Tak jakoś święta zleciały i w sumie miałem pisać o Xmosie , ale wydaje mi się, że ten temat niejako będzie ciekawszy gdyź pojawiło się za sprawą kolegi Xbary nowe discovery na moim biurku więc czas trochę je podręczyć :)
P?ytka ta jest niewielkich rozmiarów i jak nazwa wskazuje biedne ma wyposa?enie w sumie nie dziwi gdy? na p?ytce znajdziemy tylko par? podzespo?ów …..
Płytka ta jest niewielkich rozmiarów i jak nazwa wskazuje biedne ma wyposażenie w sumie nie dziwi gdyż na płytce znajdziemy tylko parę podzespołów …..
Podstawą jest oczywiście mikrokontroler STM32F030F4 który w swej olbrzymiej obudowie TSSOP20 jak na ARMA przystało wypchany jest po brzegi …. :) W prawdzie rdzeń Cortex-M0 nie powala na kolana jednak znajdziemy tu co nieco też , ale odsyłam do noty : http://www.st.com/st-web-ui/static/active/en/resource/technical/document/datasheet/DM00088500.pdf
Tymczasem nasz „pokurcz” bo jak inaczej nazwać to coś można pędzić 48Mhz i ma całe 16Kb flasha ….. (no nieźle , nieźle)
No ale pokażmy wreszcie płytkę , płytka jak napisałem wcześniej wielkich rozmiarów niema , a najwięcej miejsca zajmuje kwarc 8Mhz :) ponadto znajdziemy wszystko co się dało wyprowadzić z tej malizny , nawet jedną diodę led sygnalizująca zasilanie procka oraz LDO 1117 umożliwiający zasilanie z 5 i z 3,3V płytkę . Wyprowadzone sa tez na goldpiny wszystkie piny procka — wiele tego niema :) , A SWD jest zgodne z układem pinów w VL-Discovery. prezentuje się wiec nasze coś , na 2 stronnej płytce tak:
Powyżej widzimy podłączoną płyteczkę co sygnalizuje dioda LED złacze goldpin od LEWEJ to :
- GND
- VCC – tu podłączamy 5V lub 3,3V zależnie od ustawienia zworek
- AVCC
- 3,3V – wyjście z LDO 3,3V które podłączamy zworki do AVCC
- NRST – Sygnał RESET
- PA14 – SWCLK
- GND
- PA13 – SWDIO
- PA10
- PA9
- PB1
- PA7
- PA6
- PA5
- PA4
- PA3
- PA2
- PA1
- PA0
Wszystko ładnie opisane na dolnej warstwie PCB:
Widać tu też zworki od LDO ustawione obecnie na 3,3V bo takim napięciem zasilam płytkę z pominięciem L1117 :)
Jak wiec widać trochę się zmieściło :) Do pinów PA14 i PA13 czyli SWDIO i SWCLK podłączamy DEBUGER SWD np ST-Link zawarty na STM32xx Discovery lub pełny ST-LINKjak u mnie:
Procesor jest rozpoznawany jako STM32F031 przez program ST-Link Utility:
A na koniec jeszcze foto ślicznej płyteczki by Xbary STM32F0 Bieduvery :)
ze względu na prawa autorskie i różne takie tam umowy miedzy narodowe schemat i PCB udostępnione zostały nam przez kolegę Xbary i możecie je pobrać tutaj:
[dm]54[/dm]
Dual BieduVERY in action :)
Miłej zabawy z tym Wielkim – maluszkiem ze stajni STM.