STM32 Arduino i ST-Link

about

 

Już jakiś czas lubię się bawić płytkami z serii Discovery  na prockach STM32. Używam też różnych środowisk , Atolic TrueStudio , CoIDE … ale czemu nie  ArduinoIDE ??

Jak pamiętacie już dawno kombinowałem z kompilacją pod Arduino programów dla płytki STM32VL Discovery … działało ale miernie , i ciężko było wyjaśnić jak to poskładać razem dlatego projekt został zarzucony … w miedzy czasie pojawiło się Maple  ….

Tu LeafLabs zaatakował ostro i stworzył  zarówno płytkę jak i Arduino podobne środowisko umożliwiające pisanie w arduinicznym języku dla procesorów STM32  oraz dedykowane płytki  pod to środowisko.

Wszystko można  znaleźć tu:  http://leaflabs.com/

Oczywiście nabyłem płytkę Maple wyposażoną w potężnego Cortexa-M3 STM32F103RB.

4613181199_33a31ca4ab

 

Płytka bardzo fajna i zgodna ze shieldami  Arduino , ale no właśnie , programowanie idzie przez bootloader DFU … no ładnie i pięknie , ale osobiście wole ST-Linka , nawet tego okrojonego SWD z Discovery … a nie zabawy w bootloadery.. i tym sposobem narodził się pomysł na zrobienie Genetycznie zmodyfikowanego Maple-IDE, które będzie działać z procesorami STM32F , a przede wszystkim z moim ulubionym VL-Discovery ..

zbokuj

 

Co jak widać poniżej się udało i działa bardzo ładnie …

 

Przechwytywanie

 

Modyfikacje Maple poszły daleko … od wkurzającego nieco wściekłego zielonego koloru po eliminację DFU …  nie będę się tu rozpisywał niemniej jednak jak widać wyżej  program jest wgrywany przez ST-linka , a o to chodziło prawda??

Przechwytywanie

 

Zatem wyjaśnijmy potrzeby i jak to zrobić żeby działało, jest to proste przede wszystkim musimy posiąść zmodyfikowane Maple_IDE, które można pobrać na samym dole

Gdy już mamy … po wypakowaniu  możemy używać , ale nic nie wgramy  gdyż wymagane jest jeszcze jedno małe dziwactwo ….

Większość posiadaczy ST-Linka lub płytek serii Discovery  posiada zainstalowane oprogramowanie ST-Link Utility. Musimy wykonać więc prostą operację :

na dysku c: zakładamy folder  st-link  i do nie go kopiujemy zawartość naszego STlink Utility  – czyli te wszystkie pliki :

Przechwytywanie

 

I od tej pory możemy się cieszyć programowaniem STM32 pod Arduino ale przy użyciu ST-Linka.

Na tą chwilę  obsługiwana jest płytka STM32VL Discovery z procesorem STM32F100RB, oraz kilka innych pozostałość po maple .. :

Przechwytywanie

 

Niemniej powoli dodam obsługę  innych płytek discovery  jak  M0 , F3, F4. Oczywiście może jeszcze być trochę błędów i nie koniecznie wszystkie biblioteki z arduino mogą działać, ale postaram się w miarę testowania poprawiać i usprawniać , jak też postaram się zamieścić niedługo mapę pinów dla VL-Discovery.

[dm]23[/dm]

 

Mi?ego Arduinowania na STM32 …