SunEVB STM32 — Niezbędnik montażowy

SunEVB STM32 została zaprojektowana tak by dostęp do peryferiów był jak najwygodniejszy oraz dysponowała kilkoma fiuczerami , montaż jest obustronny dla wygody, a większość elementów RLC jest w rozmiarze 805.

Płytkę można zmontować w całości jak też i pominąć niektóre jej elementy których nie będziemy np używać lub są nam niepotrzebne niemniej należy postępować zgodnie z zasadami montażu i własnej wizji potrzebnych nam elementów. Płytka została pobieżnie przedstawiona we wcześniejszym wpisie:

SunEVB STM32

współpracuje z modułem procesora Sun-051R

Moduł mikrokontrolera SUN-051R

SUN-051R — Niezbędnik montażowy

Niemniej czas na szerszy opis i pokazanie modułów oraz sposobu wykonanych połączeń , co pomoże podczas montażu jak też i dostrzec potencjał tej niewielkiej płytki EVB, która powstała podczas prac nad 1 projektem, który szerzej przedstawię niebawem.

Płytka uruchomiona jeszcze bez żyroskopu


  1. Zasilanie

Sekcja zasilania płytki została przewidziana na zasilacza 12V  w tym celu dobrany został został może nie idealny ale sprawujący się układ oparty o popularny 7805 w obudowie TO-252 cały układ przedstawia się następująco:

Ale i tu znalazł się mały fjuczer w postaci dzielnika napięcia na rezystorach R5 -9K i R6  – 1K , wyprowadzony na złącze 2 pinowe J15. Dzięki czemu można podać napięcie z dzielnika na pin PC0  mikrokontrolera i tym sposobem monitorować napięcie np w instalacji zasilającej lub samochodowej.


2. UART – DEBUG/SETUP


Tu w zasadzie żadnych fiuczerów nie ma. Wyprowadzone zostały piny PA9 i PA10 czyli UART 1,  R1 to rezystor PullUP dla RXD zapobiegający zakłóceniom. Nie jest konieczne jego instalowanie, pozostałe piny to zasilanie znajdziemy tam również 5V (VCC1) oraz 3,3V i GND

 


3. LCD 128×64 KS108


Może niby nic nowego , ale zamiast znakowego HD44780 umieściłem złącze do podłączenia LCD Graficznego o rozdzielczości 128×64 opartego o sterownik KS108. Poza kompletnym układem kontrastu VR1 (5K) i zasilania , jako fiuczer dodane zostało złącze CN1 które służy do sterowania podświetleniem LCD. Sterowanie jest proste albo działa cały czas , albo mamy możliwość przełączenia na pin PA11 i sterować przez PWM jasnością lub ON/OFF z mikrokontrolera.

Użyty tranzystor to dowolny PNP w obudowie SOT-23. LCD korzysta z PortuB mikrokontrolera , tak więc po podłączeniu LCD wolne pozostają PB13, 14 i 15.


4. Złącza GPIO oraz RESET mikrokontrolera


Porty mikrokontrolera zostały wyprowadzone na złącza kołkowe umieszczone na brzegach płytki dla wygodnego podłączania.

  • J13 — 1x16pin PortA (bez zasilania)
  • J16 — 2x10pin PortB w tym 4 piny zasilania
  • J17 — 2x10pin PortC w tym 4 piny zasilania
  • J18 — 2x6pin Pozostałe piny mikrokontrolera

J18 wymaga dodatkowego omówienia gdyż na tym złączu znajdziemy w przypadku użycia modułu procesora Sun-051R z mikrokontrolerem STM32F051R8T6  PortF oraz pin BOOT0 i PD2 i BAT i dodatkowo zasilanie, w przypadku osadzenia innego mikrokontrolera Zmienia on swoje znaczenie. Np dla modułu Sun-1xxR piny portu F pozostaną nieużyte , a przy innych użytych na płytce Sun-051R  może się tam pojawić zasilanie mikrokontrolera.

Układ zaś reset mikrokontrolera zrealizowany jest na tradycyjnym układzie sprzętowego deboucera i nie jest niczym niezwykłym jednocześnie takie rozwiązanie pozwala zapomnieć o bajkach w stylu bounce – DEBOUNCE :)

 4. Komunikacja USB


Komunikacja USB została oparta o układ MCP2200-I/SS (ten mniejszy :)) umieszczony jest on na stronie TOP wewnątrz złącza procesora , układ jest klasyczną przejściówką USB UART,

na złacze 2×3 smd zostały wyprowadzone wolne piny układu MCP2200 i mogą być dowolnie użyte. Ponadto zastosowałem diody obrazujące transmisję danych. Piny RX i TX są dołączone do pinów PA9 i PA10 poprzez muliplekser 4053D , który automatycznie po podłączeniu Kabla USB przełącza UART1 na MCP2200. i został zamontowany na stronie Spodniej płytki podobnie jak i niektóre podzespoły od MCP2200. Rolę wykonawczą przełącznika stanowi tranzystor Q2 dowolny NPN należy ew dobrac sobie rezystor U$7 który ja ustaliłem dla S9013 na 5K.

Istotną tu funkcję pełni układ U5 również umieszczony na stronie Bottom płytki  którym jest MCP1700T-3302E/TT w obudowie SOT-23 który jest stabilizatorem 3V3 służy on do przełączenia układu MCP2200 na 3,3V TTL

nie jest konieczne montowanie układów jeśli nie chcecie używać komunikacji USB. zwłaszcza że NIE przewidziałem możliwości zasilania płytki ze złącza USB , gdyż moim zdaniem jest to mało rozsądne posunięcie zwłaszcza gdy mamy prądożerne podświetlenie w LCD.

Po prawidłowym montażu MCP działa od strzała , i po małej konfiguracji układ zgłasza się do pracy:


5. Żyroskop


Żyroskop 3 osiowy czyli znany produkt STM jakim jest L3G4200D w obudowie LGA16 również jest ukryty pod złączami modułu procesora , na płytce korzysta z SPI na porcie A , dołącza się go poprzez wlutowanie zworek umieszczonych na stronie BOTTOM płytki (0R0)

Test żyroskopu , będzie pracował jako inclinometer w LRF

 

Na złącze J20 1x4pin wyprowadzone zostały wyjścia INT układu L3G4200D wraz zasilaniem.


6. POZOSTAŁE


SPI zostało wyprowadzone na złacze 1x6pin J19 ,

Na złącze I2C2 wyprowadzona została magistrala I2C kożysta z pinów PF6 i PF7 mikrokontrolera F051R8T6 i musi zostać dołączone zworkami SB5 i SB6 — sygnały wyprowadzone w standardzie KAMAMI wraz z zasilaniem.

Na złaczu 2x3pin SMD wyprowadzone zostało 1Wire dołączane zworką SB7 do pinu PC7 .

Złącze SWD jest w standardzie płytek DIscovery.


Rozmieszczenie elementów widać na rysunku:

NA płytce jest pełny opis wyprowadzeń i elementów  na obu stronach PCB wiec nie powinno być kłopotów z ich lokalizacją . Montaż jak wiadomo zaczynamy od Strony TOP najpierw osadzając układy scalone , następnie tranzystory , diody i rezystory . w następnej Fazie instalujemy gniazdo USB, przycisk RESET i goldpiny portów , zaczynając od tych SMD . Następnie opierając płytkę na wmontowanych goldpinach i montujemy stabilizatory , 40953D  itd .. chyba ze posiadacie uchwyt montażowy :)

Na końcu montujemy gniazdo zasilania , i tu uwaga jeśli macie za szerokie trzeba przyciąć je tak by nie nachodziło na diodę LED i rezystor diody LED sygnalizującej zasilanie.

Płytka po zmontowaniu jest od razu gotowa do użycia, chyba że powstały błędy montażowe za które nie odpowiadam. Jedynie wymagana jest drobna konfiguracja MCP2200 która jest opisana na stronie.

MCP2200 raz jeszcze

Mój egzemplarz wystartował od strzała zaraz po podłączeniu zasilania :

Ekran powitalno informacyjny

SunEVB STM32 uzbrojony po zęby

Widok na płytkę w trakcie montażu

Obraz CVBS mono wyświetlany na kineskopowym wzierniku kamery analogowej .

W razie pytań zapraszam na sunduinowe forum.

W załączniku plik BOOM do płytki SunEVB STM32 .

Życzę miłego użytkowania i wielu ciekawych projektów.

Desktop
Desktop
Desktop.7z
3.7 KiB
16 Downloads
Szczegóły