STM32Cube MX — jeszcze łatwiejsze podejście do STM32

STM32CUBELogo

To w sumie może nic odkrywczego, malkontenci zakrzykną zaś klikanka-układanka, bla bla bla bla bla bla …..  No tak w sumie przecież CubeMX to po prostu graficzne narzędzie konfiguracyjne generujące kod w języku C  przy pomocy kreatorów ale …

nie tylko …

STM32CubeMX zawiera wydajne biblioteki HAL (Hardware Abstraction Layer) ułatwiające obsługę dostępnych peryferii oraz zestaw komponentów middleware:

  • RTOS
  • USB
  • stos TCP/IP
  • obs?uga GFX

ponadto zawiera bogaty zestaw przykładów wykorzystujących biblioteki HAL i komponenty middleware.

STM32Cube_mig_v3

STM32CubeMX  jest bezpłatny i możemy go pobrać ze strony producenta:

http://www.st.com/web/catalog/tools/FM147/CL1794/SC961/SS1533/PF259242#

stm32cubemx

CubeMX generuje kod w języku C zgodny z  IAR ™ , Keil ™ oraz kompilatorem GCC. Co ważniejsze działa w pełni samodzielnie oraz jest dostępny jako plugin do Eclipse.

Praca z CubeMX jest bardzo prosta wystarczy określić jaki mikrokontroler będzie użyty:

Przechwytywanie

 

lub EVB board:

Przechwytywanie1Następnie określamy funkcje poszczególnych pinów i ustalamy parametry peryferii np. dla naszego popularnego ostatnio Nucleo, co wygląda tak:

Przechwytywanie

Nie będę tu opisywał całego działania itd… bo każdy sobie poradzi z tak prostym programem, a przynajmniej powinien :)

Ważną cechą Cube jest możliwość  przeprowadzenia symulacji  poboru energii zależnie od trybu pracy i używanych peryferii. Można sobie łatwo zbudować profil „low power” i określić czas pracy na danym modelu baterii.

Przechwytywanie

Mam nadzieje że przypadnie wam to narzędzie do gustu i znacznie poprawi szybkość budowania aplikacji oszczędzając czas poświęcony na konfigurację mikrokontrolera.