Start z STM32 VL Discovery – 3

Discovery_Kits_t3136big

W tej części poświęcimy się potencjalnie nudnym zagadnieniom w  STM32F VL – Discovery, nie są one związane z poprzednimi odcinkami, ale zajmiemy się w niej omówieniem SWD, oraz Debugingiem przez SWD i jak korzystać z innego MCU niż ten który jest w zestawie, poruszymy też kwestie dodatkowych szczegółów. 


Ustawianie SWD 


Teraz, z nieco innej beczki – czyli co w naszym ST-Link piszczy, który jest na płycie. Discovery ST-link jest całkowicie odrębną częścią zestawu i jest podłączony do MCU tylko za pośrednictwem zworek tak by można było zaprogramować płytkę Discovery, ale też użyć programatora do programowania innych procesorów STM32.

Najlepiej obrazuje to sytuacja na poniższym rysunku, gdzie kolorem czerwonym zaznaczyłem konfigurację na zestawie. 


obr1

Zworki oznaczone 1 i 2 na płytce oznaczone jako CN3 stanowią 4 pinowe podłączenie ST-linka do Discovery.

Widok zestawu z boku:

zbokuj

Na zdjęciu widać te 2 zworki na lewo od złącza USB. Stanowią one podłączenie sygnałów SWDIO i SWDCLK do pinów MCU. Sygnały te dostępne są jednocześnie po drugiej stronie płytki na złączu SWD oznaczonym CN2. Dlatego nic nie można podłączać do tego złącza jeśli korzystamy z debugera STlink w trybie SWD z naszym VL MCU na płytce Discovery bowiem mogłoby to zakłócić pracę debugera.

Jeśli jednak chcemy użyć ST-linka do programowania innego MCU z firmy STM wystarczy rozłączyć obie zworki na złączu CN3  i od tej pory możemy używać złącza CN2 do podłączenia się do innego MCU co zaraz opiszę dokładniej.

Debugowanie innego zewnętrznego MCU 

Jak wspomniałem powyżej, musimy usunąć zworki i podłączyć się do złącza zewnętrznego MCU Debug CN2. Ponieważ zwykle każda płytka ma własne zasilanie MCU, więc nie musimy połączać sygnału zasilania UDD i po prostu wystarczą nam tylko trzy przewody (to też nie przeciąży nam  JTAGa ).

Jeśli nie chcesz używać trybu extRST, polecam podłączenie zewnętrznego RESETU MCU do RESETU, w Discovery VL jest to pin 10 na złączu P1 i dzięki temu możemy użyć sygnału RESET generowanego przez ST-LINK-a. Tak więc jeden trzy żyłowy kabel SWD i pojedynczy przewód RESET jest wystarczający do debugowania każdego procesora STM32xxxx. 

Zasilanie VL MCU 

Nasz procesor VL jest zasilany przez zworkę JP1 obok pinu PA5, zdjęcie jej odłącza zasilanie od procesora Discovery. Jest to dosyć przydatna opcja gdyż włączenie zamiast zworki amperomierza pozwala na pomiar poboru prądu Discovery.

To by było na tyle w tej części ….

Spis kursów

1 myśl w temacie “Start z STM32 VL Discovery – 3

  1. Pingback: Kurs programowania STM32 VL Discovery | SunDuino – Nowy wymiar elektroniki

Możliwość komentowania jest wyłączona.