Obróbka materiałów — akryl , pleksa ….

00_Indirekte-Materialien

Tak , elektronika wielu się kojarzy tylko i wyłącznie z robieniem płytek i ich lutowaniem  oraz programowaniem układów .,… w zasadzie tak jest , ale problem powstaje gdy chcemy by nasze urządzenie ładnie wyglądało ….

Tworzenie obudowy to dosyć trudny i pracochłonny proces ,  wielu idzie na łatwiznę i używa obudów uniwersalnych z serii Z-xxx  :

z50

Obudowy te są dosyć wygodne w użyciu , ale mają wady …  zmuszają nas do dopasowywania układu do posiadanej obudowy … ,   na szczęście jest ich sporo rozmiarów i wzorów , ale od czasów PRL forma się nie zmieniła i są mało estetyczne.

datec_keybord_obudowa_z_tworzywa_na_biurko

Niekiedy używamy więc obudów po starych zdemontowanych urządzeniach , robimy skrzynki drewniane , lub z blachy …  Obecnie wielu też się decyduje na dedykowane obudowy cięte laserem z tworzyw sztucznych:

rpi_enclosure_2

Lub na druk 3D 2moxklu

Te 2 metody zapewniają unikatowe wręcz rozwiązania i wysoką estetykę i atrakcyjność naszych urządzeń i w sumie poza kosztem materiałów i ew cięcia nie mają  większych wad.  Ale jest jeszcze jedna metoda tworzenia obudowy dla naszych urządzeń ….


To pracochłonny proces , ale dający przy poświęceniu odpowiedniej ilości czasu i uwagi rewelacyjne wyniki.  Mianowicie ręczna obróbka twardych tworzyw sztucznych , jak AKRYL i PLEKSA.

Posiadam duże ilości białego akrylu w arkuszach 60x300cm o grubościach od 2 do 4mm, 1-szt-3-210-297mm-a4-białe-akrylowe-arkusz-pleksi-płyty-z-tworzywa-sztucznego-a259d.jpg_640x640Akryl to w sumie rodzaj pleksy , jest twardszy i odporniejszy na zarysowania , ale przez to też trudniejszy w obróbce. Ze względu na drażniące opary podczas obróbki mechanicznej i dosyć trujące i szkodliwe , najlepszym rozwiązaniem jest obróbka ręczna, a co za tym idzie pracochłonna.


 

Robimy obudowę ….


 

Będziemy potrzebować narzędzia:

 • brzeszczot drobno zębny w uchwycie
 • suwmiarkę
 • linijkę , metrówkę
 • przykładnicę
 • imadło lub inny chwytak z listewkami by nie uszkodzić krawędzi
 • ostry nóż
 • pilniki iglakowe
 • pilniki do metalu
 • papier ścierny drobny / 600 – 1200 /
 • wiertareczka / szlifierka universalna <z wiertłami / akcesoriami>
 • dużo czasu
 • 25kg chęci
 • i sporo samo zaparcia :)

Nie będę tu zamieszczał zdjęć z każdego kawałka pracy bo jest to bezcelowe, ale w miarę logicznie postaram się opisać proces powstawania obudowy …

Nasz akryl z arkusza możemy łatwo przyciąć do mniejszego potrzebnego rozmiaru poprzez nacięcie ostrym nożem i złamanie, tu trzeba trochę wprawy ale spokojnie odcinałem w ten sposób paski 3x150cm z arkusza:) .  Obudowę trzeba sobie zaprojektować i natrasować na naszym kawałku akrylu .. ja np robię rysunki robocze Corel-u

Przechwytywanie

Następnie drukuję na samoprzylepnym papierze , który naklejam na arkuszu i przystępuję do wycinania kształtów .SS105776 SS105777

Tnę ręcznie gdyż nie nadtapia mi krawędzi i niema zapachu drażniącego w powietrzu:) , oczywiście takie cięcie nie jest specjalnie dokładne więc resztę trzeba będzie obrobić pilnikiem i wygładzić na szkle papierem ściernym.

Otwory wewnętrzne wycinam poprzez nawiercenie otworków i wypiłowanie iglakami żądanego kształtu i rozmiaru otworu. Co widać na takim przykładzie dorabiania skradzionego znaczka z blendy samochodu:

Zdjęcie(8)

Zdjęcie(9)

I miejsca na LCD:

SS105673

Oczywiście musimy uwzględnić też otwory i zaczepy montażowe , które w moim wypadku zostawię jako tajemnicę :) Im bardziej się postaramy tym efekt końcowy będzie lepszy :)  SS105676

Obudowy robię na swoich zaczepach dzięki czemu , a właściwie przez co ważna jest dokładność obróbki krawędzi bocznych , które się stykają ze sobą. Im dokładniej są dopasowane tym lepiej się trzymają i mniej widoczne są łączenia.

Po w sumie wielu godzinach cięcia piłowania , i wyklinaniu pękającego materiału …. całość można poskładać ..,..

Zaletą tego akrylu jest możliwość podświetlenia go od spodu co powoduje ciekawy efekt zmiękczenia światła i tworzy nie powtarzalną poświatę :)

SS105698

Co najlepiej widać na przykładzie np obudów, które wykonałem do programatorów:

440878dbe4bc2263f7eb83374bd973ae

284c0acfeeb6cadb106354a72350493e

Widoczne opisy na obudowach są wykonywane suchą kalkomanią modelarską :)e38d854be3177aff0690f9ed4a1aebacSS105700


 

Obudowa do opisywanego programatora AVRISP mkII


 

Opisywany wcześniej programator AVRISP mkII nie posiada obudowy więc takową postanowiłem wykonać właśnie z wszechobecnego białego akrylu …. Rysunek na fotce wyżej z Corela to właśnie ta obudowa którą zamieszczam też tu w pliku .cdr

Mk2 Obudowa
Mk2 Obudowa
mk2_obudowa.CDR
Version: 1.01
16.9 KiB
43 Downloads
Szczegóły

Elementy boczne na których są umieszczone złącza PDI i TPI są dłuższe o  2mm z każdej strony, należy o tym pamiętać gdyż tam jest miejsce w których wypiłowuję zamki tak by się wszystkie 4 boki ciasno i sztywno trzymały siebie :)

Z procesu tworzenia jej fotek nie robiłem za wiele , wiadomo jak to jest podczas prac , ale efekt końcowy prezentuje się następująco:

SS105772

Wyżej widać wstępne pasowanie obudowy jak widać jest jeszcze wiele niedociągnięć :)

SS105773

Widok z góry … na diody zdecydowałem się wcisnąć kawałki pręta z pleksy przeźroczystej  , która później zostanie zmatowiona , gdyż miałem wrażenie że ledy na płytce programatora nie dadzą dość światłą przez akryl … jak się okazało nie słusznie ….

SS105774

Przycisk pochodzi z jakiegoś czegoś co się walało w podręcznym zlewie :)

A oto całość po zmontowaniu i spasowaniu wraz z opisami ….

SS105778

SS105781

SS105783

SS105784SS105785

Czy było warto męczyć się przez 4h z tym czymś …. myślę że tak dzięki temu mamy fajną obudowę do fajnego programatora i na pewno nie powtarzalną ….  a tak to wygląda w lekkich ciemnościach ….

Miłego tworzenia własnych niepowtarzalnych obudów ….

 

11 myśli w temacie “Obróbka materiałów — akryl , pleksa ….

 1. Te Twoje obudowy Sun to normalnie majstersztyk , normalnie kopara opada .
  Masz cierpliwość do takich prac precyzyjnych, ja tego nie mam i kupuję te obudowy uniwersalne. Masz rację że mało estetycznie w nich wyglądają urządzenia , zwłaszcza jak się wycina na LCD to krzywo wychodzi ..

  • No cóż mogę rzec … nie znoszę wycinania pod LCD całego kawała i wciskania wraz z ramką , jak widzisz u mnie widać tylko pole robocze
   wyświetlacza, ale to kwestia cierpliwości podczas prac wykończeniowych elementu :)

 2. Nie no masakra, ale widać że się strasznie starasz żeby nie było widać połączeń poszczególnych elementów. Napisałeś że wypiłowujesz zamki więc zakładam, że połączenia są bez klejowe, Ale ciekaw jestem jak wyglądają te twoje zamki, którymi spinasz w całość elementy. Jak to nie jakaś specjalna tajemnica to chętnie bym je zobaczył :)

  • W sumie to prosta sprawa :) 1. element jest nacinany w odpowiedni sposób na głębokości połowy grubości,
   a drugi musi idealni pasować również na połowie grubości i się zatrzaskiwać, dlatego jest ważne by krawędzie
   styku pasowały do siebie idealnie. Nie będę pokazywał ich celowo gdyż sposób jest banalny , ale pracochłonny
   zapewnia jednak złączenie na tyle mocne, że ciężko obudowę rozebrać :)

 3. Moim zdaniem obudowa to chyba najtrudniejszy element w całości naszego elektronicznego urządzenia, musi być wytrzymałe, ładne, i pasować… Tutaj nie można kompilować 100 tyś razy bez strat (no może wybitujemy w ten sposób dziurę, ale w dysku twardym) … żeby ładnie zrobić obudowę trzeba po prostu być plastykiem , mieć talent :) a Sun ma to i tam to :) i efekty widać wyżej.

 4. Jestem również pod wrażeniem. Ale przecież to pudełko jest także sklejane, a nie tylko na zatrzaskach. Zdradź, jakiego kleju używasz. Ja do plexi używałem „tri”, a jak przestało być dostępne z dobrym skutkiem stosuję płyn do Duraclylu.

  • Klejona jest obudowa którą widać przy padzie … tak te elementy musiały być sklejone ze sobą , ale spód jest na zatrzaskach :) Obudowy do programatorów zawsze robię na ścisk i bez klejowo. Tri był dobrym klejem, ale do pleksy używam Cosmofen PMM zaś do akrylu tylko i wyłącznie MULTIBOND- 5581 :) Oczywiście popularne super glue w żelu też
   jest dobrym sposobem na chwycenie elementów punktowo.

 5. Obudowy wyglądają świetnie.
  Gdzie kupujesz tą suchą kalkę modelarską do napisów ?

  • mam jeszcze zapasy z PRL, mocno wysuszonej wiec zabezpieczam ją folią samoprzylepną, ale czasem daje się
   upolować na alledrogo i w sklepach modelarskich.

Możliwość komentowania jest wyłączona.