RTL8710 — Ameba board

Poznaliśmy już naszą nowinkę ze stajni REALTEK’a i płytkę rtlduino, ale na tym nie koniec oto ona , jedynie słuszna i wspaniała , może nie mercedes, jednak może coś jak wartburg …  tak czy siak fajna płytka eval dla IoT  … a mowa o …

Płytce B&T RTL8710 Debug v 1.0  tak ,

w sklepie elty.pl

tak …. płytka trafiła na listę wsparcia projektu AMEBA. Płytka ta posiada na pokładzie programator CMSIS-DAP  zgodny ze specyfikacją mbed oparty o mikrokontroler LPC11U32F stanowiący 3 użądzenia w systemie windows:

 1. Urządzenie MASS Storage
 2. mbed Composite Device
 3. mbed Serial Port

Driver pobieramy ze strony:

Urządzenie po chwili się instaluje w systemie co widać na screenach :

oraz jako mass storage pojawia się nam dysk  MBED o pojemności 2MB

I płytka jest gotowa do pracy objawiając to świecącą zieloną diodą LED oraz migającymi żółtą i czerwoną.

No dobrze , ale może teraz coś niecoś o płytce :)

Na płytce osadzono moduł RTL-00 z układem RTL8710, który zawiera :

 • – Mikrokontroler z rdzeniem 32-bit ARM Cortex M3, o taktowaniu max 83MHz
 • – Dostępna pamięć : 1MB ROM, 512KB SRAM and 1MB flash
 • – Rintegrowane radio 802.11 b/g/n 1×1 Wi-Fi (tylko HT20)
 • – Sprzętowe SSL
 • – Maxymalnie 16 GPIO
 • – 1 SPI
 • – 3x UARTy w tym 2x HS-UART i jeden osobny dla logera (tryb transparetny)
 • – 1x I2C
 • – 4x PWM

Jak na maleństwo to całkiem sporo tymczasem na płytce wyprowadzono wszystkie piny modułu RTL-00 na piny GOOLDPIN J2/J3/J4  dodatkowo dla ułatwienia wyprowadzone zostały na goldpiny  Sygnały PWN , UART LOG, I2C .

Na płytce znajdziemy też włącznik płytki , oraz przełącznik dla UART HS / LOG  i 2 przyciski kątowe mikroswitch dla układu RTL czyli CHIP_EN i WIFI update Error widoczne na dole płytki.  Zaś od góry są również 2 przyciski ale to od trybów pracy programatora CMSIS-DAP , oraz złącze J-Linka.  Ponadto mamy 2 gniazda mini USB gdzie górne to zasilanie I DAP , a dolne tylko zasilanie płytki.


Sama płytka jest dobrej jakości wykonania i montaż SMD również dobrze wykonany , nieco gożej z elementami THT, które były montowane ręcznie jak np Goldpiny gdzie widać pewne niechlujstwo i pośpiech , nawet nie umyto pozostałości po topniku …. no ale cóż. jest w zasadzie OK i konstrukcyjnie płytka nie sprawia problemów. Oczywiście brakuje podstawek dystansowych , które u siebie przykręciłem. Do niczego więcej się doczepić nie mogę. No może cena nie jest specjalnie niska , ale z racji DAPERA można to wybaczyć gdyż zdecydowanie wygodna jest praca z  płytką w środowisku Arduino.


Tak płytka świetnie współpracuje z Arduino , ale w odróżnieniu od rtlDuino którą opisałem tutaj:

RTL8710 — konkurencja dla ESP8266

instalujemy osobny zestaw płytek dla projektu AMEBA i przygotowany do współpracy z wbudowanym DAPEREM, instrukcja jest dostępna >>> TUTAJ

Prezentacja video płytki:

Na tą chwilę to wszystko … więcej niebawem :)