Robotyczna rapsodia …. część 2

35818875-ilustracja-wesoły-zielony-robot-do-naprawy

W tej części zajmiemy się doborem napędu do naszego szkicowanego robota ….  hmm jakby go tu nazwać ??  może BroBOT ??  a niech będzie … zatem jazda bez trzymanki na 2 silniki ….

Jedną z ważniejszych rzeczy w naszym robocie poza zmontowaną szyją i częścią karkową  jest jego napęd …   zdecydowałem się na silniki z przekładnią kątową ze względu na rozmiar całości obudowy robota którą jeszcze trzeba wyciąć …..

>>> SILNIKI

micro-motor-set-2

Silniki te mają w sumie dla naszych potrzeb odpowiednie wymiary i ułożenie co miało spory wpływ na właśnie ich wybór.

 • zasilanie 6V
 • przekładnia 1:48
 • Pobór prądu < 240mA
 • dwustronna oś

Silnik ten jest dostępny w dobrej cenie zwykle w komplecie z widocznym kołem o średnicy 65mm, które nam potrzebne nie będzie … ale przydadzą się silniki sztuk 2.

naped_D65_13

Wymiary silnika fizyczne wiec ładnie się zmieści w naszej Z-5A

SS105420

 

Kolejnym elementem napędu są oczywiście koła i gąsienice …  ja zastosuję gąsienice gumowe bo akurat takie mam pod ręką :) ale możecie też użyć np popularne gąsienice z zestawu TAMIYA .

61_1211183663

Oczywiście same gąsienice to nic dlatego musimy mieć do nich koła prowadzące i napędowe mój zestaw prezentuje się następująco …

SS105424

Pochodzi z LEGO ale w tym miejscu idealnie pasuje do naszego „BroBOT’a”. Oczywiście szczegóły instalacji i umiejscowienia napędu, napinaczy i amortyzacji naszego zestawu zostawię w tajemnicy, a jak się okazuje to wcale nie będzie taka prosta sprawa i zmontowanego zestawu jezdnego tym razem nie pokarzę jeszcze.

>>> MOSTEK H

Oczywiście gdy mamy już koła, gąsienice i silniki warto zastanowić się nad doborem odpowiedniego drivera ja myślę że użyję mostka H firmy HEX o symbolu C229209

0_0_productGfx_e1ef2cea899a90617a32f55223590718

Moduł jest oparty o układ L298N  a szczegóły jego budowy opisywałem już na stronie w tym miejscu:  Sterownik silników L298N 

Układ dobrze pasuje do swojego miejsca :)

SS105425 SS105426 SS105427

Oczywiście na tym etapie projektowym wiele może ulec zmianie , i np obecnie wybrany mostek może zostać zmieniony na mniejszy model z POLOLU  czyli  DRV8835 który opisywałem tutaj: DRV8835-2 kanalowy sterownik silnikow DC,  Zobaczymy czy zmieści się w środku to co trzeba, a jeszcze sporo do zamontowania ….

W tej chwili pozostaje jeszcze umieścić encodery optyczne na osi wewnętrznej silników bo jak wiadomo mimo że pozornie takie same są silniki , ich prędkość trzeba będzie kompensować poprzez właśnie encodery …  ja zastosuję produkt POLOLU  … Dostępny  w ofercie KAMAMI.

I to tyle w kwestii napędu i silników reszta jak osie , amortyzacja i zmiana ułożenia układu jezdnego pozostanie tajemnicą do samego końca budowy gdzie zobaczycie komplet w akcji….

Miłęj zabawy.

1 myśl w temacie “Robotyczna rapsodia …. część 2

 1. O fajnie dzięki nigdzie nie mogłem się doszukać rozmiarów tych silników.
  Faktycznie DRV8835 jest malusieńki i nawet nie taki drogi :)
  Czekam na kolejne części rapsodii. W sumie interesuje mnie twoja mechanika
  i sposób montowania kół ale faktycznie coś musi zostać tajemnicą.

Możliwość komentowania jest wyłączona.