Renesas RPBRX62N – Promotional board

Kolejna ciekawa płytka jaka wpadła w moje ręce to ciekawy egzemplarz Renesasa, chciało by się powiedzieć, że jej oprawa to prawdziwy renesans elektroniki , ale jest zbyt nowoczesna, a może ….

Tym razem za sprawą kolegi z forum o nicku Nefarious19  mam okazję poznęcać się nieco nad Renesaskiem … w sumie do nazewnictwa mam mieszane uczucia i w skrócie przychodzi mi skojarzenie z Rene w serialu Allo, Allo …   oraz Ren w sensie parzystokopytne stworzenie z rogami …..  wiec chyba zostanie to drugie :) jako że mamy już Gekony to mogą być i renifery ….

Ta płytka również nie jest jakąś nowością , ale w dobie IoT niekoniecznie na FiFirifi myślę że może również stanowić ciekawy kąsek zwłaszcza, że jest bogato wyposażona choć nie wielka rozmiarem ….

Wykonanie jest wzorowe , konserwatywna i tradycyjna kolorystyka pcb.   Przemyślane i staranne rozmieszczenie elementów. Dobrze wykorzystana przestrzeń bez przepełnienia i efektu tłoku. Można powiedzieć Spokój i porządek.

Na płytce znajdziemy:

  • 32bitowy Mikrokontroler RX62N8  (R5F562N8BDFP), dysponujący 512KB Flash, 96KB SRAM, 32KB Data FLASH, FPU, CAN, Ethernet , USB i wiele innych …..
  • Ethernet LAN8700 z SMSC
  • 3 diody LED użytkownika
  • Diody funkcyjne –> POWER, FullDUPLEX, SPEED
  • Potencjometr dla ADC
  • przycisk RESET
  • Joystick i przycisk użytkownika
  • Wyprowadzenia GPIO na 2 rzędowej listwie goldpin
  • Gniazdo mUSB (2.0 OTG, Pherip, HOST ….)

Jest dość bogato , ale na drugiej stronie płytki ……

Tu również bogato… znajdziemy tu bogatą opisówkę dla wyprowadzeń GPIO  oraz podstawowych parametrów płytki , Numer seryjny oraz MAC ADRESS  i co ważniejsze:

  • programator/debuger Segger J-Link

I ty jest pewna mała ciekawostka , bowiem układ pełniący rolę J-Linka został wyfrezowany w celu ukrycia układu jaki zastosowano w jego budowie zresztą zobaczcie sami bo jest to faktycznie ciekawostka :

Bardzo się starali ukryć że jest to ATMEL AT91SAM nic to nie dało bowiem da się dostrzec logo producenta:)

Zerknijmy jeszcze na kilka artystycznych fotek naszej płytki …

Wygląda wszystko ładnie i porządnie zresztą RENESAS jest znany z wysokiej jakości produktów, choć nie docenianych wśród amatorów , za to mocno wgryziony w segment automotive.

W płytkę jest wgrane bardzo fajne DEMO , które wymaga nieco podłączeń widocznych na zdjęciu wyżej i użycia programu do wykrywania Adresu IP …

a po kliknięciu launch browser możemy podziwiać właściwe demo :

Demo umozliwia nam poznanie niektórych możliwości naszego zestawu jak np wbudowany prosty serwer WWW  i sterowanie np diodami LED użytkownika

I wiele innych … ale na tą chwilę nie będziemy się tym zajmować gdyż artykuł jest tylko nie jako prezentacją kolejnej ciekawej moim zdaniem płytki a okiełznaniem RENA zajmiemy na zmianę z gekonem …

Tymczasem dzięki Nef za materiał na wpis i zapewnienie kilku nieprzespanych nocek, które zapewne zejdą na dojeżdżaniu tego REN-a :P

 

Na koniec jak zawsze dokumentacje i materiały: