Platforma MOBOT-MBv2-AVR

 

D155F8Datmega128-16au

I kolejna płytka z mikrokontrolerem ATmega128 jaka znajduje się w moich zbiorach , tym razem jednak bardziej specjalizowana do zadań robotycznych  …

Płytka ta została wyprodukowana przez firmę  WOBIT z Poznania jako sterownik robota mobilnego. Instrukcję obsługi i opis … można pobrać ze strony producenta. Znajdziemy tam też przykładowy program … ale nie ważne. Przejdźmy do płytki …

MOBOT-MBv2-AVR_01_o

Płytka jak widać prezentuje się w sumie całkiem nieźle, jak na małe wymiary 95x76mm, dzięki którym stanowi dosyć kompaktową konstrukcję. Co jednak ważniejsze na pokładzie znajdziemy:

 • mikrokontroler ATmega128, taktowany 16Mhz
 • 2 diody LED dostępne na pinach PD6 i PD7
 • 2 mostki typu H MC33887 firmy Freescale o max obciążeniu 5A na Mostek
 • przetwornicę impulsową opartą o układ MC34063A o Vin 10-30V  i napięciu wyjściowym +5V z diodą LED czerwoną sygnalizującą obecność zasilania.
 • Zestaw złącz dedykowanych do akcesoriów f-my WOBIT
 • Zestaw złącz do dalszej rozbudowy i komunikacji
 • Złącze JTAG
 • Złącze ISP w standardzie KANDA
 • ULN2003 w roli kluczy tranzystorowych PD5 i PD4
 • Przycisk RESET ….

Szczegóły oczywiście w instrukcji płytki ….  tymczasem ogólnie rozmieszczenie złącz prezentuje się następująco :

Przechwytywanie

 

Płytka jako sterownik platformy mobilnej robota, można powiedzieć że jest naprawdę dobrze przemyślana. Dzięki zastosowaniu 8 bitowego mikrokontrolera stanowi niezłą gratkę dla konstruktorów amatorów, a spory MCU jakim jest niewątpliwie ATmega128 pozwoli na długie pisanie programów bez obawy o wyczerpywanie się zasobów.

Na płytce też znajdziemy dzielnik rezystorowy ~/10  podłączony do pinu PF7 (ADC7) a załączany zworką J1, co umożliwia pomiar napięcia baterii co jest nie bez znaczenia w naszych konstrukcjach.

21ba93feb3e26923gen

Widok płytki warstwa TOP: MCU, złącza …

Widok na warstwę Bottom: Mostki H, ULN2003..

Widok na warstwę Bottom: Mostki H, ULN2003..

Moja płytka jest zamontowana na platformie mobilnej 2 kołowej zasilanej z pakietu Ni-mH 2200mAh  i napięciu 8,4V co pozwala na dosyć dłuuugą zabawę :) Tymczasowo i testowo gdyż docelowo platforma będzie znacznie większa i będzie wymagać większego zasilania. Testowe połączenie widać na fotkach:

 

Konkluzja:

Przyznaję zestaw jest fajny i poręczny w zabawach z robotami, mający spore możliwości, ale ma też poważną wadę: mianowicie zaporowa cena, niestety ale niewielu amatorów sobie pozwoli na ta płytkę i mimo iż popieram polskie produkty, tu nijak do choćby arduino czy innych płytek z CHRL, które z pewnością chętniej kupią amatorzy i początkujący robotycy. Nawet też nie tyle cenowo co też ma ogromny wpływ  – mianowicie suport i programy przykładowe ….  dla MObot  niestety duży minus za to.

Ja jednakowoż posiadam przedstawioną płytkę, na bazie której powstanie coś co opiszę przy okazji ….

 


 

UPDATE:

Ci co śledzą profil na Google+  zapewne już widzieli  zdjęcia i filmiki z powstającego ustrojstwa, które pieszczotliwie nazywam Mobootka :), oto linki:

Niebawem pojawi się opis maleństwa wraz z oprogramowaniem .

4 myśli w temacie “Platforma MOBOT-MBv2-AVR

 1. Widziałem Twojego robota na google+ i zapowiada się ciekawie. Sam planuje zrobić jakiegoś mini robota. Bede sledził efekty Twojego projektu.

  • Jeszcze dużo pracy mnie czeka , wprawdzie działa już praktycznie od dawna autonomicznie lub sterowany przez wifi , niemniej mam jeszcze trochę kłopotów z wizją :( ale sie jakoś uporam :)

 2. No no no Sun.. ładne cacko .. fiu fiu fiu …
  Takie pytanie …a te sharpy masz podłączone czy tylko jako statyści ??
  Tak po za tym super maszynka, czekam na szerszy opis. Już wiem ze sam na pewno nie podołam z budową, ale naprawdę świetnie wygląda i te migające diody :)
  ty to masz pomysły Sun.

 3. Sharpy są podłączone, tyle że przewody pod lutowałem od tyłu (nie znalazłem w moim zlewie wtyczek:)

  A tam, taki sobie …

Możliwość komentowania jest wyłączona.