Pine64 — mini komputerek nie tylko do IoT

Po wielu próbach użycia RPi  do czegoś innego niż przycisk do papieru, nie spodziewałem się, że trafię w tym segmencie na coś ciekawego i dającego się używać jednak w tym sezonie okazuje się, że są jeszcze smaczne sysunie ….

Na moim biurku wprost ze sklepu elty.pl wylądowało niewielkie pudełko, w którego wnętrzu ukrywała się płytka … do której dostałem się po odczytaniu  magicznego zaklęcia „OPEN SESAME” :P

Płytka ta po wyjęciu wydaje się być dość okazała …  i bogato wyposażona … ta którą widzicie to najmocniejsza dostępna wersja Pine A64+ Wyposażona w 2GB pamięci …

zatem zerknijmy na dane o naszej sysuni ….    Płytka jest wykonana w przemyślany sposób, pady są złocone , z dbałością o szczegóły jak to ma w zwyczaju  firma Silicon Valey z Californi ,  Poniżej zobaczmy opis ze strony projektu:

Jak widać mamy tu szereg udogodnień i złącz , na uwagę zasługuje też fakt iż ze względu na dużą popularność technologicznego nieudacznika jakim jest niewątpliwie Raspberry Pi,  co powoduje że są dostępne jakieś tam bazy rozszerzeń  na Pine A64 umieszczono gniazdo  PI-2 Bus (10)  umożliwiające używanie ich z Pine.

Zatem popatrzmy przed uruchomieniem na tą konstrukcję i wyciągnijmy rzucające się w oczy :

PLUSY

 • złącze zasilania bateryjnego dla pakietów Lipo  3,5 do 4,5V — to bardzo wygodne rozwiązanie
 • zaawansowany system zarządzania zasilaniem w postaci układu AXP803 łącznie ze zintegrowaną ładowarką dla pakietów LiPo
 • złącze baterii RTC  — szkoda że nie pomyślano o miejscu na małą CRkę ale jest przynajmniej złącze :)
 • Złącza rozszerzeń (9) Expansion i (8) Euler  — to sympatyczne dużo gpio do wykorzystania
 • Pi-2  Bus  —   może się przydac i w sumie dobrze że jest
 • Zworka konfigurująca zasilanie BAT/USB
 • Gigabitowy Ethernet — no w przypadku stawiania serwera nie jest bez znaczenia — Pi strasznie muli na swojej przestarzałej 100tce
 • złącze odbiornika IR  dla pilotów
 • przewidziane miejsce na osadzenie przycisków RESET i Change Power oraz 2ch LEDów , których znaczenia jeszcze nie znam …
 • Pamięci DDR3  wreszcie  i nie są przylutowane do procesora jak w Malinkach.

Minusy

 • mikroUSB  do zasilania  — niestety to spora wada , można było dodać jakiś mały np 3mm PowerJack. urządzenie potrzebuje co najmniej 2A a kable mikroUSB są jakie są ….
 • Tylko 2 porty USB 2.0  — mogły by być 4  ale można podłaczyć HUBA aktywnego
 • brak przycisku RESET  —  choć przewidziano na niego miejsce na płytce i można sobie wlutować kątowy mikroswitch  – niemniej na minus zasługuje fakt iż mogli go wlutować
 • opcjonalne WiFi i BT4.0  — niestety można tylko dokupić moduł WiFi z BT i osadzić w standardzie go niema (mój model też nie posiada)
 • brak choćby małych gumowych nóżek czy nylonowych dystansów

Ufff…  to tyle co się wizualnie rzuca w oczy … no ale teraz należy się przyglądnąć parametrom technicznym.   Tu lepiej będzie gdy porównam do również posiadanego prze zemnie bezużytecznego Pi-3 zatem do dzieła ….

Zaznaczam że obie maszyny są napędzane 4 rdzeniowymi układami SoC pędzącymi 1200MHz  .

                                     Pine A64+                                rPi -3

CPU/SoC AllWiner A64
4-core ARM Cortex A53
1.2GHz
Broadcom BCM2387
4-core ARM v7
1.2GHz
GPU ARM Mali 400-MP2 Broadcom VideoCore IV
Pamięć 2GB DDR3
(są też 1GB i 512MB)
1GB DDR2 900MHz
Sieć ETH 10/100/1000 Mbps 10/100 Mbps
WiFi opcjonalnie 802.11bgn
Bluetooth opcjonalnie 4.1 + BLE
Infrared TAK (dołączalny) NIE
Nośnik microSD microSD
Porty USB 2 4
Video HDMI 1.4 CEC, DSI-LCD
4K UHD
HDMI, DSI, Composite
1080p
Kamera CSI CSI
GPIO 84 40
Audio 3.5mm, SPDIF 3.5mm
Microfon TAK NIE
Rozmiar 127 x 79mm 85 x 56mm
Waga 46 gram 45 gram
Baterie pakiet LiPo 3,5 – 4,5V
Ładowarka AXP803
NIE
Zasilanie 1.0 → 2.8W
2A max, microUSB
1.2 → 2.1W
2.5A max, microUSB

Jak widać  wygląda nasza szyszka atrakcyjnie i porządnie na tle przycisku Pi-3. Oczywiście szkoda że WiFi i BT są opcjonalne , ale nie jest to jakiś tam wydatek, a w przypadku stawiania servera np pod Domoticz  czy na inne piękne okoliczności IoT lepszy jest wydajny Gigabitowy kontroler sieci. A brak wbudowanego Wifi i BT może wpłynąć na zapotrzebowanie energetyczne. Dodatkowo dzięki zasilaniu bateryjnemu , które mamy dostępne na Pine możemy zbudować sobie przenośny niezależny system.

Dodatkowym atutem powinna być też cena Pine która jest niższa od ceny Pi3. Płytka jest fizycznie większych rozmiarów ale też mamy dostępne więcej możliwości rozbudowy a rozmieszczenie złącz jest wygodne i przejrzyste, nie jak w wypadku Malinek wszystko na kupie.

Na tym etapie nawet bez podłączania i odpalenia widzę realne zastosowania Szyszki i potencjał , czego w rozreklamowanym gniocie Malinowym brakło.

Oczywiście więcej szczegółów znajdziemy na stronie produktu:

PINE A64

, którą polecam odwiedzić gdyż nie tylko samym Pine64  ona stoi , ale też zmyślnymi PineBookami  opartymi właśnie na Płytkach Pine …


Oczywiście moja ocena jest obiektywna i oparta na doświadczeniach z Malinkami, które od pierwszego do trzeciego są przereklamowane. Niemniej oczywistym jest że niedoświadczony użytkownik (to może nieco na wyrost nazwa) kupi Malinkę gdyż ma jakieś tam zaplecze dostępnych poradników jak zrobić radio Web czy kolejny termometr :)

Niemniej warto zwrócić uwagę takich właśnie początkujących że istnieje coś więcej niż PI, mające więcej walorów i funkcjonalności.

I należy pamiętać że każdy dokonuje własnego wyboru. Nie opartego na wskazaniu że to czy tamto … a zależnie od potrzeb i wymagań, ale też należy mierzyć siły na zamiary. Bo czy Malinka czy Szyszka czy Odroid same nic nie zrobią.


Podłączamy…

Oczywiście niema tu nic specjalnie trudnego prawda ??  zasilanie z USB , kabel do sieci, hdmi dla wrażeń wzrokowych i myszka na usb  :P

Tak , ale zasilacz powinien mieć wydajność w zakresie 1.5 do 2A  to raz , a  dwa wypadało by przygotować sobie system :)

Moja Szyszka po podłączeniu wygląda tak … (i drażni moje oczy miejsce na WiFi) jakoś tam pusto. Przycisk RESET wlutuję później również …  jak widzicie dodałem też nylonowe dystanse w roli nóżek na czas testów dla własnej wygody , ale też i dla bezpieczeństwa.

SYSTEM 

Tu możemy poszaleć ….  najpierw wypada przygotować kartę mikroSD 8 lub więcej giga … ja mam 16GB  co wystarczy na testy , ale nasza szyszka trawi karty o pojemności 256GB więc można zaszaleć  :)

Systemów do wyboru mamy sporo , aż trudno się zdecydować , niemniej należy pamiętać by wybrać obraz odpowiedni dla naszej karty :)


Linuxy

 • Ubuntu
 • Debian Jessie
 • archLinux
 • openSUSE
 • Fedora24
 • Gentoo
 • ArmBian
 • Q4OS
 • Volumio
 • OpenHUB

Androidy

 • 7.0 Nugat
 • 6.X Marshmallow
 • 5.X Lolipop
 • RemixOS 2.0  (połączenie androida z wygoda windows)

Dostępne są też sterowniki do uzyskania pełnej wydajności 2 rdzeniowego procesora grafiki MALI pędzącego 400MHz dla Androida

I wisienka na Torcie :

 • Windows 10 IoT ….

Wszystko dostępne do pobrania na wiki.pine64


Tymczasem ja na szybko pierwsze uruchomienie wykonałem na 16GB obrazie  RemixOS …  który pobieramy tutaj —  16GB RemixOS image

Do przygotowania karty z obrazu przyda nam się też mały i poręczny programik o nazwie Ether

Programik jest prosty ogranicza się jego użycie do wybrania obrazu z dysku wskazania karty SD jak sam nie znajdzie kliknięcie na Start i cierpliwe czekanie aż ukończy. Przy 16GB troche to trwa za to po wszystkim wkładamy kartę do slotu SD w Pine i po chwili cieszymy się działającym systemem.

Następny obraz został przygotowany z użyciem Androida 5.0 Lolipop

Wrażenia …

System śmiga jak marzenie, żadnych zacięć szarpnięć , zarówno w rozdzielczości 720i jak i 1080i. Przeglądanie internetu bez problemowe nawet na kilkunastu otwartych zakładkach żadnych spowolnień i czkawek znanych z androidowych telefonów i tabletów.  Radio internetowe w tle jakość dźwięku bardzo dobra. Video z Youtube bez problemowo full screen HD  czysty bez smużeń i zacinek. Odtwarzanie Video z nośnika USB  bez problemowe  1080i  szybkie przewijanie nie stanowiło kłopotu i obchodziło się bez większych zacinek.

Dręczenie przez córkę na grach sieciowych również wykazało odporność:)

tu bardzo duzy plus za używalność gdyż na Malince tak kolorowo być nie chciało , wolno i z czkawką 4 okienka na przeglądarce i web radio , czy puszczenie filmiku już było okupione zacinkami i pikselami.

Tak więc miłe zaskoczenie szyszka ma i dośc pamięci i dość mocy by to uciągnąć, i choć pi3 ma ten sam procesor to coś skwasili bo działa to tragicznie.  Oczywiście po tych męczarniach nasz AllWiner się nieco spocił no można powiedzieć że 4 rdzenie miały co robić i trzeba pomyśleć o jakimś małym radiatorku.

W przygotowaniu obraz Win10 IoT  i przygotowanie servera na potrzeby Home Automation  z użyciem Demoticza  ale i kilku innych ciekawostek. O czym niebawem ….

Tym czasem polecam każdemu amatorowi minikomputerów jednopłytkowych tą właśnie niecodzienną szyszkę :)  Jeśli jesteś niezadowolony ze swojej maliny ?? zgniła ci ??   to normalne  — użyj SZYSZKI

 

 

4 myśli w temacie “Pine64 — mini komputerek nie tylko do IoT

 1. Z pośród wszystkich płytek embedded twoim zdaniem która byś polecił jako mały komputer (muzyka, filmy, internet) ?
  Czy poradniki do RPi 3, nadają się również pod Szyszkę ?

  • Hmm to trudne pytanie … ale na pewno pi nie … zbyt wiele razy mnie zawiodło.
   Pine A64 jest świetny i tańszy od Pi3 , jest jeszcze marsboard , Cubbie , Late (tego bym chciał kiedyś pomęczyć) czy odroid … wiec jak widzisz wybór jest spory … a jeszcze są urządzenia typu compustick
   np FreePC na Atomie z Win10.

   Ja tu jednak skłaniam się w stronę Pine A64 , bo działa całkeim fajnie i pod droidem i pod Win10 IoT (o czym będę pisał niebawem) Tu nie bez znaczenia jest właśnie sieć gigabitowa i dość pamięci by ogarniać wideo bez spowolnień…

   Co do poradników do Pi widzisz mają ten sam SoC i sysunia ma port zgodny z Pi wiec myślę że tak da się wiedzę z nich wykorzystać

  • Tak to to urządzenie. Dokładnie wersja Pine64 2GB, jest dostępna ta wersja tutaj :http://elty.pl/pl/p/PINE-A64-2GB/1988
   ponadto są dostępne:
   — wersja startowa z WIFI i Obudową
   — Wifi do Pine64
   — oraz obudowa

   Mój został na tą chwilę w ramach testów jako server Domoticz , zamknięty w obudowę do szyny oraz dodatkowo dodałem wentylatorek który się włącza jak temp na radiatorze sięgnie 50st

Możliwość komentowania jest wyłączona.