Programator / Debuger PICKIT2

Postanowiłem zastąpić programator WinPIC800 lepszą wersją programatora PIC, a mianowicie układem Programatora/Debugera/RS232 i Analizatora Stanów Logicznych czyli znanym układem PICKit2

pickit2

 

Po czym doszedłem do zdania, że po co mam kupować coś co można zrobić samemu do tego i tanio i szybko :)

I tak oto powstał PICKIT2 Clone, który jest nieco uproszczoną wersją oryginału, gdyż zrezygnowałem z pamięci EEPROM służącej w oryginale do programowania procesora bez konieczności posiadania pod ręką komputera, a więc z samego PICkita , oraz do przechowywania próbek analizatora stanów logicznych.

W moim klonie PICKITa użyłem mikrokontrolera PIC18F2550 który posiada sprzętową obsługe USB co upraszcza układ dodatkowo. Układ przetwornicy napięciowej zbudowałem na tranzystorach Mosfet.

schemat:

pk21-mod-sch

 

Spis elementów jest zawarty na schemacie – z ważniejszych elementów

Mikrokontroler PIC-18F2550  – DIL28

Kwarc 20 Mhz

Tranzystory :

4x BS170  – TO-92

1x BS250  –  TO-92

1x IRF9Z34 -TO-220

2x BAT85 (Dioda Shottky’ego)

rezystory wszystkie rozmiar mini  0,25V

3x ledy 3 mm  w kolorach  R/Y/G

dławik 680uH – współosiowy , ale może być też stojący


Uruchomienie :

Mikrokontroler programowałem z poziomu ICD2 w środowisku MPLAB  za pomocą płytki stykowej breadboard i paru przewodów, którymi podłaczyłem się do programatora i mikrokontrolera.

Następnie mikrokontroler został osadzony w podstawce płytki programatora , po podłączeniu do USB system zainstalował sterowniki — w W7 64  jest wykrywany jako Microchip Custom Device  i jest to prawidłowe. Należy pamiętać o tym  by przed podłączeniem PICkita do USB najpierw zainstalować pakiet MPLAB – link na końcu artykułu.

Układ od załadowania firmware startuje natychmiast i jest prawidłowo rozpoznawany w MPLAB pozwala na szybkie zaprogramowanie mikrokontrolerów PIC oraz łatwe wykonywanie operacji na analizatorze stanów logicznych czy komunikacji w RS-Tool – jako debuger spisuje się też całkiem nieźle.

Pliki do pobrania:


Firmware: PK2V023200.HEX

Dokumentacja PDF: PICKIT2.PDF

[dm]17[/dm]

MPLAB oraz oprogramowanie PICKIT i inne potrzebne pliki  :

http://www.microchip.com/stellent/idcplgIdcService=SS_GET_PAGE&nodeId=1406&dDocName=en023073


Można też będzie nabyć gotowy i uruchomniony w naszym kiosku, jak rózwnież sam zaprogramowany mikrokontroler PIC18F2550 w Obudowie DIP28 oraz samo PCB .  W przygotowaniu też wersja SMD PICKIT2  i klony:

MPLAB ICD-2  i PICKIT3

2 myśli w temacie “Programator / Debuger PICKIT2

Możliwość komentowania jest wyłączona.