Pine64 – Windows10 IoT Core

Pine64 to potężna maszyna jak się okazuje. Doskonale sobie radzi pod Androidem czy jego mutacją RemixOS. Jednak nie do zabawy w Androidy czy stawianie emulatora C64 pod linuxem jest moim celem …

Tak płytkę przedstawiłem wam już w poście:

Pine64 — mini komputerek nie tylko do IoT

Oraz małe drobiazgi usprawniające prace :

Pine64 — drobne modyfikacje

Jednak nie opisałem szczegółów uruchomienia czy też podobnych zagadnień poza danymi technicznymi i możliwościami dlatego tym razem na poważnie do pracy się weźmiemy.

Samo przygotowanie obrazu Androida czy Linuxa sprowadza się do 2ch kliknięć i nic poza tym co oferują spodziewać się nie można ot zabawki …   A ja chcę więcej czegoś mocniejszego wymagającego myślenia zamiast bezmyślnego klikania na NEXT :)

Postanowiłem zatem Pine użyć jako element sterujący dla rozwiązań IoT , rozważania nad systemem operacyjnym trwały chwilkę , zaś wysunięte wnioski były klarowne i zdecydowanie popierały działania.

Wybór padł na niedostrzegany przez ignorantów system Windows10 IoT Core , dlaczego ?  To w zasadzie prosta sprawa a nawet kilka spraw

 • Wygoda użytkowania
 • Łatwe pisanie oprogramowania  —  np w C# pod VS
 • Integracja z aplikacjami IoT np opartych o RTL8710 czy ESP8266/ ESP32

No dobrze wybrany mamy system czas rozwikłać kilka rzeczy.   Wprawdzie do dyspozycji mamy 4 rdzenie Cortex, a do tego 2 rdzeniową grafikę Mali i 2GB RAMU.

To dość by sobie z lekkim Win10 poradzić i płynnie działać …  Czas na nośnik zatem, do postawienia systemu potrzebna nam będzie karta SD szybka i pewna. Pod ręką mam 16GB HC  startowałem z niej i Androida i RemixOS’a działały płynnie i szybko więc do dzieła szukamy obrazu Windowsa.

Na początku odwiedziłem stronę Microsoftu bo przecież wiadomo, że najlepsze informacje są na oficjalnej stronie :

Oczywiście na w/w stronie szybko znajdziemy większość informacji, dodatkowo upewniła mnie w słuszności wyboru systemu do moich zastosowań. Znajdziemy też tam wiele przykładowych aplikacji.

Zatem do dzieła :

<< Ważne Pliki >>Sporo pobierania i instalacji , ale się udało czas przygotować kartę SD. W sumie samo utworzenie dysku nie jest skomplikowane z tak wygodnymi narzędziami jakie nam przygotował Microsoft jednak na początek może stanowić problem dlatego opiszę ten proces.

Po zainstalowaniu ADK  odnajdujemy program: IoT Dashboard , to ważna dla nas aplikacja pozwalająca na pełną swobodę korzystania i przygotowania naszego komputerka. Dlatego dobrze skrót sobie warto wyprowadzić na pulpit. Po czym go uruchamiamy:

Okno jest proste i przejrzyste. Na tą chwilę w zakładce My Devices nie będziecie mieli nic, dlatego klikamy na Set up a new device. I naszym oczom pokarze się następujące okno:

Wkładamy kartę SD do czytnika i ustawiamy w w/w oknie:

 • Device type  –>  Custom
 • Klikamy Browse i wybieramy nasz plik obrazu windows10IoT_pine64_R51_20161121.ffu
 • Wifi network connect  –> ja nic nie ustawiam bo nie mam w pine WIFI
 • Drive  –> wybieramy naszą kartę SD z listy urządzeń
 • Device name –> nadajemy nazwę dla naszego urządzenia
 • New Administrator password  –> ustalamy hasło administratora i potwierdzamy
 • Zaznaczamy po prawej I accept the software licence term 
 • Klikamy na Install

W następnym okienku zgadzamy się na wykasowanie danych z karty SD:P i proces flashowania się rozpocznie :

Po dłuższej chwili  proces instalowania obrazu na naszej karcie SD dobiegnie końca i zobaczymy okienko podsumowujące operację:

Czasem też windows nas zaatakuje informacją że nasza karta jest nie sformatowana :) ale się tym nie przejmujemy tylko kartę wyjmujemy z czytnika i instalujemy w naszym Pine63 , teraz możemy podłączyć kabel sieciowy EThernet (chyba że mamy WIFI)  i zasilanie.  Możemy też podłaczyć HDMI żeby widzieć kiedy się uruchomi nasz Windows:

Tak więc na Monitorze mamy juz nasz obraz podsumowania konfiguracji .. z podstawowymi informacjami i tym samym nasz Windows10 IoT Core działa.

No fajnie , ale co teraz … ??

Teraz musimy dokonać konfiguracji naszego systemu zatem wracamy do naszego programu IoT Dashboard :

W tej chwili w zakładce My Devices zobaczymy nasze urządzenie czyli mamy połączenie co widać zatem czas wykonać konfigurację naszego komputera.

Zaznaczamy nasze urządzenie i prawym klawiszem z menu kontekstowego wybieramy pierwszą pozycję Open in Device Portal , zostanie uruchomiona przeglądarka i zostaniemy poproszeni o  zalogowanie do systemu:

Jak się przekonacie ustawione hasło wcześniej nie działa … :P  to normalne gdyż używamy predefiniowanego obrazu i w sumie można było nie zmieniać nazwy i podawać haseł , ale wielu z was to i tak zrobi dlatego opisałem tak a nie inaczej :)

Co teraz ??  Hasło nieprawidłowe …  od nowa wszystko ??

NIE !!

logujemy się na konto domyślne wpisując:

Użytkownik :  Administrator
Hasło          :  p@ssw0rd  

Teraz naszym oczom pokarze się panel naszego komputerka w którym dokonamy konfiguracji właściwej.  Nie będę tu opisywał w tej chwili wszystkich możliwości , a jedynie podstawowe rzeczy , zaś w tym ogromie opcji rozejrzyjcie się sami, a jak coś zepsujecie to tez niema problemu bo szybko sobie instalację naprawicie :)

Tu właśnie w zakładce w/w ustawimy nazwę naszego urządzenia , oraz hasło Administratora czy tez pin dla debugera , strefę czasową , rozdzielczość ekranu.

Oczywiście zmianę nazwy i haseł oraz pin potwierdzamy klikając SAVE  , po zmianie hasła zostanie wykonany RESET po czym logujemy się do panelu na nasze nowe hasło.  I przechodzimy do ostatniej zakładki REMOTE

Gdzie zaznaczamy Enable Windows IoT Remote Server

Teraz możemy odłączyć HDMI i uruchomić program Windows IoT Remote Client

Z listy wybieramy nasze urządzenie :) lub klikamy na symbol WIFI (jak je mamy) i następnie Connect. Po chwili cieszymy się zdalnym dostępem do naszego komputerka:)

Na tą chwilę to wszystko co nam pozwoli uruchomić środowisko je skonfigurować oraz odpalić zdalny pulpit. Możliwości jednak na tym się nie kończą gdyż teraz możemy pisać aplikacje w Visual Studio C#  (po zainstalowaniu pakietu Windows 10 SDK – By mieć dostęp do tworzenia Universal Aplication) i zdalnego ich uruchamiania i debugowania na docelowym urządzeniu , czy też wgrywanie aplikacji bezpośrednio do urządzenia (pliki xxx.pwk) z użyciem dashboarda lub Device Portal  zakładka APPS (App Manager)  i wiele innych … ale o tym w późniejszych odcinkach:)

Pobawcie się zatem ,  w zakładce Samples w dashBoardzie jest dużo ciekawych aplikacji które możecie uruchamiać na swojej maszynie , ba nawet przykłady dla RPi gdyż mamy dostęp do GPIO w standardzie RPi :) Możliwości są przeogromne, a ogranicza nas tylko wyobraźnia …

Co ważniejsze … bo zapewne zapytacie … Windows 10 IoT Core jest dostępny bezpłatnie dla urządzeń bez ograniczeń , nie ma wersji polskojęzycznej :)

To na tyle … dzisiaj :)

Miłej zabawy…