MCP2200 raz jeszcze ….

Microchip_MCP2200

 

W prawdzie już o nim pisałem jakiś czas temu niemniej jednak dostaję sporo sygnałów, że jednak stwarza problemy uruchomienie układu.  Bazować wiec tutaj będą poniekąd na starym wpisie dosyć macoszym , ale postaram się wiele też wyjaśnić …

Układ MCP2200  jest układem uproszczonym przejściówki USB-UART  tak naprawdę nie jest to specjalizowany port jakim jest FT232R, a obecnie mikrokontroler PIC 18F14K50 (wcześniej 18F14K2x)  zaprogramowany fabrycznie odpowiednim Firmware pełniącym rolę właśnie pomostu między USB a RS232.  Wiele informacji wraz z przykładową płytką sugerowaną przez Microchip znajdziemy w dokumentacji układu:

52064A.PDF

My jednak tutaj będziemy bazować na mojej płytce którą popełniłem dawno temu , a która prezentuje się następująco:

s6301026-300x225

 

Schemat nie odbiega od zalecanego przez Microchip i znajdziecie go tutaj:

SUN-003USB-RS232TTL

Płytka powstała jako jednostronna SMD  z pinami wyprowadzonymi na jednym złączu kątowym w jednym kierunku co umożliwia łatwe używanie wszystkich dostępnych pinów :

mcp2200

 

 

 

Opis pinów jest następujący:

 1. GPIO 0
 2. GPIO 1
 3. GPIO 2
 4. CTS
 5. RXD
 6. RTS
 7. GND
 8. TXD
 9. GPIO 3
 10. GPIO 4
 11. GPIO 5
 12. GND

Piny GP6 i GP7  są przydzielone dla 2ch diod LED Sygnalizujących pracę  RXD i TXD.

Układ do działania nie potrzebuje jak widać wiele elementów  niemniej wymagany jest kwarc 12MHz . Na samej płytce jest tylko jedna zworka. Tak skonstruowany układ pracuje od razu po podłączeniu do komputera jako interfejs USB CDC  Virtual COM Port oczywiście wymagając zainstalowania sterowników dla Interfejsu HID, które pobieramy ze strony Mikrochipa:

Sterowniki MCP2200

Mcp2200-install-1

 

Sterownik należy wskazać ręcznie właściwy dla naszego systemu,

250px-Mcp2200-install-2

układ prawidłowo działa z WIN XP SP3 ,Vista,7,8  w wersjach 32 i 64bit. Po czym jest widoczny w naszym systemie jako USB Serial Port :

Mcp2200-device-manager

Wstępnie zainstalowany układ  jest już wprawdzie gotowy do pracy, ale wypadało by go lekko skonfigurować bowiem mimo ,że działa prawidłowo co możemy sprawdzić np testem echa w terminalu poprzez zwarcie przewodów RXD i TXD to jednak nasze diodki się nie odzywają i trzeba by je ożywić. W tym celu ze strony Microchipa pobieramy  narzędzie konfiguracyjne MCP2200 Configuration Utility:

MCP2200 Configuration Utility

i uruchamiamy po zainstalowaniu:

250px-Mcp2200-config-utility

 

 

Program jest bardzo prosty i w zasadzie jeśli nie musimy nie grzebiemy tutaj niemniej jednak w naszym przypadku  interesuje nas tylko:

Przechwytywanie

 

Jak widać zaznaczamy  Enable Tx/RX LED , możemy zaznaczyć i tym samym aktywować  piny CTS i RTS  pozostałych nie używamy, następnie w sekcji LED Function zaznaczymy interesująca nas opcję  np  Blink LEDs  i Duration 200ms , co oznacza ze nasze diody podczas transmisji będą sobie migać co 200ms , możemy też wybrać opcję Togle  LEDs  i tym samym będą Diodki migać na przemian.  Niżej w String Description możemy Zmienić nazwy dla naszego urządzenia , jednak nie zalecam tego chyba, ze posiadamy własną licencję na Vendor ID i Product ID (można wystąpić do Microchipa o udzielenie bezpłatnej sublicencji na VID i PID; wiosek tutaj :

Wniosek o Sublicencję VID PID

dzięki czemu ja uzyskałem własne) możemy też zmienić ustawienie inicjacyjne Baud RATE  i w zasadzie to cała konfiguracja w konsoli poniżej  :

Przechwytywanie

widzimy  :  1 – Połączenie z układem MCP2200  , 2 Klikamy by zapisać w układzie nasze ustawienia  przebieg czego widzimy w oknie terminala 3, a przyciskiem 4 przywracamy ustawienia  fabryczne.

 

UWAGA !!

Układ czasami nie pozwala zapisać zmienionych nazw, a w przypadku nie posiadania SubLicencji na VID i PID ich zmiana powoduje deaktywowanie układu i jego nie rozpoznawanie w komputerze dlatego miejcie to na uwadze. Ponadto układ spisuje się bardzo dobrze jako prosta przejściówka USB-RS232TTL  niemniej należy pamiętać , że układ realizuje konwersje programowo i mamy do dyspozycji małe bufory wejściowe i wyjściowe bo zaledwie 64b co może utrudniać operacje na szybkich i dużych ilościach danych.

I to na tyle jeśli chodzi o ten tani alternatywny dla FT232R układzik gdy nie potrzebujemy kompletnego portu RS-232 a tylko kilku linii komunikacyjnych z układem.  Układ MCP2200 ma też ta zaletę że występuje w obudowie przyjaznej dla użytkowników   jak użyta na mojej płytce wersja  20 SO-Wide  (SOIC) z rastrem 7,45   , ale też i mniejsza której chętnie używam by zaoszczędzić miejsca na PCB w różnych układach 20 SS (SSOP) z rastrem 5,30

Przechwytywanie

oraz 20 QFN (MQ) 5x5mm z rastrem 0,40. Szczegó?y oczywi?cie w dokumentacji :

Nota MCP2200

W załączniku PDF z 8 płytkami gotowy do wydruku w Mirrorze dla termotransferu:

Wysokich transferów …