Pinguino – nowa odsłona Arduino na PIC

góra

Pinguino to odmiana Arduino dla mikrokontrolerów PIC, bardzo przyjemny edytor napisany został w Pythonie i jest rozwijany dlatego też ukazanie się nowej wersji warte jest opisania gdyż teraz praca z PIC8 oraz PIC32 jest jeszcze przyjemniejsza, głównie dzięki współpracy z ICSP zamiast bootloadera, który też jest dostępny.

Tak więc to ciekawe środowisko jest open source zarówno API jak i Hardware, a to bardzo istotne w dobie komercjalizacji wszystkiego co się tylko da.  Nowy Edytor został pozbawiony wielu wad poprzedników oraz wreszcie nie stwarza problemów przy instalacji głównie spowodowanych kłopotliwym wyszukiwaniem właściwych wersji Pythona i jego dodatków, a  przypadku Windows sprowadza się do kilku kliknięć.

Całe środowisko wraz ze sterownikami znajdziemy na stronie projektu Pinguino .

Po zainstalowaniu całości zobaczymy ładny skądinąd design prostego edytora:

Przechwytywanie

To duży krok w porównaniu ze starszą wersją opisywaną w zamierzchłych już czasach PICa kopanego.


8bit32bit
Obecnie to naprawdę doskonałe narzędzie do szybkiego wkroczenia w świt mikrokontrolerów 8 i 32 bitowych firmy Microchip. Ba nawet więcej można pisać kod tradycyjnie :

Source

Ale też Autorzy wyszli na przeciw młodym oraz innym wielbicielom programowania blokowego, co przypadło do gustu mojej 7 letniej córce i swoje pinguino , które jej zbudowałem w oparciu o PIC18F2550 właśnie w trybie blokowym programuje:

FlowCode

W nowym środowisku Pinguino płytkę wybieramy w meny SETTINGS gdzie w prosty sposób określamy czy 8 czy 32 bit poprzez checkBox:

bootloader8Bit

Po wybraniu 8bit mamy do dyspozycji  wybór sposobu programowania:

  • ICSP  — za pomocą programatora np PicKIT2 lub Pickit3
  • Bootloader  – poprzez sprzętowe USB w mikrokontrolerze

Bootloadery mamy dostępne w dwóch wersjach  w sumie v1.X / v2.X  dostępne dla starszych płytek Pinguino oraz v4.X dla najnowszych.

Następnie wybieramy Płytkę Pinguino, a w zasadzie mikrokontroler, nie będę ich wypisywał gdyż widać wszystkie na obrazku wyżej jednak wspomnę iż pierwsze i najbardziej popularne zawierają mikrokontrolery PIC18F2550 i 18F4550.  Dla 32 bitowych Pinguino okienko w sumie się nie różni wiele i mamy do dyspozycji sporo potworków Microchipa:

32bit1Jest tu kilka ciekawostek jak też maluszek w DIP28, który jakiś czas temu już opisywałem z okazji prototypowego SunDuino32MX2, które oparłem o właśnie takiego maluszka jakim jest niewątpliwie PIC32MX250F128B.

P32MX250-04

Oryginalne Pinguino32MX250

 

Jedyna różnica to dodatkowy przycisk Advance options która:

32bit2pozwala na wybranie kilku parametrów dodatkowych w tym poziomu optymalizacji programu podczas kompilacji.

source_compile

Co widać np na tym prostym przykładzie.  Kompilacji dla PIC32 Pinguino OTG.

Płytki do Pinguino możemy zrobić sami lub zakupić na stronie Sklepu. Choć zbudowanie samemu daje sporo satysfakcji i nie nastręcza problemów ze względu na prostotę układów. Wszystko co potrzeba do budowy naszych płytek pod linkami:

Polecam wszystkim gdyż to naprawdę ciekawa platforma i mikrokontrolery oraz jest to swego rodzaju odskocznia od AVR i ARM. Warto zapoznać się z czymś innym, ale na swój sposób podobnym.

Pinguino47j53A-preview1500px-P45K50-03a
Miłego PICowania ….