Prosty DDS z AD9850 / AD9851 — część 3a

sku_157271_1

 

Chciał nie chciał idzie ku końcowi nasz cykl wiemy już jak podłączyć i co oraz gdzie i teraz nadszedł czas na oprogramowanie tak by można było ładnie sterować naszym DDS-em co też właśnie teraz popełnimy…

Pamiętacie schemat ??  Nie ?? No dobrze to co nieco przypomnimy :

SunDDSv1

Jak widzicie ze schematu LCD będzie podłączony w tradycyjny sposób ze sterowaniem 4 bitowym i pinem RW na stałe wpiętym do masy.   Dlatego też używając faktycznie Arduino możemy sobie użyć biblioteki LiquidCrystal <do pobrania na dole>.  Oczywiście  możemy też pisać w czystym C i użyć np bibliotek z BB kolegi mirekk36 do czego zachęcam :)

Gdybyśmy chcieli pisać w czystym C oczywiście przyda się mała ściągawka pinów Arduino to ATMEGA  :

Arduino-To-Atmega8-Pins

 

Oczywiście jest tego wiele na sieci więc łatwo znaleźć i już wiemy gdzie co podłączyć :) Jak napisałem wcześniej używam płytki SunDuino tylko dlatego że mam pod ręką, ale niema to znaczenia bowiem to tylko płytka z prockiem  taktowanym 16Mhz i układem FTDI do komunikacji z PC.

W naszym programie by wszystko działało jak należy najważniejszy jest algorytm obliczający częstotliwość, co opisałem w pierwszej części.

Co może niejako przybrać postać:

zegar * częstotliwość /2^32

Na obsłudze encodera również wam polecam skorzystać z omawianych przez kolegę mirekk36 funkcji opartych o kod Graya lub w przypadku Arduino z biblioteki Rotary (do pobrania na dole).

Zasadniczo na tyle jeśli chodzi o istotę programu ….  gdyż teraz wiele opisywał nie będę, ale obiecuję, że pojawi się download tutaj wraz z hexem dla  megi88  chyba że będziecie chcieli dla innej … i ważniejsze człony programu opiszę szerzej tez w tym arcie

a puki co proponuję poćwiczyć obsługę encodera i LCD.

Do poczytania ….

cdn.

 

 


Do pobrania :

    • Biblioteki Arduino

2 myśli w temacie “Prosty DDS z AD9850 / AD9851 — część 3a

  1. No zgrabnie zgrabnie , przymierzam się do zbudowania , już zakupiłem części wszystkie i mam zamiar zrobić wersję kieszonkową na baterie z użyciem lilypad.
    Cz możesz zerknąć na kod bo mi się trochę rozjeżdża częstotliwość. Mam AD9851.

Możliwość komentowania jest wyłączona.