Nostalgiczny bzik — NIXIE

800px-Nixie_clock

Lampy Nixie  to niesamowity wynalazek stosowany na długo przed VFD i LCD. Do dziś dnia mają grono zwolenników i wielbicieli głównie ze  względu na czar działania …., który wygląda nieco steam punkowo i trochę tak naukowo a’la Thomas Dolby :) Przeglądając strony internetowe znajdziemy mnóstwo zegarów z NIXIE, wiele w połączeniu z chromami i drewnem tworzą  arcydzieła sztuki, ale czym są te tajemnicze lampy ??

Lampa Nixie w skrócie jest urządzeniem wyświetlającym cyfry lub znaki. Tworzy ją szklana rurkowa obudowa zawierająca drucianą siatkę tworzącą Anodę i Katody w postaci znaków i cyfr arabskich, wypełniona szlachetnym gazem neonem.

nixie_cathode_anode

  1. Szklana obudowa zawierająca neon
  2. Katody w postaci znaków
  3. Druciana Anoda

Podłączenie zasilania do  jednej z katod  i  anody  powoduje  otoczenie jej charakterystyczną pomarańczową poświatą stanowiącą wyładowanie  jarzeniowe. Lampa jest wypełniona gazem o niskim ciśnieniu głównie neonem, ale czasem są też z domieszkami rtęci. Typowa lampka Nixie zawiera 10 lub więcej katod w kształcie cyfr i liter,

httpwww.mcamafia.denixieimagesnix_th01

ich ułożenie sprawia że różne cyfry pojawiają się na różnych głębokościach. To odróżnia Nixie od płaskich wyświetlaczy VFD czy LED gdzie wszystkie znaki są w tej samej płaszczyźnie względem obserwatora.  Anodę tworzy wspomniana cienka przeźroczysta siatka druciana, którą owinięta jest wokół przedniej części lampy.

Działanie lampy jest proste. Gdy potencjał elektryczny między anodą i katodą zawiera się w zakresie 120 do 180V  gaz zapala się na powierzchni katody i widzimy poświatę w kształcie wybranego znaku. Co właśnie powoduje tą magię i czar lamp Nixie.

480px-GN-4_digit_8

Nixie rozebraną możecie zobaczyć tutaj …

http://www.evilmadscientist.com/2007/nixie-tube-take-apart/

Czas więc na małe uruchomienie… tu trochę kłopotliwie, ale na wszystko znajdzie się rada. Jeśli nie mamy do naszej Nixie podstawki możemy ją sobie wykonać np tak :

Podstawka_nixie

doskonale do tego celu nadają się piny z żeńskiego gniazda DB25

IMG_0726

gdyż idealnie pasują do pinów naszej lampy :

Tube-pins-0

gdy już nasza podstawka jest gotowa czas na zasilanie naszej lampki.  Wiemy już że musimy zasilać ją napięciem stałym do 180V (zależy od lampy), nasze zadowolą się 160 -170V :) Na sieci jest wiele przetwornic do Nixie gdzie najpopularniejsze są na nieśmiertelnym NE555:

FAJQ1I7GOHMBAF9.MEDIUMTym co się zdecydują na NE555 polecam opisaną przez Mirleya przetwornicę 9 -150V  którą znajdziecie pod linkiem:

 http://mirley.firlej.org/przetwornica_9v_150v

Ja jednak jestem zwolennikiem innych rozwiązań i do testowania lampek popełniłem przetwornicę na  układzie MC34063 firmy onSEMI stanowiący 1.5A Step-UP/Sep_Down regulator napięcia. Nota układu :

 http://www.onsemi.com/pub_link/Collateral/MC34063A-D.PDF

Schemat mojej przetworniczki prezentuje się następująco:

Nixie-34063

 

 

 

UWAGA !!!

imgres

Na wyjściu występuje wysokie napięcie będące niebezpieczne dla zdrowia tym bardziej że jest to prąd stały. Dlatego też należy zachować należyte środki ostrożności. Nie ponoszę też odpowiedzialności za złe obchodzenie się z wymienionymi lampami i przetwornicami podczas ich budowy i uruchamiania. Wykonujecie układ na własne ryzyko.  

imgres

 

 

Zaletą jest to, że całość układu mogę zasilać napięciem od 4 do 12V dzięki czemu można uniknąć stosowania dodatkowych LDO i np. nasz zegar zasilać popularną ładowarką od telefonu Nokia :) tymczasem tak na naszej przetwornicy świecą nasze lampki:)

Plus

Omega

I to na tyle …  nie będę tu pokazywał zegara na lampkach, gdyż wiele jest przykładów na sieci a mój poza drukowanymi w 3D elementami  nie zawiera nic odkrywczego.  Niemniej chciałem  coś napisać na temat fenomenu jakim są lampki NIXIE.