ wiadomo uruchamia sekwencję , MANUAL uruchamia sterowanie ręczne klawiszami numerycznymi 0-7 na klawiaturze (ON/OFF) oraz ALL ON – klawisz HOME i ALL OFF klawisz END , Oraz TIME gdzie ustawiamy opóżnienie i po zatwierdzeniu klikamy na START w sekcji TIMERA.
Ikonki ….
od lewej : Info/ustawienia , Tray , Zamknij, Program w wersji BETA nie wszystko jeszcze pracuje jak powinno a można by też dodać więcej funkcji. Co może powoli też uczynię do następnego Sylwestra :)
Fragment kanonady z użyciem SunPYRO 8Ch Control :)
Miłego ….