Precyzyjne źródło napięcia odniesienia ….

imgres

W zasadzie nie wiem dlaczego postanowiłem o tym napisać, może dlatego że niejako nie podoba mi się jechanie po różnych urządzeniach w większości przez ludzi, którzy nigdy nie mieli danego sprzętu w ręce, a tym bardziej go nie używali.

No ale nie czas na dywagacje ….

Zapewne przez kilka lat zabawy lub pracy z elektroniką większość z nas posiada w zakamarkach swoich warsztatów klika różnych mierników. Bardzo prawdopodobne też jest że te starsze są traktowane jak wierni przyjaciele z odpowiednią czcią i szacunkiem, a może po prostu dlatego że są  prostsze w obsłudze i  uważamy że są bardziej precyzyjne i dokładne ??

 

Określenie dokładności DMM nie jest łatwe. Producenci często ignorują  ten parametr, ostatecznie jeśli jest to sprzęt z wysokiej półki poinformują w specyfikacji iż DMM to:

±0.02% ±3 digits ±4mV/°C

Informacja ta jest dosyć wymowna i wiele nie mówi nam o fizycznej dokładności sprzętu. Dlatego postanowiłem zrobić mały gadżet który potrafi podać nam dokładne napięcie na poziomie 2.500V z dokładnością ± 1mV.  Zabawka ta jest wręcz idealna do przetestowania naszego multimetra. Jest tania i wyjątkowo prosta więc nie poświęcimy na budowę zbyt wiele czasu :)

 

UKŁAD —–

 

Napięcie odniesienia w naszym gadżecie będzie generowane przez układ firmy MAXIM, a dokładnie MAX6325. Układ ten wykorzystuje technologię buried-zener o niskim poziomie szumów i wewnętrzny wzmacniacz, który umożliwia ładowanie wyjścia bez wpływu na dokładność. Firma Maxim zapewnia bardzo dokładny wynik w tej serii układów.  Oczywiście MAX6325 występuje w różnych odmianach napięciowych, ale dla nas najlepszy będzie dla 2,5V, gdyż idealnie pasuje do DMMS większości mierników 3 ½ cyfry, gdzie pełna skala to 2.999V. Oczywiście testowałem układ na nowym z DMM 4 ½ cyfry mierniku (UT70C)  i uzyskałem odczyt dokładnie 2,5000V.  To za mało więc użyłem do testu jeszcze droższego miernika  5 ½ cyfry, a dokładnie DM3058 firmy Rigol i uzyskałem ten sam wynik.  Jest możliwe, że zarówno DMMS jak i źródło referencyjne mają taki sam błąd w tym samym kierunku, ale jest to bardzo mało prawdopodobne.

Pomiary wykonane po ok. 2 latach od zbudowania układu pokazały, że wyjście dryfuje o ok. 0,2mV. Z czego widać że MAX6325 jest bardzo dokładny na poziomie ok. ±0.01% co moim zdaniem uważam za bardzo dobry wynik.

Nota układu : http://datasheets.maximintegrated.com/en/ds/MAX6325-MAX6350.pdf

 

NASZ GADŻET :

Schemat to w zasadzie nic odkrywczego, najprostszy możliwy układ podłączeń:

Voltage Reference Schematic

 

 

Jak widać potrzebujemy tylko :

1x MAXIM MAX6325

1x dioda 1N4004 lub inna

i jakieś tam złącza ARK lub coś innego

Ja swój układ zabudowałem w obudowie (pudełku) bez płytki – po prostu przylutowałem przewody i wyłącznik do podstawki DIP8. Układ może być zasilany napięciem 9 – 20V.

 

Życzę udanych pomiarów.