Robotyczna rapsodia …. część 3

35818875-ilustracja-wesoły-zielony-robot-do-naprawy

Dawno nie pisałem bo i czasu mało a tymczasem mechanicznie wiele się zmieniło ba nawet zostało co nieco przetestowane :) Zatem zapraszam do spojrzenia krytycznym okiem na postępy w pracach :)

Głowa :

Głowa została praktycznie ukończona , miała być zrobiona z obudowy gniazd  pod RJ45, co widać niżej łącznie ze wstępnym układem gąsienic, który nie zdał egzaminu … o czym dalej …..

SS105448SS105449

ale uszkodzeniu uległ HC-SR04 więc czekamy na nowe i w między czasie powstała nowa koncepcja więc la’łepetina miała małego upgrade :)

SS105453

Trochę taka surowa jeszcze :)

SS105464

Ale już widać co nieco :)

SS105465

A tu widać co jest potrzebne w dążeniu do doskonałości:

SS105469

Akryl ten jest trudny w obróbce,  twardy sztywny , ale z byle powodu i nieostrożności pęka i się rozlatuje więc obróbka trochę trwa i nie może być mechaniczna.


 

Tułów :

Tu pracy było dużo więcej i jeszcze sporo jej będzie…. Najważniejsze było odpowiednie umieszczenie silników w obudowie. Więc akryl w łapki i do dzieła:

SS105476

SS105474

A przy odrobinie cierpliwości łączenia zatrzaskowe wypiłowane ręcznie są niewidoczne jak widać oczywiście to jeszcze poniekąd stan surowy ….

SS105477

Następnym problemem była reszta mechaniki i upakowanie elektroniki we wnętrzu tak by rozłożyć odpowiednio wagę i obniżyć środek ciężkości gdyż testy napędu wykazały tendencje do stawania dęba :)

SS105478

SS105481

Ostatecznie taki układ jak widoczny wyżej okazał się nie do końca przemyślany i mało stabilny, podczas testu napędu całość skręcała w lewo i się wywracała .

DSCN2327

Dlatego był sprawdzany bez głowy gdyż raz się połamała nieco :) Co mnie zmusiło do robienia całej od nowa (dobrze że mam dużo akrylu).
Kilka fotek w miarę wyglądającego ale jeszcze surowego robocika … bo pracy wiele pozostało i sporo do dopracowania.

SS105482

SS105484

SS105485

Obecnie układ jest optymalny i środek ciężkości dobrze współgra z grawitacją dzięki czemu pokonuje niezłe wzgórza :) Dlatego uważam, że dobrze rozplanowałem wnętrze:

DSCN2319

DSCN2325DSCN2326

DSCN2324

Oczywiście wnętrze zostało przewidziane tak by można było tam wiele zmieścić,  To co obecnie widać w środku to :

 • MOSTEK H
 • Aku Ni-MH AA2200mAh 8.4V
 • Serwo poruszające szyją :)
 • Kamami Freeboard

Do szczęścia brakuje jeszcze płytki SunBEE  ale chyba będę zmuszony zakupic gotowy moduł ZigBEE gdyż SunBEE zostało zużyte …. do


 

Sterownik bezprzewodowy:

Budowy sterownika bezprzewodowego z pada PSX :)

SS105452

którym będzie można sterować funkcjami robota w trybie kontroli ręcznej.  Do budowy ustrojstwa użyty został moduł SunBEE oparty o CC2530, a przechwytywaniem danych z elektroniki pada zajmuje się STM32F050 , całość zasila miniaturowy aku Li-Po z mp4 Creative o pojemności 950mAh.

SS105488

Tu widać płytkę z analogami przylutowaną do Bieduvery  kol. Xbary na której został tylko zmieniony procek na nieco większy :)

Tak zbudowany kontroler dysponuje 22 kanałami  co pozwala na kontrolowanie większości funkcji. Dodany będzie jeszcze LCD do kontroli wewnętrznej i prezentowania danych z robota .

Możliwe że w jednej z części naszej rapsodii  opiszę jak zrobić taki kontroler, niemniej na tą chwilę tylko tyle wam pokazuję :)

Największym wyzwaniem  było upchanie całości w obudowie pada … ale jakoś się udało i co ważniejsze jest jeszcze miejsce :)

I to na tyle w tej części …

 

8 myśli w temacie “Robotyczna rapsodia …. część 3

 1. Napisz coś więcej o tym padzie , nie bądź taki :)
  Strasznie mnie to zaciekawiło , jak widzę niewiele robisz na AVR już wszędzie pakujesz ARMy choćby te malutkie :)
  Projekcik zarąbisty i zaczyna kształtów nabierać , ciekawi mnie program i oczywiście liczę na opis przeróbki pada. Rozumiem że SunBEE to Twoja wersja ZigBEE dlaczego akurat to, a nie np nrf24L czy ESP8266 ??

  • tak SunBEE to moja wersja ZigBEE oparta o CC2530 , zdecydowałem się na ZigBEE gdyż się ładnie sprawdza w porównaniu do NRF czy ESP w tym miejscu :) Może nie jest to tanie rozwiązanie , ale idealne do tego celu.

   Opiszę może następnym razem :)

  • I am delighted to welcome someone on my website.
   Unfortunately you have to wait a bit because after a malfunction Server lost some data and see the party as well as not fully fixed, and still contains many errors and broken links to download files. I’ll try to fix it as soon as possible. As for the LCD is except that it is cheap its usefulness is negligible, display support for UART data engulfed the entire memory ATmega1284, and the display worked very slowly, all in all not worth the bother yourself …

  • Thanks for your quick answer!
   I’ll sign up as soon as this site will be fixed. This site is awesome.
   It was essentially to learn (code side) how it works and try by myself. Thanks for the advice :) , I’ll try something different !
   Keep going your site, it’s very interessting!

   Regards

Możliwość komentowania jest wyłączona.