Porównanie komputerków SBC — testy konsolowe

Porównaliśmy nieco nasze komputerki technicznie poprzednim razem nie wdając się w szczegóły, a jedynie omówiliśmy podstawowe informacje i parametry oraz techniczne ciekawostki umieszczone w różnych rozwiązaniach SBC. Znaleźliśmy też cechy wspólne ….

… zdecydowanie są małe rozmiary i układy SoC oparte o rdzenie ARM Cortex Axx. Wszystkie generują obraz HD  – ale niektóre UHD a układ GPU MALI  dobrze sobie radzi nawet z 3D , grami , Video itd …

Wybraliśmy typy …  i wiemy co dobre  więc po odrzuceniu jak to w naturze bywa najsłabszego ogniwa zostały nam 3 szt SBC :)

(pożyczone wspaniałe rPi3 od kolegi  — nie przeszło testu postanowiło się zawieszać podczas procedury — no cóż tak to już jest z popularnym nic nie wartym sprzętem)

  1. PineA64   — AllWiner  Quad Core , 2GB RAM  — 32GB SD  Ubuntu
  2. Khadas VIM — Amlogic S905x  Quad Core , 2GB RAM — 8GB eMMC Ubuntu
  3. Khadas VIM2 Pro — Amlogic S912 Octa Core , 3GB RAM — 32GB eMMC Ubuntu

Wszystkie 3 są przemyślane i dobrze wyposażone , każdy z nich ma to coś co urzekło :)  dodatkowo pojawia się sporo nowych rozwiązań i dodatków :

—> Do PineA64  

  • Wifi / BT module
  • Adapter eMMC na USB

—> Do Khadas VIM 

  • VTV Extension DVBT

Może kiedyś przetestujemy dla was … ale tym czasem wróćmy do przewodniego tematu tego posta czyli konsolowych testów :)


TESTY  w KONSOLI 


Jak pamiętacie sprowadziłem wszystkie 3 komputerki SBC do wspólnego mianownika, Mamy ten sam system operacyjny i będziemy pracować przez połączenie TCP/IP w terminalu z tymi samymi benchmarkami.

Zatem ustalmy Adresy IP naszych SBC-ków

Jak widać sieć testowa postawiona , komputerki się zgłaszają. Teraz w takim razie wykonamy połączenia terminalowe z naszymi komputerkami:

No i tak wszystkie ładnie w sesji SSH pracują sobie pod Puttym:) Dlaczego tak ?? Dlatego że mam dostęp do wszystkiego na jednym monitorze bez przełączania monitorów i bieganiem z aparatami żeby pocykać fotki na każdym z osobna  …. po za tym lubię konsole i terminale :P

—> Programy testowe :)

Użyjemy prostych benchmarków konsolowych dane będą suche i nie koniecznie miarodajne nie będziemy się bawić w cudaczne wykresy i pokazywanie magicznych słupków :P  Strasznie takich testów nie lubię …. nie będę też się bawił w benchmarki graficzne … nie tędy droga i są bez celowe … jako że jesteśmy praktykami to właśnie nam wystarczy co pokazane będzie … a cyferki niech liczą geeki ….  bo tylko tyle im wychodzi liczenie 3d marków i Gflopów … choć komp się wiesza i nie jest stabilny :P

Zatem do dzieła :

  • stress-ng
  • sysbench

Programy testowe musimy sobie doinstalować jest to łatwe i szybkie dlatego na wszystkich w naszych konsolach wpisujemy:

następnie gdy się stressor zainstaluje :

i po chwili się ładnie zainstaluje :) Oba programy robią proste testy dręczenie CPU i kilka innych ja na początek machę sobie stresa dla CPU na każdym z naszych maleństw :)

Tak więc dla naszych 4 rdzeniowców wpisujemy:

a dla 8 rdzeniowca:

dla tego że wykonamy test na 4 i 8 wątkach, a żeby nie dręczyć sprzętu za długo parametr -t 1m  oznacza dokładnie 60sek :)

Wyniki Stressora:  

jak widzicie przygotowałem sobie mały plik skryptowy dla każdej maszynki :) tak by widzieć potem która jest która:)

Taki plik najłatwiej sobie zrobić w edytorze nano :

i zawartość pliku:

nadajemy prawa do uruchamiania i odpalamy poprzez ./

Wyniki jak widać są są bardzo zbliżone bowiem i parametry naszych SBC też , stąd takie niewielkie różnice w wykonaniu testu … bardziej zróżnicowane były temp zdecydowanie za duże :) na Pine się nawet podłączony wiatrak włączył :)

Drugi test równie prosty i nic nie wnoszący :)

Wyniki :)

Jak widać miedzy PineA64 a Khadas VIM w zasadzie wynik bardzo podobny , natomiast do przodu wysunął się Khadas VIM2  i wcale nie dziwne dlaczego :)

W sumie dla zabawy pokarzę wam Sysbncha z rPi …

Bo się udało za 3 podejściem …. dokończyć test sysbencha , zaś streser powodował zwiechy i wyłączanie się zgniłej maliny (pewnie była zepsuta) ….

W każdym razie jak widzicie … zdecydowanie Pine i Khadasy są od rPi lepsze , i tańsze od Odroida  więc warto przemyśleć zakupy. Zamiast strzelać sobie w stopę i odchudzać portfel kupić raz coś dobrego i stabilnego ….

Żeby nie było  jednak wszystkie SBCki zasilałem takimi samymi zasilaczami USB 5V 3A więc prądu miały pod dostatkiem i niestabilne działanie nie było zasilaniem spowodowane , zarówno Pine jak i rPI  miały zainstalowanego Linuxa UBUNTU 16.4 z jądrem 4.9 na kartach SD class 10 32GB  Samsunga . To samo Ubuntu zainstalowałem na Khadasach na pamięciach eMMC .

I to by było na tyle :) dla zabawy możemy sobie  pokręcić kursorkiwm w Bashu:

miłej zabawy :)