Przejściówki USB-UART .. co wybrać ?

imgres

Sposobów na przejściówkę z USB na UART mamy kilka  zależnie co kto potrzebuje, od specjalizowanych układów z pełnym portem RS-232 po proste zawierające tylko RX i TX. Początkujący mają sporo problemów, nie wiedzą co wybrać i co im jest potrzebne  postaram się zatem podpowiedzieć.

Zrobimy więc sobie mały ranking  i tym sposobem opiszemy wszystkie ….

Miejsce 1  –  FT232RL

486

– zdecydowanie jeden z najpopularniejszych układów konwertujących USB do RS232

Układ posiada pełny port COM z wszystkimi sygnałami, dodatkowo może pracować w trybie BIT-BANG  czyli z bezpośrednim dostępem do portów co pozwala użyć go  jako  np. programatora  ISP dla AVR. Układ występuje w niewielkiej obudowie SSOP, której niepotrzebnie ze względu na mały raster boją się początkujący.

FT232RL_R

Schemat blokowy układu prezentuje się następująco:

diagramHQ

 

Podstawowy schemat aplikacyjny jest banalnie prosty co widać poniżej:

36_1269166401

Bez konwertera napięć  układ pracuje z sygnałami TTL  o poziomach  5 i 3,3V  co jest idealnym rozwiązaniem przy mikrokontrolerach.  Rozwiązań z tym układem są tysiące w sieci więc nie będziemy powielać, a nota jest dostępna tutaj :

http://www.ftdichip.com/Support/Documents/DataSheets/ICs/DS_FT232R.pdf

Układ po poprawnym zmontowaniu działa zaraz po podłączeniu ale oczywiście można go skonfigurować programem FT_Prog, który można pobrać tutaj:

http://www.ftdichip.com/Support/Utilities/FT_Prog_v2.8.2.0.zip

Ustawić można wiele opcji zwykle jednak ustawiamy tylko nazwę i porty diodek LED informujących o stanie pracy:

Przechwytywanie Przechwytywanie2

Miejsce 2 –  MCP2200

MicrochipLogo2

MCP2200 to układzik firmy Microchip, który również jest układem konwertera USB- UART jednak jest prostszy od poprzednika  i oferuje nieco mniej  mozliwości, ale ze względu na cenę samego układu oraz bardziej user friendly obudowę powinien zainteresować głównie początkujących. Schemat blokowy układu jest następujący:

Microchip-MCP2200

Jak więc widać układ udostępnia nam tylko podstawowe sygnały portu COM  jak RX/TX oraz  CTX i RTS. Ponadto do dyspozycji mamy porty LED i 6 GPIO ogólnego przeznaczenia którymi możemy sterować z poziomu PC poprzez USB, układ też wymaga obecności kwarca 12Mhz do działania ale to nie stanowi kłopotu .

Nota układu: http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/22228B.pdf

Reszty opisu powielał nie będę bo opisywałem układ tutaj :

Sterowniki można pobrać stąd :

http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/MCP2200%20Windows%20Driver%202013-02-21.zip

Podobnie jak poprzednik odpala od strzała i należy go jeszcze skonfigurować co też czynimy programem MCP2200 Configuration Utility, który można pobrać tutaj:

http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/MCP2200%20Configuration%20Utility%20v1.3.1.zip

Podobnie jak i u poprzednika zwykle interesuje nas tylko kilka opcji :

Przechwytywanie

Miejsce 3 – TUSB3410

imgres

To propozycja firmy Texas Instruments  zdecydowanie chyba najtrudniejszy w obsłudze, ale też przyjemny układzik w obudowie LQFP32 wielkości megi8.

TUSB3410-Q1

Pozwala na zdecydowanie więcej niż poprzednicy, ale jako że i jego opisałem jakiś czas temu więc odsyłam do lektury artykułu tutaj:

I wreszcie nadeszło chyba najtańsze i najbardziej prostackie rozwiązanie ale również umożliwiające komunikację przy pomocy USB z urządzeniami UART .

Miejsce 4 –  AVR Virtual USB

vusb-teaser

to nic innego jak poprostu programowa przejściówka USB – UART  zbudowana na ATMedze lub ATtiny –  jest prosta i łatwa w realizacji i też nie powala szybkością i parametrami , ale zbudować ją może każdy szybko, a dawno temu całość opisałem tutaj:

Sun-02 konwerter usb-usart dla sunduino

I to by było na tyle … Oczywiście najrozsądniej wybrać FT232R lub MCP200  ale często się okazuje że są jakieś święta, albo niema w szufladzie, a w sklepie też brak lub 1000 innych powodów  i wtedy warto może skorzystać z VUSB na ATmedze. Oczywiście są jeszcze układy PL2002 i PL2003 oraz OTI6858 zwykle siedzące w tanich chińskich kabelkach do telefonów i modnych na Allegro przejściówkach USB-RS232. Jednak wolę osobiście ich unikać, gdyż są problematyczne i mają kiepskie sterowniki.

Tak czy siak najciekawsze i najlepsze macie zebrane w jedno miejsce i możecie wybierać. Jest jeszcze nieoficjalnie miejsce 5  ale to dotyczy posiadaczy programatorów PIC-Kit2 /3,  gdyż ten programator pracuje miedzy innymi jako USB-RS232 TTL  co też znajdziecie na stronce .

Wysokich transferów i bezbłędnych ramek …