SoMLabs VisionSOM – Polskie SBC

Moda na systemy SBC zapoczątkowana przez rPI wydaje się niemieć końca i zasadniczo niema się czemu dziwić obecne mikrokontrolery z rdzeniami ARM Cortex dysponują na tyle potężną mocą że dają sobie radę bez problemów , a inne SOC tanieją z dnia na dzień i są coraz bardziej dostępne dla amatorów małych komputerków :)

Dzięki uprzejmości kol. L3n1na z naszego małego FORUM, drogą wymiany studenckiej trafił moje ręce kolejny SBC tym razem jednak jest się czym cieszyć ..  Gdyż jest to nasza polska myśl techniczna.  A jest to VIsionSOM z SomLabs w Legionowie.

Całość jest zapakowana w estetyczne kolorowe pudełko , moim zdaniem zbyt kolorowe ale na rynku wielu SBC trzeba się przecież wyróżniać … < w tym miejscu nadmienię że w uproszczeniu porównuję Visiona do innych SBC ( Single Board Computer) bo zasadniczo jest to bardziej właśnie SOM (System On Module) gdyż sam moduł jakim jest Vision bez płytki bazowej czy to prezentowanej czy własnej jest w zasadzie nieużywalny (no jak ktoś się uprze to sobie dolutuje przewody) niemniej właśnie Vision SOM składa się z 2ch płytek.  W środku znajdziemy 2 woreczki a w nich 2 płytki o których niebawem … tymczasem na dnie znajdziemy niewinną broszurkę …

Quick Start Guide z którego teoretycznie dowiemy się jak łatwo wystartować z naszym maleństwem , które naprawdę jest bardzo małe …

Tak to jest nasz VisionSOM serce i mózg całego systemu SBC , umieszczonego na płytce w formie modułu pamięci laptopa :)  Przyznam że płytka jest bardzo ładnie wykonana, a montażowi nie można nic zarzucić.

Na pokładzie znajdziemy sygnowany jeszcze logiem Freescale procesor i.MX6 ULL Y2 który jest pędzony 792MHz zegarem, oparty o rdzeń ARM Cortex -A7. Ponadto płytka posiada na pokładzie 512MB RAM typu DDR3 i złącze karty mikro SD <ja obsadziłem16GB> . Dodatkowo  mamy do dyspozycji Akcelerator grafiki PXP v2.0 2D Graphic  pracujący z 24-bitowym interfejs wyświetlacza LCD-TFT o maksymalnej rozdzielczości 1366×768. Już samo to, to dość sporo , ale to nie wszystko, jeszcze nasz maluszek dysponuje:

 • 2 interfejsami ETH 10/100
 • Wbudowanym RTC
 • 4 x I2C
 • 4 x SPI
 • 2 x FlexCAN
 • 8 x UART
 • 2 x USB 2.0 OTG Host/Device
 • 2 x 12 bit ADC do 10 kanałów
 • interfejsy audio : 3xISS, S/PDIF TX/RX , ESAI, ASRC
 • kodowanie AES-128, ARM TrustZone, RNG

I płytka obsługuje Linuxy:  Yocto oraz Debiana. Co ucieszy OpenSourcowców i może się ruszą do roboty zamiast narzekać na Windowsy :)  Oczywiście moduł ów można posiąść za drogą kupna w KAMAMI za niewygórowaną kwotę niespełna 114 złotych.


Moje odczucia :

Płytka którą posiadłem to taka w sumie BIDA nie posiada modułu WIFI Muraty , jak też pamięci NAND FLASH , czy choćby nośnik danych na karcie SD zamiast na eMMC że o bateryjce do RTC nie wspomnę. Jednakże moim zdaniem pozytywnie bo nasze i polskie.  W sumie jestem pozytywnie zaskoczony. I gdyby to było wszystko w tej cenie to była by alternatywa dla rPI. ale … <o tym za chwilę >


Płytka mała i zwarta to duży + niemniej jednak używanie samego modułu w formie SoDIMM200 jest nie poręcznie i choć mamy tanią świetną bazę do IoT i nie tylko to w sumie wszystko nic więcej bez płytki bazowej z nią nie zrobimy…, ale moduł dzięki niewielkim rozmiarom może być stosowany w naszym środowisku na własnej płytce docelowej. Co znacznie skraca czas projektowania , ale też obniża koszty samej płyty bazowej. To w czasach miniaturyzacji ma duże znaczenie, Na nasze szczęście w zestawie jest druga płytka …

Nazywa się VisionCB-STD która jest poniekąd taką płytą główną  sądząc po napisie STD w nazwie jest Standardowy zestaw .. ale …

Wykonanie jej jest dość spójne i co ważniejsze ma wyprowadzone wiele przydatnych rzeczy. Takich jak:

 • Złącze SODIMM 200  dla modułu VisionSOM-6ULLx
 • Złącze FFC/FPC dla TFT-LCD 50pin < tu mała UWAGA!! nie zadziała nasz SOM z dowolnym 50 pinowym LCD ze względu na fakt iż zwyczajowo został w proponowanym 7″ wyswietlaczu zastosowany LCD 40 pin podłączony do płytki/adaptera gdzie znalazły się jeszcze obwody zasilania i miejsce dla kontrolera dotyku i w ten sposób uzyskano 50pinową taśmę między LCD a Płytką bazową. Wświetlacz dedykowany można dostać w sklepie KAMAMI za 249 pln  co nie jest specjalnie tanim rozwiązaniem. Zwłaszcza Gdy mamy Wyświetlacze , a sam dotyk nam nie jest np potrzebny >
 • 2 Porty USB typu A (Host)
 • Gniazdo Ethernet 10/100
 • Złącze zgodne z Arduino UNO
 • 5 przycisków – 4 użytkownika oraz RESET
 • 4 diody LED <które możemy sobie użyć>
 • Sygnalizacja obecności zasilania 3V3
 • Sygnalizacja Zasilania PWR ze złącza DC
 • Złącze zasilania DC  9 do 12V
 • Złącze micro USB z którego można zasilać płytkę napięciem 5V  dołączone do układu FT230 (konwerter USB UART)  który możemy wykorzystać do pracy w konsoli .
 • I to co zostawiłem na koniec czyli złącze 2x20Pin w standardzie rPI co pozwala używać z rozszerzeniami do rPI oraz zastąpić rPI VisionSomem i to mi się podoba bo rPI nie znoszę.

To naprawdę sporo ale i nie wszystko złącza Arduino Shield są podpięte przez translatory logiczne dzięki czemu możemy używać niemal wszystkich 5V Shieldów Arduino z VisionSOM’em … Rozmiar całości trochę spory bo  130×90 mm ale za to spora wygoda i dobrze rozplanowane rozmieszczenie gniazd moim zdaniem duży PLUS choć spora ilość wolnego miejsca prosi się o wspomniane elementy ale też np kilka wyprowadzonych w standardzie KAMAMI złącz znanych z innych produktów z SPI, I2C było by przyjemnym akcentem, ba kolejny PLUS za przeźroczyste nóżki pod płytka , dzięki którym stoi stabilnie na stole i się nie przesuwa . To naprawdę duża wygoda.

Cały zestaw wygląda dość zacnie :

I muszę powiedzieć że bardzo mi się podoba wizualnie. Oczywiście płytka do nabycia w firmie KAMAMI za marną kwotę 149pln . I Nasze Polskie, a to ważne bowiem Polacy nie gęsi i swego VisionSOM’a mają..


Moje odczucia: 

Płytka ładna , ale szkoda, że tu nie znalazło się miejsce dla Bateryjki podtrzymującej zegar, ilość pustego miejsca aż się prosi o małą CR16xx przynajmniej, Złącze FPC dla LCD jest ok , ale można było chyba upchać złącze VGA przynajmniej choć z powodzeniem można by zapodać DVI w Colibri się dało ) I lepiej by było zagospodarowane miejsce na płytce. Zdało by się też jak to jest np w PINEA64 dodać układ ładowania i możliwość pracy z pakietu LIPO. Ale to tylko takie uwagi, których pewnie nikt nie zauważy.


Reasumując płytka jak najbardziej OK , ba wolę ją od rPi. Ma spore możliwości i drzemie w niej ogromny potencjał. Doskonale się pracuje z Debianem pod kontrolą SSH i pod UARTEM. Odpala szybko choć z SD. i Wydaje się być dość stabilna <w każdym razie puki co nie zaliczyłem zawieszenia>

Obrazek

Dobrym Wyborem jest DEBIAN pracuje jak za starych czasów szybko i stabilnie, może osiągi nie są specjalnie rewelacyjne i nie powalają ale to tylko A7 z niespełna 800MHz,

Odpalenie dzięki naszemu Mistrzowi Patelni L3n1nowi było niemal bezbolesne choć nieco na stronie produktu jest nieco chaotycznie. ale może teraz taka moda że trzeba się na klikać żeby wreszcie znaleźć to co trzeba. I po krótkiej konfiguracji mamy już taki bardziej SunDuinowy terminal:)


Podsumowanie:

Mimo małych rzeczy których brak , i dość sporej cenie końcowej nawet bardzo podstawowego zestawu. Jest to zdecydowanie dobra i ciekawa alternatywa dla rPi , zwłaszcza jak potrzebujemy urządzenia do poważniejszych zadań niż oglądanie filmów czy emulacji gier. Podstawą jest to że to nasz polski produkt. Powinniśmy się cieszyć i gdy szukamy SBC spojrzeć na VisionSOM szerzej i łaskawiej bo jak mawia Nikoś  jesteśmy polakami i nam zagraniczne SZKODZI (tu przycisk do papieru czyli rPi miałem na myśli)

Tymczasem też zapraszam wszystkich posiadaczy i zainteresowanych na nasze forum do działu poświęconemu SoMLabs VisionSoM  Gdzie znajdziecie ciekawe opisy kol. L3n1na  dotyczące właśnie tej platformy i myślę że zasilicie nas własnymi opisami i spostrzeżeniami oraz doświadczeniami z tą ciekawą platformą.


Przydatne linki i dokumenty:

Niech Debian będzie z wami  …