Maxim DS2408 – 1Wire 8ch.

imgres

Jak wiadomo magistrala 1Wire jest jedną z tych ciekawszych ze względu na używanie tylko jednego przewodu (poza GND w trybie Parsite). Najczęściej używana do popularnych termometrów DS18B20 , i w większości przypadków na tym kończy się znajomość z 1Wire, tymczasem  pracuje na niej wiele ciekawych układów ……

 

497b

Takim układem jest DS2804, który stanowi 8 kanałowy dwukierunkowy programowalny przełącznik, W którym można indywidualnie programować każdy z portów, umożliwia realizację przeróżnych interfejsów między urządzeniami. 8 kanałów wyjściowych układu jest skonfigurowane w układzie otwartego kolektora z rezystancją 100om w stanie otwartym i 10Mom w stanie zamkniętym, pozwala to na obciążenie każdego z 8 wyjść rądem 20mA.  Całość została zamknięta w  niewielkiej plastikowej 16 pinowej obudowie SO 150 mils:

ds2408-p

łatwo też znaleźć chińskiej produkcji adaptery same lub wraz z układem :)

ds2408_platine

 

Pinout układu przedstawia się następująco:

images

 

mimo że układzik jest niewielki ma przeogromną liczbę zastosowań między innymi jako:

  • Expadner portów I/O

Przechwytywanie

 

  • Sterownik przekaźników

$(KGrHqRHJCoFJlO3PCfjBSd3b8ry+w~~60_35

  • i wiele wiele innych ….

Dzięki czemu możemy w prosty sposób dodać porty małemu mikrokontrolerowi i               używać go jak dużego  i wiele wiele innych … które znajdziemy w samej nocie, która można pobrać stąd :    DS2408.pdf

Korzystając właśnie z noty zastosowałem nasz układzik jako sterownik „inteligentnego wyświetlacza LCD „Przechwytywanie

który opiszę innym razem , gdyż tym razem chciałem wam nieco przybliżyć ciekawy układzik na magistrali 1Wire jakim jest niewątpliwie DS2408 i choć ma wiele odpowiedników na magistralach I2C i SPI.

Oczywiście jak na  układ 1Wire przystało układ posiada  64bitowy indywidualny numer ID , który nigdy się nie powtarza ….  jak to i w innych produktach na magistrali 1Wire  adres taki składa się z:

  • 8 bitów – Family Code
  • 48 bitów – Adres
  • 8 bitów – CRC

co umożliwia pracę wielu różnych urządzeń na 1 pinie mikrokontrolera w magistrali 1Wire. DS2804 należy do urządzeń z grupy o kodzie 29N. Układ ma też funkcję zasilania pasożytniczego co umożliwia zasilanie przez linię danych (parsite), ponadto realizuje funkcję histerezy. Maksymalna prędkość transmisji danych dla układu to 15,3kbit/s.

 

Układ ten stanowi ciekawe rozszerzenie  do mniejszych i nie tylko mikrokontrolerów, a jako że magistrala 1Wire  jest prosta do okiełznania nie będzie stosowanie go stanowić problemu nawet dla początkujących konstruktorów.  Następnym razem przedstawię go właśnie w zastosowanym przeze mnie układzie sterownika LCD, który dołączy do pozostałych tworów tego typu, a dzięki czemu nawet mikrokontrolery w małych 8 pinowych obudowach  poradzą sobie z wieloma niedostępnymi dla nich zastosowaniach.

Niestety układ mimo wielu zalet ma mała wadę, mianowicie nie jest tani ….  Dostępny jest w TME w cenie ~19pln/szt , ale myślę, że nie odstraszy to potencjalnych użytkowników.

 

Miłej zabawy z 1Wire w inny niż termometr sposób.

2 myśli w temacie “Maxim DS2408 – 1Wire 8ch.

  1. Trochę się cenią w TME , patrzyłem w Farnelu , ale podobnie , a układzik naprawdę fajny , skąd ty wykopujesz takie ciekawostki ??

Możliwość komentowania jest wyłączona.