MSP430 VL LaunchPad – Prezentacja

Firma Texas Instruments wprowadzila na rynek nowy nisko budżetowy zestaw evaluacyjny: MSP430 Value Line LaunchPad. Zestaw ten bazuje na 16 bitowych procesorach z rodziny MSP430.

Jest to próba wejścia na rynek  zdominowany przez układy firm Atmel i Microchip. Głównym atutem tego zestawu jest jego cena wynosząca zaledwie 4.30$ co ma umożliwić dotarcie do szerokiego grona hobbystów. Warto też zaznaczyć , że dostawa zestawów na terenie USA jest darmowa.

(Szkoda ze nasi lokalni dostawcy doliczają sobie 100% marży + koszty wysyłki).

Zestaw ewaluacyjny oferuje płytkę rozmiarami zbliżonymi do ARDUINO, przeznaczoną do pracy z mikrokontrolerami MSP430 z 14 i 20 wyprowadzeniami w obudowach DIP. Programowanie, debugowanie oraz zasilanie odbywa się poprzez interfejs USB. Dla zainteresowanych powstała też specjalna strona WIKI http://processors.wiki.ti.com/index.php/MSP430_LaunchPad_(MSP-EXP430G2)

Co w zestawie:

Zestaw otrzymujemy w estetycznym pudełku z twardej tektury,

w którym znajdziemy :

oprócz samej plytki Launchpad z osadzonym mikrokontrolerem  MSP430G2231,

dodatkowy mikrokontroler MSP430G2211 ,

miniaturowy kwarc 32.768Khz  (www.microcrystal.com),

dwie naklejki z logo Launchpad ,

kabelek USB mini B o długosci 0,5m,

2 komplety 10-cio pinowych wtyków i gniazd do wlutowania ,

oraz mini poradnik  Quick Start.

Programowanie układów odbywa sie poprzez dedykowane środowiska:

* Code composer Studio ver. 4 (CCS)  – do pobrania po rejestracji ze strony Texasa ,

wersja FREE posiada ograniczenie do 16KB kodu , ale to nie jest problem bowiem oba mikrokontrolery są wyposażone w 2KB Flash.

* IAR Embedded Workbench Kickstart  – również z ograniczeniem kodu do 4KB

Podsumowanie:

Polecam zestaw , który może stanowić alternatywę dla mikrokontrolerów AVR  dając  możliwość poznania 16 bitowych mikrokontrolerów firmy Texas Instruments z niskobudżetowej rodziny MSP430.

Dzięki przystępnej cenie całości dostajemy dosyć mocne środowisko sprzętowo-programistyczne wraz z narzędziami do programowania i debugowania.  W następnych postach opiszę projekty i układy oparte o LauchPada, oraz środowisko CCS v4 .