Start z STM32VL-Discovery – 1

atollic_logotype_medium

Ten artykuł jest napisany dla początkujących z zestawem VL Discovery, ale wymaga odrobiny wiedzy i obeznania z innymi MCU oraz z elektroniki. Więc proszę doświadczonych o przebaczenie :).


Mamy więc zestaw VL-Discovery i co z tym zrobić?

Zakładam, że do tej pory nie programowaliście procesorów ARM, więc komputer nie ma żadnego oprogramowania przeznaczonego do pracy z nimi. Jak pisałem w opisie VL Discovery zalecane są trzy środowiska programistyczne – IAR, Keil i Atollic. 

Z IARem praca jest wygodna ale wydaje się zbyt skomplikowana dla początkujących. Keil jest dobrym środowiskiem. Ma jednak mały problem – wydaje mi się, że Keil jest wspaniałą firmą, która koncentruje się na wiele różnych typów mikrokontrolerów przez co to oprogramowanie jest tak powszechne – co jest niekorzystne dla początkujących, ponieważ środowiska te są zbyt skomplikowane. Dodatkowo płatne wersje są nie na kieszeń początkujących , a darmowe mają zbyt wiele ograniczeń. Dlatego osobiście uważam, że chyba najlepsze dla początkujących w obsłudze jest oferowane przez firmę Atollic oprogramowanie TrueSTUDIO. Przyczyny, które doprowadziły mnie do tego wniosku są następujące: 


• Długość  kodu – NIEOGRANICZONA
• Czas działania – NIEOGRANICZONY
• Bezpośrednie wsparcie dla programatora/debugera ST-LINK wbudowanego w DISCOVERY 

• Oparte na ECLIPSE, które powoli staje się standardem dla środowisk programistycznych

Niemniej darmowa wersja TrueStudio LITE posiada parę ograniczeń głównie jeśli chodzi o debugowanie programu przez interfejs SWD, co dla początkujących nie będzie miało na razie znaczenia.

 

1. INSTALACJA ŚRODOWISKA :


truestudiowheelweb

Atollic TrueSTUDIO ® / STM32 Lite v2.0.1 można pobrać tutaj:

http://www.atollic.com/index.php/download/downloadstm32

(musimy zaznaczyć że przeczytaliśmy i zgadzamy się na warunki licencji). Klikamy na Free download i zapisujemy plik exe instalatora dla systemów Windows. Plik waży 234MB. Po pobraniu instalatora uruchamiamy go, a po chwili pojawi się ekran powitalny. Wiadomo że musimy zaznaczyź parę opcji i zgodzić się na warunki licencji, ale ta cześć nie powinna być problematyczna. Po chwili pojawi się nam nowe okno gdzie dowiemy się ile potrzeba miejsca na instalację środowiska oraz będziemy mogli wybrać folder instalacji – zalecam zostawienie domyślnej lokalizacji.

obr1e

Klikamy na Next i teraz będzie parę schodków:)

Oczom naszym ukaże się okienko  rejestracji naszej wersji Lite oprogramowania:

obr2t

W tym miejscu parę wyjaśnień z postępowania :

Jak widzicie w części Your computer Id : mamy klucz instalacji dla naszego komputera

Musimy go skopiować i wkleić na stronie rejestracji, która otwiera się automatycznie.

obr3e

Po wypełnieniu formularza klikamy na REGISTER i otrzymamy E-mailem kod rejestracyjny, który wklejamy w pole na dole. Nic trudnego prawda? A jednak jest mały myk :) Dokąd nie otrzymamy e-maila nie wolno zamykać okna programu instalatora (a czasem długo idzie) – dlaczego ??

Dlatego że jeśli uruchomimy ponownie instalację to nasze ID instalacji będzie inne i musimy ponownie się rejestrować i ponownie oczekiwać na e-mail z kodem aktywacyjnym. Wspominam o tym dlatego żeby was przygotować na to iż może trochę to potrwać i nie działa tak szybko jak Atollic obiecuje:)

Gdy już uda nam się przebrnąć przez rejestrację czyli otrzymaliśmy nasz kod aktywacyjny i wkleiliśmy go w pole aktywacji – klikamy na INSTAL :

Pojawi się okienko w którym wybieramy miejsce dla WORKspace czyli folder gdzie będą zapisywane nasze projekty:

obr4

Tu też możemy zaznaczyć opcję : Używaj tego folderu i nie pytaj o zmianę , jeśli tego nie zaznaczymy przy każdym uruchomieniu program będzie się pytał o folder roboczy. Klikamy OK.

Po paru chwilach instalacja się zakończy i Klikamy na FINISH.

Teraz możemy już uruchomić naszego Atollica TrueStudio STM32, który jest gotowy do pracy:

obr5

Ci którzy pracowali już w Eclipse będą się czuli jak w domu, natomiast dla pozostałych jest dostępna obszerna dokumentacja

http://www.atollic.com/download/Atollic_TrueSTUDIO_STM32_QuickstartGuide.pdf,

która obejmuje 32 strony informacji na temat pracy w Eclipse, które odpowiada za prawie wszystkie  operacje w środowisku Atollic TrueStudio.

Inne dokumenty można znaleźć w folderze instalacyjnym Atollic, można tam znaleźć np. opis szybkiego startu (Quick_Start).

2. PODŁĄCZAMY DISCOVERY

Płytkę STM32 VL Discovery umieszczamy na np. kartce papieru by uniknąć przypadkowych zwarć na szpilkach. Podpinamy kabel USB do złącza mini USB na płytce i do komputera. Zaświeci się obok czerwona dioda LED oznaczona PWR i sygnalizująca zasilanie , oraz na drugim końcu dioda zielona(PC9) zależnie od

Discovery będzie się ona świecić lub migać).

Nasz zestaw pracuje na sterownikach HID i instaluje się w komputerze jako USB MASS Storage, czyli tworzy się nam nowy dysk, który ma rozmiar 32475648 bajtów (!!) i pojawia się w nim:

11 grudnia 2008 14:21 259 STM32 (CORTEX M3) – Microcontrollers.url 32-bit
11 grudnia 2008 14:50 STM8S 259 – Microcontrollers.url 8-bit
11 grudnia 2008 14:20 211 STMicroelectronics – Mikrokontrolery – 8-bitowych mikrokontrolerów 16-bitowych mikrokontrolerów i 32-bit ARM microcontrollers.url

Są to trzy pliki – linki, które po kliknięciu otwierają odpowiednią stronę w przeglądarce. Jakoś nie rozumiem tylko skąd ta zaskakująca ilość miejsca na tym dysku, gdyż na płytce nie ma żadnej pamięci FLASH, a procesory też aż tyle jej nie mają :)

3. Programator/debuger ST-LInk

Nasze Discovery zawiera już ST-linka, który jest nieodłączną częścią płytki Dicovery i jest konieczny by się porozumieć z procesorem ARM. Do obsługi ST Linka możemy pobrać ze strony www.st.com program STM32 ST-Link Utility. Tak żeby nie było niedomówień oprogramowanie ST-Link Utility nie jest konieczne do pracy z Atollic True Studio gdyż zawiera on własne mechanizmy obsługujące nasz debuger. Po uruchomieniu programu zobaczymy okno:

obr6

W tym momencie jak widać nasz interfejs ST-Link nie jest podłączony, musimy wybrać z menu TARGET -> Connect.

W tym momencie powinna migać czerwona dioda obok portu USB VL Discovery Kit – wskazania, że zestaw komunikuje się za pośrednictwem SWD z VL MCU.

A nasze okienko zmieni się na następujące:

obr7

W Device Information (pole w prawym górnym rogu), należy wskazać rodzaj MCU 0x420, którym jest chip STM32F100RBT6 zawarty w zestawie Discovery VL. Dolne okno pokazuje binarny obraz z pamięci flash MCU VL.

To wszystko w tej części początków z STM32 Value Line Discovery.

Spis kursów

1 myśl w temacie “Start z STM32VL-Discovery – 1

  1. Pingback: Kurs programowania STM32 VL Discovery | SunDuino – Nowy wymiar elektroniki

Możliwość komentowania jest wyłączona.