Opis montażowy SunM1W-DEVEL

Jakiś czas temu przyszły zaprojektowane specjalnie dla SIPEED M1W  płytki , pierwsze testy za nami, jak również i wnioski, które chcę wam przekazać w tym wpisie ….

Płytka została zaprojektowana tak by była maksymalnie wygodna w użyciu nie koniecznie w montażu :P  gdyż jak to miewam w zwyczaju jest on obustronny,  jednocześnie zawierając to co może być potrzebne do wygodnego użytku, zostawiając również pewien wybór dla użytkownika w kwestii np układu USB-UART BRIDGE.

ze względu na wygodę jako gniazdo usb zostało wybrane zwyczajne USB mini  5Pin

Jest ono dostępne w większości miejsc i sklepów z elektroniką, jest łatwe w montażu i wygodne w użytkowaniu oraz dość stabilne.  Następny w kolejce jest USB-UART-BRIDGE , na który został wybrany układ przyjazny do lutowania  czyli CH340 .

I tu macie swego rodzaju wybór gdyż na płytce można osadzić dwie wersje tego układu:

  • CH340G   — jeśli się zdecydujecie na ten układ to wymaga on również osadzenia kwarca 12MHz oraz kondensatorów C2 i C3 (22p)
  • CH340C  — jeśli wybierzecie ten układ …  zarówno kwarc jak i C2 i C2 nie są potrzebne

Widać to na schemacie wyżej. Kolejna sprawa to  tranzystory Q1 i Q2  ja tu zdecydowałem się na użycie mosfetów SI2302  , ale mogą to być też zwykłe bipolarne NPN.


UWAGA !!! 


W tym konkretnym miejscu płytki jakim jest UPLOADER  wkradł się też mały błąd … nie jest to nic wielkiego , ale jest i musimy to naprawić.  Problem jest taki, że powstał błąd podczas generowania gerberów i brakuje zasilania CH340. Pin 16 układu nie jest na płytce dołączony do 3V3 V …

Chodzi o ten zaznaczony na czarno kawałek.  Naprawa jest prosta i bezproblemowa wystarczy podłączyć nogę 16  do nogi 4  układu CH340 i tym samym wszystko już działa.


Reszta jest już stosunkowo prosta oczywiście wiadomo trzeba uważać nie przegrzać padów podczas montażu modułu SIPEED M1W  i tu też chcę wam przekazać kilka uwag co do samego modułu.

Przede wszystkim podziękowania dla Nefarious19 za wykonanie biblioteki do modułu M1W oraz dla L3n1n’a  i reszty chłopaków z forum za poganianie mnie do wykonania tej płytki. Bez was pewnie by nie powstała.

A teraz do rzeczy.


Sam moduł jest bardzo fajnie zaprojektowany,  pozwala również nam panować nad wbudowanym układem ESP8285 pełniącym rolę WIFI jednakże …

zauważyłem pewne problemy z samym modułem , ESP ma wyprowadzone piny :

EN , RX i TX …  ok  przydało by się też GPIO0 … i jest moi drodzy właśnie ten w samym rogu placyk który też poprosiłem by został w libsie jako identyfikator 1 pina dla modułu. Pin ten jest też wewnętrznie podciągnięty do 3V3 , przez rezystor 12K niestety nie wyprowadziłem go …

Pin EN również jest podciągnięty do 3V3, wyprowadziłem go na goldpiny i można tym sposobem resetować WIFI podając stan niski.

Widać to na tym fragmencie schematu modułu M1W.  Może być przydatne do zmiany oprogramowania dla ESPka .


Kolejnym problemem może być przylutowanie od spodu złącza LCD 24pin FFC z rastrem 0,5mm , ale możecie sobie darować jego lutowanie i podłaczyć sobie LCD przez goldpiny np używając takiego adapterka

W przypadku LCD , mamy też możliwość wybrania napięcia  3V3 lub 1V8  gdzie właściwy dla naszego LCD wybieramy i osadzamy rezystor zerowy (0om).

Przewidziałem instalację takiego LCD:

Który jest dość tani na Aliexpresie. 

Reszta montażu przebiega raczej zwyczajnie i bez problemowo , rzekłbym duża nuda zaopatrzyć się trzeba jeszcze w kilka drobnych układzików jakimi są :

  • PT8211 w obudowie SO08  czyli 16bitowy DAC
  • PAM8403 czyli stereofoniczny wzmacniacz audio o wielkiej mocy 2x3W

i trochę problematyczny element jakim jest niewątpliwie CBW1, którym jest tajemniczy element : CBW100505U601 a jest to SMD FERRITE BEAD 470R 2A w rozmiarze 802

I na tym koniec … oczywiście wiadomo, że montaż przeprowadzamy z zachowaniem zasad montażu podzespołów zaczynając od najmniejszych, stosując też zasady bezpieczeństwa i ostrożności :)

Płytka po zmontowaniu i zastosowaniu poprawek startuje od strzała.  Jedyny kłopot jaki nam pozostaje to wybranie w czym będziemy programować bo mamy od Pythona po arduino spory wybór … oraz co na niej zrobimy , ale to już tylko zależy od wyobraźni.

 


Ostatnia Informacja !! 


Płytek  Nie będzie więcej.  Gdyż przypadkowo (niektórzy powiedzą że specjalnie)  skasowałem pliki projektu z węzła i niestety niema kopii żadnej bowiem zdążyła się też odświeżyć chmura i przepadło.. :(

 

W załączniku pełny BOOM do płytki.

SUN AI RiscV DEV
SUN AI RiscV DEV
SUN_AI_RiscV_DEV.7z
1.7 KiB
8 Downloads
Szczegóły