Opis uruchomieniowy płytki SunM1W-DEVEL

Kiedy już wszystko zostało zmontowane i sprawdzone, pozostaje nam cieszyć się działaniem sprzętu i poznawać jego możliwości jednakże by to móc zrobić musimy wiedzieć co gdzie jest na płytce i właśnie o tym jest ten wpis.

Jak już wiecie można programować naszą płytkę na wiele sposobów, i w wielu środowiskach , więc każdy znajdzie coś dla siebie  i co mu odpowiada , tu w sumie mogę skupić się na tą chwilę na 2ch możliwościach bowiem na uwadze mam szybkie sprawdzenie działania płytki, ale najpierw musimy nieco poznać szczegółów :P


DIODY LED 


Jak każda szanującą się płytka musi i nasza mieć kilka diodek , wiec znajdziecie tu 3 diody dla użytkownika :

  • RED
  • GREEN
  • BLUE

Zostały umiejscowione na płytce w formie krzyżyka bowiem wydawało mi się, że będzie to taki całkiem fajny wizualnie układ …

ta czwarta dioda to dioda zasilania :)   ale że by użyć naszych trzech LED’ów dobrze wiedzieć na jakich pinach są poszczególne diody. Najlepiej zobrazuje to fragment schematu.

ale dla lepszej czytelności  zrobimy to ładnie takim screenem :

Tak wiem wielu zapewne będzie uważać, że powinienem dać diodę RGB  ale naprawdę tak mi się bardziej podobało :P.


16 BIT DAC  PT8211


Ten niewielki układzik korzysta z interfejsu I2S , posiada 2 kanały co idealnie  współpracuje z 2 kanałowym wzmacniaczem o mocy 3W co powinno pozwolić na generowanie czystego dźwięku.

Na schemacie w zasadzie interesuje nas tylko DAC  więc prezentuje się on następująco:

jak więc widać I2S używa pinów  IO35, IO33, IO34….  zaś wyjście DAC czyli R/L Chanel do naszego wzmacniacza PAM :

Niema tu wiec żadnej filozofii a 16 bitowy DAC zapewni odpowiednią jakość odtwarzanego dźwięku i pozwoli w niektórych projektach cieszyć nasze ucho.


KARTA SD


Czym jest dziś projekt bez gniazda karty SD … tak ceny są tak niskie , a łatwość użycia i duża pojemność powodują, że jest to niemalże obowiązkowy element wyposażenia każdej szanującej się płytki developerskiej  :)  nie inaczej jest w przypadku naszej. Dla wygody zostało zastosowane gniazdo micro sd  z wyrzutnikiem, kóre jest umieszczone na dolnej stronie płytki:

Używa ono SPI i na schemacie wygląda to następująco :


Jako uzupełnienie pozostaje tylko wrzucić i pokazać dostępny opis pinów dla naszego modułu co również znacznie ułatwi pracę z Sipeed M1W.

Oczywiście domyślam się iż możecie czuć pewien niedosyt informacji , spowodowany brakiem kodów jakimi można przetestować przedstawione elementy, ale zarówno microPython jak i Arduino dla  Sipped MAIX  zawierają przykłady.

Opis instalacji również znajdziemy w sieci wiec niema z tym kłopotu żadnego, a więcej informacji i być może przykładów znajdziecie na naszym forum gdzie być może koledzy testerzy będą mieli ochotę opisać i podzielić się swoimi bojami z płytką ..


Dla tych co chcieliby testować moduł pod ARDUINO znajdą co trzeba na moim githubie gdzie jest też aktualizowany wpis boards i dodany wariant płytki.  Informacyjnie tez zaznaczam że płytka SunM1W-DEVEL pod arduino udostępnia pełne 16MB Flash , ale nie przetestowałem tego jeszcze jak to zniesie sam bohater Ken DRUT :)

SunDUINO/Maixduino

a wszystkich chętnych do rozwijania tej gałęzi zapraszam do wspólnej pracy.

Miłej zabawy…