SunATB GMO v2 –> tego się nikt nie spodziewał :)

Kolejny raz robimy użytek poważniejszy z zestawu rozwojowego jakim jest ATB1.04, płytka została wprawdzie zaprojektowana do użytku z mikrokontrolerami  8 bitowymi AVR w obudowach DIP40 ale …

jak zwykle patrząc w przyszłość i wychodząc na przeciw rosnącej popularności mikrokontrolerów 32bitowych z firmy STM, a że lubię się pobawić nieszablonowo tym co jest pod ręką , tym razem chciałbym wam zaprezentować nową wersję adaptera 32bit do ATB.

Pierwsza wersja choć działająca dobrze nie oferowała w sumie wygody pracy gdyż używała w całości podstawki co powodowało wypadanie jej podczas używania …  przyszedł czas na przeprojektowanie całości i stworzenie lepszej , nowszej  płytki.

Tak właśnie powstało założenie SunATB GMO v2.  Płytka ta również używa podstawki DIP40 , ale tylko umożliwiając pobranie z niej zasilania oraz dołączenie kwarca korzystając z możliwości Płytki ATB gdzie kwarc jest wymienny.

płytka została pomyślana tak że jest dla wygody osadzona na wyprowadzeniach portów mikrokontrolera AVR dostępnych na płytce ATB, ale uwaga nie korzysta z połączeń wszystkich pinów niemniej używane są niektóre połączenia na PORTB i PORTC.


Możliwości ….


Płytka SunATB GMO  v2  jest wyposażona w:

 • STM32F072CBT6 dysponujący 16Kb SRAM, 128Kb Flash i zegarem 48MHz (szczegóły w dokumentacji producenta) zamkniętym w obudowie LQFP48.
 • SN65hvd230 Transceiver CAN
 • Złącze USB umożliwiające zasilanie płytki poza ATB jak i  również używanie bootloadera DFU i innych dostępnych funkcji (szczegóły na stronie producenta)
 • stabilizator 3,3V do zasilania układu z płytki ATB i USB 5V wraz z diodą PWR w kolorze niebieskim wskazująca obecność napięcia 3,3V.
 • diodę LED1 (aktivity)
 • wyprowadzone 32 GPIO
 • kwarc zegarkowy 32Khz  umieszczony od spodu płytki
 • opcjonalne miejsce na bateryjkę VL621 dla podtrzymywania RTC (od spodu PCB)

Oczywiście nie wypisuję tu wszystkich możliwości układu gdyż wszystkie informacje znajdziecie na stronie producenta i choć wydaje się że jest to malutki mikrokontroler , ma jednak spore możliwości, a dzięki dużej pojemności pamięci flash starczy na długie wieczory zabawy.


Współużytkowanie pinów ATB


Jak wspomniałem płytka korzysta z podstawki ATB DIP40  z której pobiera:

 • zasilanie +5V do zasilania 1117
 • podłączenie rezonatora kwarcowego (4, 8MHz)
 • podłączenie przycisku RESET

Dodatkowo płytka używa pinów PortuB  na które jest wyprowadzone złącze ISP dla programatora ATB  gdzie zostały wprowadzone sygnały interfejsu programowania SWD dla STM32 .  Konieczny adapter SWD dla ISP10 będzie zaprezentowany następnym razem.  Dodatkowo na PORTC są używane piny RX i TX  gdzie jest dołączony jeden z uartów naszego STM32 (co też zostanie omówione w następnej części).

W obecnej chwili trwa oczekiwanie na PCB i niebawem będę mógł przedstawić dokładny opis i testy nowej niepozornej płytki rozszerzającej możliwości ATB o współpracę z mikrokontrolerami 32Bit.

Dodatkowo chciałbym wspomnieć iż wybrany mikrokontroler STM32F072 w obudowie LQFP48 nie jest krytycznym elementem, gdyż inne z rodziny w tej samej obudowie są zgodne pinowo i mogą być stosowane wymiennie , ale należy sobie to zweryfikować w dokumentacji.


UWAGI KOŃCOWE DO PROJEKTU


Płytka celowo pokazana jako 3D z ukrytymi ścieżkami. Pliki projektu i rysunki mozaiki nie będą publikowane. Istnieje możliwość iż SunATB GMO v2 będzie dostępna jako:

 • kompletny zestaw gotowy do pracy z ATB.
 • płytka PCB

ale nie jest to informacja 100% pewna na tą chwile. Tak też nie mogę powiedzieć też kiedy to nastąpi.

Spowodowane jest to faktem iż praca z mikrokontrolerami ARM wymaga od posiadaczy ATB i osprzętu do nich , dodatkowych wydatków na programator/JTAG  np:

 • J-Link EDU
 • ST-Link v2

lub dowolnej płytki STM32xxxx Discovery lub Nucleo  zawierającej uproszczony ST-Link pracujący w trybie SWD i wykonanie odpowiedniego adaptera.

Istnieje możliwość, że płytka nasza będzie częściowo zgodna z MBED i niektóre programy pisane pod płytkę NUCLEO-F072RB będą działać po dopasowaniu pinów w programie do posiadanej obudowy. Na razie nie potwierdzam tej informacji gdyż będzie to pewne po testach przeprowadzonych na prototypie.  Na pewno obsługę programową i programowanie mikrokontrolera przez Programatory J-Link i ST-Link zapewni SunMBED Explorer gdyż nie korzysta z mechanizmów MBED, ale potwierdzą to TESTY.

I tymczasem to wszystko na tą chwilę :)

7 myśli w temacie “SunATB GMO v2 –> tego się nikt nie spodziewał :)

 1. No ładnie ładnie , sam się chętnie skuszę jak byś robił więcej sztuk.
  A Mirek się nie pogniewa ? Bo bardzo płytka podobna do ATB Shielda z M128 .
  Już patrzyłem da się obłożyć i M3 super , a może będzie wersja z 64 nożnym procem ? Bo są łatwiej dostępne jednak w handlu.

Możliwość komentowania jest wyłączona.