MySQL Workbench – część 2

Administrowanie serwerami baz danych jest kluczowe w zarządzaniu danymi firm i ich zabezpieczaniu. Głównie problematyczne jest zarządzanie użytkownikami, konfiguracja serwera czy dzienniki serwerów. Z pomocą przychodzi nam wiele narzędzi, a jednym z nich jest niewątpliwie MySQL Workbench. Udostępnia on szereg funkcji ułatwiając i upraszczając proces administrowania serwerem MySQL

Z pośród wielu dostępnych najważniejsze są :

  • Zarządzanie użytkownikami  – Do dyspozycji mamy wizualne narzędzie pozwalające w prosty i szybki sposób  dodawać , usuwać użytkowników ale też przeglądać ich profile i manipulować uprawnieniami.
  • Konfiguracja  – możemy w dowolny sposób niemal manipulować ustawieniami serwera co pozwala na na dokładniejsze dostrojenie i uzyskanie optymalnej wydajności
  • Kopie zapasowe – wizualne narzędzia do eksportu i importu zrzutów w postaci skryptów SQL pozwala szybko odtworzyć tabele , widoki i struktury naszej bazy danych.
  • Logi  –  również i to narzędzie jest z wizualizowane , dzięki czemu mamy wgląd do wszystkich dzienników jak błędów , binarnych, InnodDB …. które pomagają w diagnostyce serwera.

Jeśli już zainstalowaliście pakiet MySQL to fajnie jak nie , a chcecie używać top zróbcie to teraz. A gdy już się zainstaluje to spróbujemy zrobić konfigurację serwera , w zasadzie robi się sama, ale warto wiedzieć co jest do czego i jak ….

Po pierwszym uruchomieniu Workbencha  zobaczymy  tzw Home Window :)

Ja już mam ustanowione , ale  jeśli nie macie to wystarczy kliknąć na „+” przy napisie MySQL Connections  i tym samym utworzymy połączenie z serwerem MySQL wspomagane fajnym i przejrzystym managerem połączeń :

Utworzymy sobie tym sposobem połączenie lokalne z zainstalowanym serwerem. Klikając po lewej na dole w/w okna przycisk „Configure Server Managment” przejdziemy przez wygodny kreator zarządzania połączeniem lokalnym :

Tu klikamy na NEXT , Kreator przetestuje połączenia z bazą danych , Jeśli się nie uda to trzeba będzie wrócić i poprawić (tak Foreste nadłubałeś) , jednakże normalnie wszystko będzie ok i wyskoczy okienko gdzie wpisujemy hasło ROOT’a , które ustawiliśmy podczas instalacji i wciskamy OK:

Nastąpi przetestowanie i nawiązanie połączenia z bazą a my zobaczymy podsumowanie i możemy Kliknąć „NEXT”

Teraz kreator przeskoczy 2 pozycje na liście i tym samym zobaczymy okno Windows Management czyli manager zarządzania  usługami lokalnymi ,   pozwala on na przełączanie się miedzy kilkoma  serwerami mySQL , ale to nie teraz , my jako początkujący nic nie ruszamy i klikamy na NEXT :

Teraz nastąpi sprawdzenie dostępu do pliku konfiguracyjnego my.ini i przetestowanie poleceń START/STOP  ….

Klikamy Next i Revew Config w onie dialogowym co pozwoli nam zapoznać się z konfiguracją . Tym samym zakończyliśmy konfigurację serwera  klikamy FINISH

Wróciliśmy zatem do początkowego okna w którym pozostaje nam nadać nazwę połączenia i je przetestować :

jak wyżej widać …  Connection name (1) wpisujemy nazwę , ja sobie dałem localhost ,  klikamy Test  Connection (2) teraz wyskoczy nam okienko proszące o podanie hasła ROOT’a ustalone przy instalacji i po zatwierdzeniu  pojawi się nam Podsumowanie czyli to co widzimy wyżej jako (3) klikamy tam OK  i na dolnym oknie OK … wrócimy tym samym do Home Wiew  gdzie będzie widoczna nowa instancja połączenia :

O tak jak to widzicie :)  wyżej … tym samym ustawiliśmy sobie połączenie lokalne dla bazy danych na serwerze MySQL  teraz wystarczy kliknąć 2 krotnie na naszej instancji i odpowiedzieć na pytanie o hasło root  by móc rozpocząć sesję z bazą.

Ja jak widzicie mam już jakieś bazy danych ….   ale to dlatego, w celu poznawczym podczas instalacji zainstalowałem dwie przykładowe bazy :

  • sys
  • world

zaś na moje potrzeby zostały utworzone 2 kolejne :

  • dbmonitoring  — coś w stylu projektu Xbarego , tyle że dane są w bazie zapisywane do których mam dostęp cały czas (dane monitoringu akwariów)
  • sunmag2_cbase  — czyli testowa baza dla SunMaga , która zastąpi obecną opartą na SQL Compact  (oczywiście praca będzie możliwa i z SQLCE i MySQL każdy sobie wybierze jaka mu bardziej pasuje …

Oczywiście nie jesteście skazani na używanie MySQL Workbench  zarządzać serwerem MySQL i Bazami można na wiele sposobów :

  • phpMyAdmin
  • SQLYog

Na tą chwilę chyba wszystko , pozostaje kwestia zarządzania i tworzenie bazy danych zarówno z pliku SQL jak i dynamiczne … ale o tym później…